Komisija za preprečevanje korupcije je na spletni strani objavila seznam 69 državnih in drugih zavezanih organov, ki do 31. marca kljub dodatnemu pozivu niso posredovali kopije seznamov daril, ki so jih prejeli njihovi funkcionarji. Predsednik komisije Drago Kos ocenjuje, da je nedisciplina logična posledica ukinjanja protikorupcijske komisije.
Na podlagi 26. člena zakona o preprečevanju korupcije bi morali državni in drugi zavezani organi Komisiji za preprečevanje korupcije do 31. marca posredovati kopije seznamov daril, ki so jih prejeli njihovi funkcionarji. Kljub jasni zakonski obveznosti in kljub dodatnemu opominu s strani komisije tega do danes ni storila še vrsta organov, katerih seznam je komisija objavila na spletni strani, je v sporočilu za javnost zapisal Kos.
Komisija ob tem poudarja, da so v letu 2007 svojo obveznost v zakonskem roku izpolnili brez izjeme vsi zavezani organi, in ocenjuje, da je letošnja nedisciplina logična posledica ukinjanja Komisije za preprečevanje korupcije, zaradi katere so zavezanci očitno pričakovali, da jim v letošnjem letu ne bo več treba poročati o seznamih prejetih daril.
Kot poudarja komisija, to seveda ruši obstoječi nadzor nad ravnanjem slovenskih funkcionarjev in predstavlja resen korak nazaj v prizadevanjih komisije za bolj transparentno delovanje najpomembnejših nosilcev oblasti v državi.
Komisija bo nadaljevala s pridobivanjem seznamov daril, da bi jih lahko objavila skladno s tretjim odstavkom 26. člena zakona o preprečevanju korupcije. Pri tem bo vztrajala do popolne izpolnitve obveznosti vseh zavezanih državnih in drugih organov, je še zapisal predsednik komisije.
Na seznamu so ministrstva za finance, za gospodarstvo, za notranje zadeve in za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ter služba vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko. Med 62 občinami so na seznamu tudi mestne občine Celje, Koper, Ljubljana in Novo mesto, poleg tega pa še Javna agencija RS za podjetništvo in tuje investicije ter Javni zavod park Škocjanske jame.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.