Po vstopu Slovenije v EU, še posebej pa v zadnjih mesecih, po pridružitvi Bolgarije in Romunije, na Družbi za avtoceste RS (DARS) opažajo "velik in težko predstavljiv porast tovornih vozil na slovenskem avtocestnem omrežju". Hkrati ugotavljajo tudi, da vedno večji obseg medsebojnega prehitevanja tovornih vozil povzroča "vse več preglavic in nevarnih situacij".
Nevarnih prehitevanj s tovornjaki je vse več celo v avtocestnih predorih, kjer sicer velja izrecna prepoved prehitevanja s tovornimi vozili.
Znano je, da se nezgode, ki jih v predorih povzročijo tovornjaki, praviloma končajo s hudimi posledicami. Ne mine pa dan, da ne bi bili v slovenskih avtocestnih predorih priča množičnemu kršenju prometnih predpisov. Takšnemu ravnanju smo bili pred dnevi priča sami v predorih čez Trojane, kar so zabeležile tudi nadzorne kamere Družbe za avtoceste RS (DARS).
Na enem od posnetkov je videti tovornjak, ki prehiteva osebna vozila, v drugem primeru pa voznik tovornjaka prehiteva konvoj dveh tovornih vozil, med katerima je tudi cisterna s kemikalijami.
Na ministrstvu za promet pravijo, da kršenja prometnih predpisov tam, kjer veljejo prepovedi, sicer ni mogoče preprečiti, saj v predorih ni policijskih kamer, ki bi dokumentirale prehitevanja s tovornimi vozili, storilci pa ostanejo nekaznovani.
Čeprav prepoved prehitevanja s tovornjaki velja v predorih, pa teh na avtocestnih vpadnicah večjih mest (Ljubljana, Maribor) sploh ni, kar vozniki tovornjakov v tranzitu z veliko vneme izkoriščajo. S tem povzročajo dodatne zastoje ob prometnih konicah, z drzno vožnjo pa spravljajo v nevarnost druge udeležence v prometu.
Tako je ljubljanski avtocestni obroč v zadnjih letih postal prehitevalni poligon tovornjakov, ki vozijo čez Slovenijo v tranzitu, saj prepovedi prehitevanja na mestnih avtocestnih vpadnicah s tovornjaki, kot jih denimo poznajo sosednja avstrijska mesta (Graz, Dunaj), v Sloveniji nimamo.
"Kot upravljavec slovenskih avtocest ne moremo razpravljati o tem, zakaj je prehitevanje tovornih vozil na avtocestah v Sloveniji dovoljeno, saj so tovrstni predpisi stvar zakonske regulative, ki jo na predlog pristojnega ministrstva sprejemajo državni organi," je povedal tiskovni predstavnik Darsa Matej Kušar.
Tudi prometni minister Janez Božič naj bi se zavedal, da so razmere vse bolj neznosne. "Z DARS smo se nedavno dogovorili, da bodo pripravili študijo, ki naj bi dala odgovore, kako in na katerih avtocestnih odsekih bo prepovedano prehitevanje s tovornimi vozili," je povedal podsekretar na ministrstvu za promet Mile Nunič.
Kot pravijo na Darsu, naj bi "tovrstne potencialno nevarne manevre preventivno prepovedali vsaj v določenih časovnih obdobjih in/ali na določenih delih avtoceste".
Študija naj bi bila predvidoma končana v nekaj mesecih, za uvedbo prepovedi pa sprememba zakonodaje ni potrebna. "Zadostuje, da DARS na podlagi ugotovitev študije prepove prehitevanje s tovornjaki s prometno signalizacijo," je povedal Nunič. Omejitve hitrosti in prepovedi na nekaterih avtocestnih odsekih naj bi po Nuničevih zagotovilih začele veljati še letos. Na Družbi za avtoceste pravijo, da bodo ministrstvu "v kratkem podali ustrezen predlog", spremembe pa naj bi se zgodile šele "v prihodnjem letu".
Upati je le, da tiste, ki pripravljajo spremembe, ne bo prehitela prometna tragedija večjih razsežnosti.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.