Nadzorni svet Holdinga Slovenske železnice (SŽ) je razrešil člana poslovodstva SŽ Andreja Pagona in Andreja Godca zaradi nekrivdnih razlogov, na njuno mesto pa imenoval novega člana uprave, in sicer Ivana Hauptmana. Delavski direktor Albert Pavlič pa po ugotovitvi nadzornikov ni sodeloval pri podpisovanju pogodb, tako da za te ni odgovoren.
Ponarejena diploma mu je načela zdravje
Nadzorniki so na kratko govorili tudi o zaposlitvi nekdanjega generalnega sekretarja SŽ Igorja Šimenca na podlagi ponarejene diplome, SŽ pa so mu v dveh letih izplačale 42 milijonov tolarjev. Nadzorni svet je ugotovil, da ni v njegovi pristojnosti določanje specifičnih podrobnosti postopkov, ki jih mora uprava upoštevati, zato je slednji le naložil nadaljevanje začetih postopkov. Če se bo izkazalo, da mu je bilo izplačano preveč denarja, bo Šimenc del moral vrniti. Šimenc je sicer še vedno zaposlen na SŽ, vendar na bolniškem dopustu.
Nadzor nad službenimi telefoni
Tudi glede nadzorov klicev s službenih mobilnih telefonov so nadzorniki SŽ sklenili, da mora uprava nadaljevati začete postopke. Že na prejšnji seji so nadzorniki ugotovili, da je urejenost tega področja na SŽ dokaj ohlapna, poslovodstvo pa jih je obvestilo, da bo odpravilo vse pomanjkljivosti.
Zaradi revizijskega poročila družbe Ernst&Young o pogodbah za izvajanje storitev, ki jih je poslovodstvo SŽ sklepalo z zunanjimi izvajalci, so nadzorniki v začetku decembra iz krivdnih razlogov že razrešili generalnega direktorja SŽ Blaža Miklavčiča in na njegovo mesto imenovali Borisa Živca, dotedanjega predsednika nadzornega sveta SŽ.
Miklavčič, ki je vodstvo SŽ prevzel septembra 2002, je med pripravo strateškega programa razvoja podjetja Nova smer najel več zunanjih izvajalcev brez upoštevanja določil zakona o javnih naročilih.
Nadzorni svet je izbral tudi novega predsednika in namestnika nadzornikov. Predsednik je po novem dosedanji namestnik predsednika nadzornega sveta SŽ Tomaž Babič, namestnik pa je postal Ivan Šenkiš.