Iz ljubljanskega kliničnega centra so sporočili, da so se s kliniko na Dunaju dogovorili za pregled dečka Reneja, ki ima prirojeno deformacijo noge. Stroške pregleda pri avstrijskem strokovnjaku so pripravljeni kriti v kliničnem centru, žal pa so se za pregled dogovorili šele 24. junija, kar je štiri dni po datumu, ko ima Rene operacijo pri ameriškem strokovnjaku Paleyju v Italiji. V sporočilu medijem so zapisali, da so maja letos predlagali strokovni posvet pri avstrijskem strokovnjaku Grillu ali pa pri njegovem kolegu Gangerju na kliniki Speising na Dunaju, sedaj pa so dobili odgovor z Dunaja, da lahko Rene na pregled pride 24. junija 2014.
"Zaradi zelo redke in tudi psihološko zelo občutljive prirojene odsotnostne anomalije pri dečku Reneju smo na osnovi predloga Zdravniške zbornice Slovenije in navodila ZZZS ter vodstva Univerzitetnega Kliničnega centra Ljubljana (ob soglasju in sodelovanju staršev) maja letos predlagali strokovni posvet s prof. Grillom oziroma s prof. Gangerjem iz klinike Speising na Dunaju," so zapisali v sporočilu in dodali, da je klinika Speising nam najbližji Univerzitetni center za otroško ortopedijo, kjer mesečno obravnavajo kongenitalne anomalije skeleta iz vse Evrope in seveda tudi bolnike s fibularno hemimelijo.
Zidar Klemenčičeva: Malce se delajo norca
"Ta pregled nima nikakršne pravnoformalne veljave. Nanj ni bil povabljen, ko je mama zaprosila za napotitev na zdravljenje v tujino. Takrat niso pridobivali mnenj, ki bi jih morali pridobivati, niso ravnali zakonito. Sedaj pa to poskušajo sanirati izven predpisanih postopkov, kar pa je nemogoče," opozarja zastopnica družine Talić Nina Zidar Klemenčič. Prav tako opozarja, da klinični center tega ne počne s soglasjem staršev. To, da je bil dopis vročen v njeno odvetniško pisarno osebno, po njenem mnenju kaže na izjemno naglico, v kateri sedaj rešujejo situacijo, ki so se jo zavezali rešiti že pred tremi tedni. "Rekli so, da bodo pridobili mnenje ortopedov z Dunaja, pa tega mnenja niso pridobili. Niso ga niti iskali. Zdaj pa bi Reneja v času, ko bo, kot sami vedo, na operaciji, pošiljali na pregled na Dunaj. Človek bi rekel, da se malce delajo norca," je bila jasna Zidar Klemenčičeva.
In zakaj je ta pregled tako pomemben?
Renejeva mamica si je ves čas prizadevala, da njenemu sinu ne bi amputirali noge, pač pa bi mu naredili rekonstrukcijo. Tako takšne primere deformacij zdravijo tudi v tujini. Stopila je v stik z ameriškim strokovnjakom Paleyjem in se dogovorila za operacijo v tujini. Ker pa takšna operacija stane kar 180.000 evrov, sta prosila starša Zavod za zdravstveno varstvo Slovenije, da bi pokril stroške operacije v tujini. Tega jim niso odobrili, saj v Sloveniji še niso izčrpane vse možnosti zdravljenja – torej amputacija uda, kar zagovarjajo naši ortopedi.
Tako je cela Slovenija začela zbirati denar za malega Reneja in za njegovo operacijo. Po le nekaj dneh in popustu, ki ga je družina dobila, ker bo Rene operiran v Milanu, so starši zbrali dovolj denarja in plačali 45.000 evrov, kolikor bo stala operacija, ki je predvidena za 20. junija letos.
Sredi maja so za skupno mizo sedli zdravniki, predstavniki ZZZS in predstavniki Zdravniške zbornice Slovenije. Dečkova starša na sestanek nista bila vabljena. Na sestanku so sprejeli odločitev, da pridobijo mnenje z Dunaja, nato pa se bo še enkrat sestal zdravniški konzilij. A od tega sestanka do obvestila o datumu pregleda na Dunaju je minilo mesec dni in kljub temu, da so zdravniki vedeli, da ima Rene operacijo v Italiji 20. junija, je datum pregleda načrtovan šele štiri dni po operaciji.
To pa pomeni, da se deček pregleda na Dunaju ne more udeležiti, razen, če ne gre na operacijo, kar pa se ne bo zgodilo, saj so starši operacijo že plačali in se z doktorjem Paleyjem že vse dogovorili.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.