Po bliskoviti odstavitvi prve načelnice v zgodovini Slovenije in zveze NATO Alenke Ermenc je imel minister za obrambo Matej Tonin pri izbiri načelnika zelo omejene možnosti. Primernih kandidatov za najvišja mesta je namreč zelo malo in ni bila skrivnost, da je premier Janez Janša želel na vrhu vojske svojega prijatelja, brigadirja Bojana Pograjca. A Tonin se je odločil vztrajati in izbrati svojo ekipo, pri kateri bo očitno na vrh postavil brigadirja Roberta Glavaša.
Oba pa bosta morda že v naslednjem tednu dobila generalski sablji, Borut Pahor naj bi ju povišal v činu. A kaj lahko se zgodi, da bo moral Glavaš za čin generalmajorja še počakati do konca leta in bo, podobno kot Dobran Božič, funkcijo opravljal kot brigadir.
Za Pograjca pa se bo pot v uniformi (ponovno) končala, po nekaterih informacijah naj bi se selil v kabinet predsednika vlade kot državni sekretar, odgovoren za vojsko in zvezo NATO. Tako naj bi Janša še vedno držal nadzor nad dogajanjem v SV. Podobno politično funkcijo je Pograjc že opravljal v času, ko je bil Janez Janša minister za obrambo, s sedanjim predsednikom vlade sta tudi dolgoletna osebna prijatelja in nekdanja plezalna partnerja. Takrat je Pograjc tudi bliskovito, brez operativnih izkušenj v Slovenski vojski, napredoval v činih.
Robert Glavaš je sicer svojo vojaško pot začel na šoli za rezervne častnike JLA v Zadru, podobno kot Pograjc, a se je že leta 1991 zaposlil v Teritorialni obrambi. Glavaš je imel tipično vojaško pot in je opravljal vse dolžnosti, od poveljnika voda, čete, več bataljonov in prve brigade. Precejšnji del svoje kariere je služboval tudi v tujini, poleg treh let na poveljstvu NATA v Neaplju in misije na Kosovu je poveljeval tudi kontingentu naše vojske v Afganistanu, ISAF 16, v letih, ko smo imeli tam skoraj 100 vojakov pod slovenskim poveljstvom, tudi ameriške vojake nacionalne garde Kolorada.
Na vrh Slovenske vojske pa je tako začela trkati tudi že najmlajša generacija višjih častnikov, generacija, ki je neobremenjena z osamosvojitveno vojno in delitvijo na teritorialce in JLA. Namestnik načelnika bo tako postal polkovnik Uroš Paternus, trenutni poveljnik 1. brigade, ki pa je na misiji v poveljstvu na Kosovu. Paternus je sicer pred desetimi leti magistriral na Katedri za obramboslovje FDV pri mentorici Ljubici Jelušič z magistrskim delom z naslovom Preoblikovanje vojaških specialnih enot držav zveze NATO. Do januarja 2011 je kot podpolkovnik tudi poveljeval Enoti za specialno delovanje Slovenske vojske.
Novo vodstvo Slovenske vojske pa zaokrožuje še poveljnik Poveljstva sil Slovenske vojske brigadir Miha Škerbinc, ki po naših informacijah ostaja na tem pomembnem operativnem mestu.
KOMENTARJI (204)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.