Že v soboto, dan po potrditvi nove vlade v državnem zboru, je večina ministrov prevzela posle. Danes so sledili novi, jutri pa jih bodo zaključili.
Novi finančni minister Janez Šušteršič je danes ob prevzemu poslov od svojega predhodnika Franca Križaniča izrazil zadovoljstvo, da je poročilo o odprtih zadevah ministrstva manj obsežno kot poročilo o opravljenem delu. Med ključnimi ukrepi za rešitev nastale krize je Šušteršič izpostavil dokapitalizacijo bank z zasebnim kapitalom, zagotoviti pa je tudi treba, da na delovanje bank ne bo političnega vpliva.
Na vprašanje, kolikšen javni dolg prevzema nova vlada, je Križanič dejal, da je "od ponedeljka naprej javni dolg manjši, ker smo odplačali milijardo evrov obveznic". "Naš osnovni cilj je bil, da zagotovimo varno financiranje Slovenije v obdobju zaostrovanja dolžniške krize, in to smo uspeli narediti," je poudaril Križanič.
Glede morebitne odločitve za državno poroštvo pri financiranju izgradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj je Šušteršič dejal, da bodo zadevo na vladi preučili, vendar pa gre za predlog, ki so ga vložili poslanci, tako da vlada lahko samo pove svoje mnenje. "Bilo bi dobro, če bi se našla kakšna druga rešitev," je dodal novi finančni minister.
Vedno več izobražencev se izseljuje
Od svojega predhodnika Boštjana Žekša je posle prevzela edina predstavnica nežnejšega spola v vladi Janeza Janše, nova ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak.
Novakova se je po primopredaji zahvalila Žekšu za opravljeno delo in napovedala, da bo nadaljevala dobro prakso ter poskušala odpraviti obstoječe probleme. Kot je napovedala, se bo v prihodnosti sestala s predstavniki slovenskih manjšin v Avstriji, Italiji, na Madžarskem in Hrvaškem. Zavzela se je za krepitev sodelovanja z drugimi ministrstvi.
Žekš pa je izpostavil, da so med njegovim mandatom začeli več pozornosti posvečati tudi Slovencem, ki se izseljujejo danes. Gre predvsem za znanstvenike, kulturnike in gospodarstvenike. Teh izseljencev bo vse več, s tem pa bo Slovenija vedno več izgubljala, je opozoril Žekš in dodal, da se je nova ministrica strinjala, da je tu treba iskati nove poti.
Najprej se bo lotil reševanja zdravstvene blagajne
Novi minister za zdravje Tomaž Gantar je prevzel posle od svojega predhodnika Dorjana Marušiča. Gantar upa, da bo lahko z ekipo na ministrstvu tudi vnaprej delal tako dobro, kot je Marušič. Veseli ga, da je bilo v preteklem mandatu na ministrstvu za zdravje pripravljenega veliko dobrega, zato ve, da mu bo vsaj v začetku bistveno lažje. Glede predlogov zakonov zdravstvene reforme, ki jih je pripravil Marušič, a jih ni uspel izpeljati do konca zaradi padca vlade, pa je Gantar dejal, da bo besedila zakonov treba pogledati, ob tem pa verjame, da bodo lahko nekatere tudi sprejeli.
Novi minister se bo sicer najprej lotil reševanja zdravstvene blagajne, "da ne bi bilo kakšnih neprijetnih presenečenj proti koncu leta". Glede morebitnega sodelovanja z Marušičem v prihodnje je Gantar povedal, da so njegova vrata odprta in da se mora Marušič odločiti, kako bo nadaljeval: "To je stvar dogovora v prihodnjih mesecih." Marušič je odvrnil, da bo novemu ministru vedno na razpolago.
Žbogar zaupa Erjavcu, da bo ministrstvo ostalo v dobrem stanju
Novi zunanji minister Karl Erjavec je ob prevzemu poslov od svojega predhodnika Samuela Žbogarja napovedal, da večjih sprememb v slovenski zunanji politiki ne načrtuje, saj je, kot je poudaril, "v dobrem stanju".
Žbogar je ob primopredaji poslov izrazil zadovoljstvo, da ministrstvo predaja v roke Erjavcu. "Veseli me, da danes predajam zunanjo politiko v dobrem stanju. Zunanjo politiko, ki je v miru sama s sabo, v miru z mediji, predvsem pa v miru s svojimi sosedi, uveljavljena in spoštovana v mednarodni skupnosti," je dejal. "Imam vse zaupanje v ministra Erjavca, da bo tako ali pa še bolje tudi naprej," je dodal. Erjavec se je Žbogarju zahvalil za njegov prispevek in dejal, da je slovenska zunanja politika v dobrem stanju.
Njegov prvi korak bo obisk sosed, najprej Hrvaške, nato Italije, Avstrije in Madžarske, saj so dobri in prijateljski odnosi z njimi izjemnega pomena, je dejal. "Seveda imamo z vsako sosednjo državo tudi nekaj odprtih vprašanj, vendar mislim, da bomo ta vprašanja lahko tudi ustrezno reševali," je prepričan novi zunanji minister. Dotaknil se je tudi procesa arbitraže za določitev meje s Hrvaško. Na vprašanje, ali namerava Slovenija zahtevati izločitev hrvaškega arbitra Budislava Vukasa, je odgovoril, da postopek o tem še teče, je pa po njegovem mnenju Hrvaška imela pravico imenovati svojega kandidata v arbitražno sodišče tako kot Slovenija. Obljubil je podrobnejšo razpravo o celotnem postopku v odboru DZ za zunanjo politiko.
Obljubil je, da v slovenski zunanji politiki "kakšnih večjih, radikalnih sprememb" ne bo. "Bom pa poskrbel za to, da bo slovenska zunanja politika še bolj profesionalna. Tudi najožja ekipa bo sestavljena iz izkušenih, profesionalnih ljudi," je obljubil. Erjavec je prejšnji teden ob imenovanju za nova državna sekretarja že izbral Igorja Senčarja in Boža Cerarja. Prvi je bil veleposlanik pri Evropski uniji, drugi pa pri zvezi Nato.
Gospodarska diplomacija pripada Žerjavu
Novemu ministru za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovanu Žerjavu je posle predal Mitja Gaspari. V svoje roke je Žerjav dobil tudi gospodarsko diplomacijo, ki je trenutno pod zunanjim ministrstvom.
Gospodarska diplomacija se v skladu s koalicijsko pogodbo seli pod ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, je poudaril Žerjav. Znano je, da je to področje želel Erjavec ohraniti na ministrstvu za zunanje zadeve. Žerjav je pojasnil, da gospodarstvo ta vzvod potrebuje, saj v okvir gospodarske diplomacije spadata tako spodbujanje izvoza kot iskanje tujih investicij, ki pa sta ključnega pomena za gospodarsko rast v Sloveniji. Prav zato se Žerjavu zdi pomembno, da je to področje na njegovem ministrstvu in ne ''nekje daleč od oči''.
Žerjav težko ocenjuje, v kakšni kondiciji je ministrstvo, ki ga prevzema, saj v le nekaj urah ne more natančno pregledati gradiva, ki mu ga je predal dosedanji minister. Žerjav je za prihodnje dni napovedal pogovore s sodelavci, da se bo dobro seznanil z vsebino in stanjem področij ter ugotovil, katere so odprte zadeve, nato pa bodo začeli sprejemati odločitve.
Glede TEŠ 6 je povedal, da bi bilo negospodarno, da bi projekt, v katerega je bilo vloženega okoli 500 milijonov evrov, preprosto ustavili in tako pozabili na te milijone, ki bi se jim morda dodali še milijoni stroškov zaustavitve projekta, penali ipd. Novega gospodarskega ministra so povprašali tudi o sporazumu Acta. Kot je dejal, je treba prisluhniti stroki, posameznikom, ki so proti sporazumu, in se potem odločiti. Dodal je, da se mora odločiti tudi Evropa, ta sporazum mora namreč ratificirati tudi Evropski parlament.
Med odprtimi vprašanji pa je Žerjav omenil področje intelektualne lastnine, sodelovanje države pri črpanju evropskih sredstev in državno pomoč podjetjem.
Žerjavu je popoldne posle predal tudi predstojnik službe za lokalno samoupravo in regionalno politiko Bojan Suvorov. Slednji je Žerjavu zaželel veliko uspehov, pri predstavitvi dela omenjene službe pa je izpostavil predvsem uveljavljanje nove paradigme regionalne politike in številne poenostavitve na področju evropske kohezije. Žerjav pa je ponovil, da je združitev vladne službe z ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo modra odločitev.
Žiga Turk je v soboto posle prevzel na kulturnem ministrstvu, danes pa mu je posle predal še Igor Lukšič, dosedanji minister za šolstvo in šport, ki je v zadnjih mesecih opravljal tudi posle ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.
Novi minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič pa naj bi primopredajo poslov, povezanih z okoljem, opravil v torek, medtem ko je kmetijski resor prevzel že v soboto.
Že v soboto je sicer vodenje notranjega ministrstva prevzel Vinko Gorenak, ministrstva za obrambo Aleš Hojs in ministrstva za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak. Novi minister za javno upravo in pravosodje Senko Pličanič je prevzel posle na javni upravi, pravosodju, kot tudi lokalni samoupravi. Novi minister za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač je prevzel posle, povezane s prometno politiko.
KOMENTARJI (303)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.