Zastopnik nevrokirurga Vinka Dolenca Mitja Vidmar je danes pri ustavnem sodišču vložil pritožbo zoper sklep o priznanju sodbe izraelskega sodišča zaradi zdravniške malomarnosti. Kot je povedal Vidmar, bodo v primeru neuspeha vložili tožbo še pri Evropskem sodišču za človekove pravice. Dolenc je za časnik Dnevnik dejal, da ima čisto vest.
Vidmar je pojasnil ozadje zgodbe, zaradi katere naj bi po poročanju časnika zoper njega in Dolenca ljubljanski kriminalisti vložili kazensko ovadbo. Dolenc je z vpisom zemljiškega dolga zavaroval svoje premoženje, potem ko mu je sodišče v Tel Avivu leta 2006 zaradi tožbe bolnika prisodilo plačilo 2,3 milijona evrov odškodnine. In prav to naj bi bilo sporno, vendar pa Vidmar z vložitvijo ovadb ni seznanjen.
Odvetnik ne vidi razloga za ovadbo
Kot je zatrdil, nista z Dolencem nikogar spravila v zmoto z vpisom zemljiškega dolga, zato ne vidi razloga za ovadbo. Vidmar je povedal, da je za Dolenca pripravil besedilo stavka, ki je potreben pri notarju za vpis zemljiškega dolga, podpiše pa ga lastnik zemljiške pravice. V tem stavku ni nič lažnega, nič zavajajočega, je prepričan Vidmar.
Po Vidmarjevih besedah se je sodni postopek začel pred 15 leti, ko je Vidmarjev nekdanji bolnik, izraelski državljan Elijahu Mesika proti Dolencu vložil tožbo zaradi zdravniške malomarnosti. Zahtevek za odškodnino znaša danes po informacijah Dnevnika več kot šest milijonov evrov. Mesiku so pri starosti 33 let odkrili možganski tumor, maja 1992 pa so ga operirali v ljubljanskem kliničnem centru, toda dan po operaciji so se začeli zapleti. Ko je o primeru leta 2006 odločalo sodišče v Tel Avivu in Dolenca spoznalo za krivega, je bil Mesika trajni invalid.
Dolenc je za sodbo izraelskega sodišča po Vidmarjevih besedah izvedel šele lani, ko je naše sodišče odločalo o priznanju sodbe. Na prvi stopnji je sodišče sodbo priznalo, nato pa sta višje in potem še vrhovno sodišče zavrnila Dolenčevo pritožbo zoper sklep o priznanju sodbe. Postopek potrditve izraelske sodbe je bil po zastopnikovih besedah pravnomočno končan maja letos, okrajno sodišče pa zdaj vodi postopek izvršitve.
Vidmar je dober mesec pripravljal pritožbo na ustavno sodišče, ki jo je vložil danes. Kot je pojasnil, so bile pri priznanju izraelske sodbe tudi po mnenju strokovnjakov storjene določene kršitve ustavno zagotovljenih človekovih pravic. Ob tem se sklicuje na 22. in 25. člen ustave, ki govorita o enakosti pred sodiščem in pravici do pravnega varstva.
Dolencu blokirali račune
Dolenc je po poročanju Dnevnika medtem z zemljiškim dolgom "zavaroval" dve stanovanji, vendar je ljubljansko okrajno sodišče še pred pravnomočnostjo sodbe na zahtevo Mesike vpisalo zastavne pravice tudi na Dolenčevo podjetje Kasave in vrednostne papirje ter prepoved plačilnega prometa na treh bančnih računih, vknjižbe predznambe zastavne pravice na nepremičninah in rubež na plačo na medicinski fakulteti, kliničnem centru in internacionalnem inštitutu za nevrokirurgijo.
"Uničili so me," je za časnik v četrtek povedal Dolenc in dodal, da so ga s tem procesom mučili dvajset let. "Kakor koli bo odločilo ustavno sodišče, tudi če mi vse poberejo, jaz imam čisto vest. Vedno sem delal za dobro pacientov," pa je hkrati odločen priznani nevrokirurg. Zatrdil je, da je operacijo opravil v delovnem času za svojo redno plačo.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.