Slovenija

Nov incident v Piranskem zalivu

Koper, 13. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Hrvaška policija je ponovno ovirala slovenske ribiče, ki so v spremstvu patruljnega čolna slovenske policije ribarili na območju znotraj slovenskega nadzora.

Predstavnik slovenske policije za stike z javnostmi Miran Koren je potrdil dogodek in povedal, da je ta potekal po istem scenariju kot incidenti v prejšnjem tednu.

Slovenski ribiči
Slovenski ribiči FOTO: POP TV

Koren je še pojasnil, da je slovenska policija opravljala naloge v skladu s temeljno ustavno listino, o incidentu pa so takoj obvestili slovensko zunanje ministrstvo. Pritrdilno je odgovoril tudi na vprašanje, ali je slovenski patruljni čoln varoval slovenske ribiče in hrvaškemu čolnu preprečuje, da bi se jim približal in ribiče popisal.

Picula optimističen

Hrvaški zunanji minister Picula se je v Pulju srečal s hrvaškimi ribiči. Po poročanju nekaterih medijev je bil po sestanku optimističen glede rešitve zapletov v Piranskem zalivu in je velik pomen pripisal prav sredinemu sestanku predsedujočih mešane komisije.

Hrvaški zunanji minister Tonino Picula
Hrvaški zunanji minister Tonino Picula FOTO: Dare Čekeliš

Hrvaška bo po njegovih besedah naredila vse, da ne bo prišlo do eskalacije mednarodnega problema med državama. Picula je spomnil, da je hrvaška notranja in zunanja politika uspešno rešila potencialno krizno žarišče z BiH glede mejnega prehoda pri Kostajnici, zato je vodja hrvaške diplomacije izrazil pričakovanje, da bodo podoben problem rešili tudi s Slovenijo. Na novinarsko vprašanje o različnem odnosu hrvaških oblasti do italijanskih ribiških ladij, "ki nezakonito ribarijo v hrvaških teritorialnih vodah in so zaradi tega kaznovane", medtem ko slovenske ribiške ladje niso deležne nobenih sankcij, je Picula odgovoril, da spor ni tristranski in da je treba paziti, da to ne bo tudi postal.

Na vprašanje, ali bo hrvaško zunanje ministrstvo vplivalo na hrvaško notranje ministrstvo pri vprašanju nadzora nad Piranskim zalivom, pa je Picula povedal, da "so predvidene možnosti tudi v slučaju, če pride do stopnjevanja spora". Prepričan pa je, da takšno stanje napetosti ne bo ušlo iz nadzora. Po njegovih besedah se hrvaški ribiči kljub vsemu obnašajo odgovorno, čeprav so sami opozorili na možnost, da ne bodo sposobni nadzirati situacije.

Picula, ki je sicer priznal, da so za zadnje napetosti morda krivi tudi notranjepolitični odnosi na Hrvaškem, vidi trenutno rešitev odnosov le v vzpostavitvi skupnega ribolovnega območja. Pod kakšnimi pogoji bi ga hrvaški ribiči sprejeli, pa niso povedali.

Razplet že jutri?

V Čatežu se bosta jutri sešla sopredsedujoča mešane komisije za izvajanje maloobmejnega sporazuma (Sops) med Slovenijo in Hrvaško, o čemer sta se dogovorila zunanja ministra Dimitrij Rupel in Tonino Picula. Sopredsedujoča komisije Benjamin Lukman in Olga Kresovič Rogulja pa bosta v Čatežu preučila vsa odprta vprašanja, povezana z izvajanjem Sops.

Tomac: Tri možne rešitve

Predsednik odbora hrvaškega sabora za zunanjo politiko Zdravko Tomac je ob zadnjih incidentih v Piranskem zalivu za zagrebški Vjesnik dejal, da so hrvaški pogajalci na pogajanjih o državni meji med Slovenijo in Hrvaško skušali v določeni meri popuščati zaradi celotnih odnosov s Slovenijo. Po Tomčevem mnenju so za morsko mejo možne tri rešitve, med njimi mednarodna arbitraža, medtem ko istrski poslanec Damir Kajin meni, da za spor ni druge rešitve kot arbitraža. Kajin je odločno zavrnil pozive nekaterih krogov na Hrvaškem po napotitvi vojne mornarice v Piranski zaliv. Po njegovem mnenju bi namreč en dan navzočnosti CNN zelo škodil tako Sloveniji kot Hrvaški.

Piranske ribiče ščitijo slovenski policisti
Piranske ribiče ščitijo slovenski policisti FOTO: POP TV

Po prvi Tomčevi rešitvi bi vprašanje meje na morju odložili in kot začasno mejo določili sredinsko črto, druga rešitev je nadaljevanje pogajanj, tretja pa mednarodna arbitraža, ki pa po Tomčevih besedah vsekakor ni dobra za državi, ki želita vstopiti v EU, ker tako ustvarjata vtis, da sami nista sposobni rešiti medsebojnih problemov.

Po Tomčevem mnenju je problem v tem, ker se Slovenija obnaša, kot da bi ji morala Hrvaška dati del svojega teritorialnega morja, s čimer zmanjšuje možnosti za dogovor. Dejal je, da Hrvaška nikakor ne more pristati na slovenske poskuse, da bi iz Pirana naredili mednarodni precedens, da bi Slovenija ob diplomatskih aktivnostih zase ustvarila čim boljšo pozicijo pri arbitraži.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10