Na vprašanje, ali so se pogovarjali in dogovorili tudi z okoliškimi prebivalci, je pravni zastopnik romske družine Strojan Aleksander Čeferin odgovoril, da "to ni predmet dogovora, ampak gre za stvar, za katero je zadolžena država". Lokacije za zdaj še ne želijo razkriti, Strojanovi pa so s predvideno rešitvijo zadovoljni.
Parcela v lasti države
Današnji dogovor sta poleg pravnega zastopnika romske družine podpisala predsednik vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti, okoljski minister Janez Podobnik ter direktor vladnega urada za narodnosti Stane Baluh. Po Čeferinovih besedah je dogovor podpisal vodja še enega od vladnih uradov, kar je povezano z lastništvom zemljišča. "Gre namreč za parcelo, ki je sicer v lasti države, vendar konkretno enega njenega specifičnega dela."
V dogovoru glede menjave parcele Strojanovih pri Ambrusu so določeni roki za menjavo parcel in za dokončno preselitev družine. Ta naj bi menjalno pogodbo podpisala najpozneje do 6. julija.
Preselitev Strojanovih v komunalno opremljene objekte je predvidena najpozneje do konca septembra. "Na zemljišču za zdaj še ni objektov, da bo vse pripravljeno za preselitev, pa naj bi s pomočjo humanitarnih organizacij poskrbela država," je dejal Čeferin.
Janković: Podpisa ne morem komentirati
Podpisa dogovora med pravnim zastopnikom romske družine Strojan in predstavniki države ljubljanski župan Zoran Janković ne more komentirati, je pa znova izrazil veselje, da so v Ljubljani kot edini slovenski občini našli rešitev za Strojanove že ob minulih zapletih. Strojanovi že od lanskega decembra začasno živijo v bivši vojašnici v Rojah pri Šentvidu v Ljubljani.
"Lokacija v Rojah se mi zdi primerna, saj so bivanjske razmere primerne pa tudi otroci obiskujejo šolo," pravi Janković. Vladi pa bi svetoval, da Strojanovim dodeli stanovanjsko pravico v Rojah.
Iz službe za odnose z javnostmi Mestne občine Ljubljana (MOL) so sporočili, da MOL ni bila seznanjena s podpisom dogovora o zamenjavi zemljišča družine Strojan pri Ambrusu z zemljiščem v lasti države na območju MOL. Poudarili so še, da na MOL ne bodo podprli nobene rešitve glede izbrane lokacije za naselitev družine Strojan na območju MOL, ki bo sprejeta brez vednosti MOL in soglasja občanov.
Baluh: Določene zadeve bo treba še preveriti
Baluh je pojasnil, da je "zaradi določenih upravnih postopkov treba kakšno zadevo še preveriti". Vendar pri tem kakšnih težav ne pričakuje. Nato naj bi na lokaciji, kjer naj bi v prihodnje živela družina Strojan, zagotovili komunalno opremljene bivalne objekte. Upa, da bodo tu na pomoč pristopile dobrodelne organizacije, kot sta Rdeči križ in Karitas, je dejal in dodal, da "so z njimi že v stiku".
Kot pravi Baluh, pa bo treba kasneje bolj celovito urediti tudi druga vprašanja, ki so povezana z bivanjem Strojanovih v novem okolju, na primer glede šolanja otrok, zaposlitev. "Tu bomo morali posamezne službe še dodatno aktivirati, da bodo še naprej tako aktivne, kot so sedaj," pravi Baluh. Na vprašanje, ali so se pogovarjali tudi z okoliškimi prebivalci, pa pravi, da se za zdaj še niso, "zagotovo pa imajo to v načrtu".
Nemir v ljubljanskem naselju
Ljubljanski župan je konec aprila obiskal vznemirjene prebivalce ljubljanskega naselja Cesta v Gorice. Med njimi se je razširila novica, da naj bi bila nova lokacija za stalno nastanitev družine Strojan v njihovi bližini, čemur nasprotujejo. V neposredni bližini lokacije, kjer bi vlada rada nastanila Strojanove, živi okrog 250 ljudi, ki so podpisali peticijo proti naselitvi družine Strojan.
Janković je prebivalcem Ceste v Gorice zagotovil, da se
brez njihovega soglasja ne bo zgodilo nič. Potrdil je tudi, da občina načrtuje selitev Romov s Koželjeve ulice ob Žalah na isto lokacijo.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.