Skupaj s Tomislavom Nemcem se od Družbe za avtoceste v RS (Dars) poslavljajo tudi drugi člani uprave. Tako odhajajo tudi Žan Jan Oplotnik, Boštjan Rigler, Aleš Hojs in delavski direktor Alojz Ratajc. To pomeni veliko novi vodilnih mest, ki jih je treba zapolniti. Seveda pa je najbolj pomemben odgovor na vprašanje, kdo bo zamenjal prvega moža, torej Nemca.
Mediji so o morebitnem nasledniku ugibali še preden je bilo tudi uradno potrjeno, da bo Nemec zapustil Dars. Med kandidati za vodenje Darsa sta se neuradno omenjala predvsem nekdanji prvi mož družbe Rajko Siročič in nekdanji predsednik uprave Aerodroma Ljubljana Vinko Može.
Novico o tem, da se je nadzorni svet z Nemcem dogovoril o odpravnini v višini šestih plač, je sporočila predsednica sveta Mateja Duhovnik. Ta je tudi postala vršilka dolžnosti uprave, bila pa naj bi tudi v igri za Nemčevo naslednico.
Duhovnikova je sicer dejala, da bodo člani uprave lahko normalno predali posle, hkrati pa bodo lahko tudi izkoristili letne dopuste.
In medtem ko bo na odgovor na vprašanje, kdo bo vodil Dars, treba še počakati, je zagotovo jasno to, da je zgodba za Nemca, vsaj kar se Darsa tiče, zaenkrat končana. Šest mesečnih plač za Nemca pomeni slabih 60 tisoč evrov in verjetno tudi lažji nov poslovni začetek. Nemec bi sicer lahko iztržil več, saj se je govorilo tudi o 15 mesečnih plačah odpravnine, kar je okoli 100 tisoč evrov.
Neuradno naj bi Nemec že imel načrte, kaj bo počel, velja pa omeniti tudi sporazum, ki ga je novembra 2007 sklenil z ministrstvom za javno upravo, ki mu omogoča vrnitev na prejšnje delovno mesto, na položaj direktorja upravne enote Ljutomer.
Poleg tega, da ga je očitno služba nekje čakala, je sporno tudi to, da naj bi nadzorniki ugotovili, da so tako Nemec kot drugi člani uprave na Darsu zaposleni za nedoločen čas. To pomeni, da bi Nemec kljub temu, da bi mu prenehal mandat predsednika, še vedno lahko ostal zaposlen na Darsu.
Strokovnjaki ogorčeni
Na zadnje dogodke v Darsu se je odzvala tudi družba za raziskave v cestni in prometni stroki Slovenije (DRC). "Tako kot slovenska javnost smo tudi v slovenski cestni stroki ogorčeni nad delovanjem tistih, ki so bili v zadnjih dveh letih najbolj odgovorni za realizacijo največjega projekta v zgodovini Slovenije. Zato izjavljamo, da se distanciramo od poslovnih odločitev, ki so jih sprejemali najbolj odgovorni na področju gradnje avtocest v tem obdobju,“ so zapisali v sporočilu za javnost.
Moti jih, da "se predvsem s številnimi populističnimi izjavami tako v javnosti kot politiki ustvaril izredno negativen odnos do realizacije največjega projekta v zgodovini Slovenije“. Strinjajo pa se, da "so veliko škodo naredile tudi tako ali drugače ustvarjene poslovne afere v slovenskem gradbeništvu, ki so še vse brez kakršnega koli epiloga“. S tem pa se dela velika krivica in jemlje ugled številnim strokovnjakom, ki so velik del svojega življenja in dela žrtvovali za razvoj slovenskih cest.
"To niso ljudje, kot v medijskih prispevkih omenjeni predsednik uprave DARS d.d., ki je v cestno gospodarstvo prišel po političnem kadrovanju in si zagotovil izjemno dobre pogoje zaposlitve, ki jih ostali državljani lahko samo sanjamo. Gre za ljudi, ki so dneve in noči garali in izvajali vrhunsko strokovno delo ter prevzemali izjemno odgovorne strokovne odločitve in to v normalnih zaposlitvenih pogojih. Pri tem pa so bili deležni predvsem številnih neupravičenih populističnih kritik, zasnovanih brez kakršnih koli oprijemljivih, predvsem pa primerljivih tehničnih in ekonomskih podatkov,“ so kritični v DRC.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.