Slovenija

Nov pravilnik za večjo pravičnost

Ljubljana, 25. 05. 2010 14.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po novem pravilniku ministrstva za zdravje bo vsaka zdravstvena ustanova imela svojega upravljavca čakalnega seznama, ki bo odgovoren za mesečno ažuriranje seznamov in poročanje.

Gneča na urgenci
Gneča na urgenci FOTO: POP TV

Ministrstvo za zdravje želi z novim pravilnikom urediti področje čakalnih dob, kjer po oceni ministra Dorjana Marušiča vlada precejšen nered. Kot je minister pojasnil na današnjem posvetu, kjer so vsebino pravilnika predstavljali strokovni javnosti, bodo nekateri seznami po novi ureditvi zaživeli že s 1. septembrom letos.

Ministrstvo bo izvajalo nadzor nad vodenjem seznama

Vodja pravne službe na ministrstvu Mateja Radej Bizjak je ob tem izpostavila bistvene usmeritve pravilnika: enostavnejše definicije pregledov – prvi pregled, kontrolni pregled in ponovni pregled, poenostavljena shema določanja najdaljših čakalnih dob za nujne, hitre in redne preglede, strokovni kriteriji za določanje stopnje nujnosti, različne stopnje nujnosti napotitve, ki bi jih razmejevali tudi z različnimi barvami napotnic ter jasnejši in razširjeni kriteriji za uvrščanje znotraj posamezne stopnje nujnosti, v primeru, ko se pojavita dva primerljiva bolnika.

Izvajalec, ki bo pri določeni storitvi presegal najdaljšo še dopustno čakalno dobo, bo moral bolniku, ki bi se želel pri njem naročiti, ponuditi možnost termina pri drugem izvajalcu, kjer je čakalna doba še sprejemljiva.

Čakalni seznami se bodo vodili lokalno v posameznih ustanovah, vsaka ustanova bo morala imeti svojega upravljavca čakalnega seznama, ki bo odgovoren za mesečno ažuriranje seznamov in poročanje, v 24 urah po opravljeni storitvi pa bo moral bolnika umakniti s seznama. Izvajalec, ki bo pri določeni storitvi presegal najdaljšo še dopustno čakalno dobo, bo moral bolniku, ki bi se želel pri njem naročiti, ponuditi možnost termina pri drugem izvajalcu, kjer je čakalna doba še sprejemljiva. V primeru, da bo neki bolnik na čakalnem seznamu več kot šest mesecev, ga bodo morali povabiti na kontrolni pregled.

Ministrstvo za zdravje bo izvajalo tudi nadzor nad vodenjem čakalnega seznama, je poudarila Radej Bizjakova. Za izvajalca, ki ne bo vodil čakalne liste, je predvidena denarna globa.

'Ekstremov pravzaprav zelo malo'

Pravilnik bo še ta teden v javni razpravi. Kot je poudaril Marušič, je namen pravilnika odpraviti najdaljše repe čakalnih dob, saj je prepričan, da bo urejanje zadev po novem pravilniku pokazalo, da je ekstremov v Sloveniji pravzaprav malo. Do jeseni želijo narediti red na 27 že obstoječih čakalnih seznamih, s prihodnjim letom pa bi čakalne dobe uredili za vse storitve, ki jih plačuje ZZZS.

Marušič je izpostavil predvsem pravičnost, ki jo bo prinesel pravilnik; "ne razumem, zakaj bi nekdo čakal, če še ni pripravljen na poseg. S tem odžira možnost drugemu bolniku, ki tak poseg mogoče bolj potrebuje", je pojasnil.

Večinoma pozitivni odzivi

V razpravi so predstavniki zdravstvenih ustanov večinoma pozitivno sprejeli ideje pravilnika. Venčeslav Pišot iz bolnišnice Valdoltra je opozoril na vprašanje pravice bolnika do izbire specialista, ki naj ga pregleda. Vprašal se je, kako naj v bolnišnici postopajo z bolnikom, ki bi želel pregled na točno določen termin pri točno določenem specialistu. David B. Vodušek z nevrološke klinike pa je v zvezi s tem ocenil, da bo vsaj za terciarne ambulante v bodoče treba vzpostaviti sistem, kjer ne bo mogoče izbirati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
25. 05. 2010 23.42
predpotopni dobi živijo,v času METUZALEMA,najstarejšega zemljana,,,963 let je bil star,BOG NE DAJ
papaaa!
25. 05. 2010 16.42
ta matematik bo dodatno "pocenil" zdravstvene storitve.uvedba inštitucije upravljalca čakalnega seznama, je še ena butalska! kdo bo stražil stražarja?
Garfield7497
25. 05. 2010 16.33
A NE OBSTAJAJO RAČUNALNIŠKI PROGRAMI ZA TAKE STVARI A ŽVIJO U KAMENI DOBI????