V običajnih oblakih, ki nastajajo v troposferi na višini do 12 kilometrov, nastaja ta vrsta oblakov precej višje, v mezosferi na okoli 80 kilometrov višine. Pojavijo se, ko se vodna para visoko v ozračju kondenzira na delcih prahu, ki ostanejo od zgorelih meteoridov. Ker je mezosfera zelo suha, kondenzacija nastane le, če se temperatura spusti pod –130 stopinj Celzija. Mezosfera je v nasprotju s troposfero najhladnejša ravno poleti, s tem pa so izpolnjeni pogoji za nastanek oblakov.
Ker so ti oblaki zelo visoko v atmosferi, jih Sonce lahko osvetljuje še na precej temnem nebu večernega (ali tudi jutranjega) mraka. Od tod tudi njihovo ime nočni svetleči oblaki. Tako so bili videti v Žirjah pri Sežani:
V severni Evropi so ti oblaki vidni vso noč, pri nas pa jih lahko ob koncu junija in v prvi polovici julija opazujemo še kakšno uro ali dve po sončnem zahodu. Tokratni pojav nočnih svetlečih oblakov je bil pri nas najbolj izrazit do zdaj, saj je zavzel skoraj polovico neba. Če bo vreme dopuščalo, jih bomo lahko opazovali tudi v prihodnjih dneh.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.