Neurje s silovitim nalivom se je popoldne razbesnelo tudi nad Zadrečko dolino, kjer je močno narasla in poplavila reka Dreta. Ljubiteljska meteorološka postaja Spodnje Kraše je v eni uri in 45 minutah zabeležila kar 83 litrov dežja na kvadratni meter. Glede na podatke okoliških meteoroloških postaj se tako siloviti nalivi na tem območju v povprečju pojavijo le enkrat na 100 do 150 let.
Povratne dobe ekstremnih vremenskih pojavov se zaradi podnebnih sprememb sicer krajšajo, saj toplejši zrak vsebuje več vlage, posledično pa se z višjim izhlapevanjem kopiči in sprošča več energije za vremenske ekstreme. Po ocenah se pogostost ekstremnih vremenskih dogodkov z le stopinjo višjo temperaturo podvoji.
Aktiviran Štab Civilne zaščite Občine Trbovlje
Na območju Trbovelj se je v nedeljo zaradi zamašenega prepusta hudourniška voda razlivala po grobovih. Gasilci PGD Trbovlje mesto, PGD Dobovec in PGD Zagorje mesto so s protipoplavnimi vrečami in pregradami preusmerili vodo v strugo. S potopnimi črpalkami so prečrpali vodo iz bazena, ki je nastal pred prepustom, poroča Uprava za zaščito in reševanje.
V naselju Gabrsko, prav tako v občini Trbovlje, okoli 1000 kvadratnih metrov zemeljskega plazu ogroža stanovanjsko hišo, zato so aktivirali štab Civilne zaščite Občine Trbovlje. "Na območju Čeč in Svin so vsepovsod zamašeni prepusti. Ker je za hudourniške vodotoke odgovorna država, bomo o nastali situaciji jutri obvestili vse pristojne službe, da se zadeva čim prej uredi. V vmesnem času domačini in službe zaščite in reševanja urejajo najnujnejše. Škodo je v tem trenutku sicer težko oceniti, vsekakor pa bo ogromna. Že sanacija plazov bo verjetno stala več sto tisoč evrov," so zapisali na spletni strani občine Trbovlje.

Poleg tega so pristojne službe očistile meteorne jaške, prečrpavale vodo iz poplavljenih cestnih podhodov, preusmerjale tokove vode in postavljale protipoplavne vreče ter tako preprečile zalitje objektov, s cestišč odstranjevale naneseno zemljino in iz vodotokov odstranjevale nanesene naplavine.
Voda je zalila tudi nov plezalni center v Slovenski Bistrici, zato so posredovali gasilci PGD Zgornja Bistrica. Vodo so odstranili in počistili prostore, so sporočili na strani na Facebooku.
Plaz deloma zasul traktor
Zaradi deževja, ki ga je ponekod spremljala tudi toča, se je sprožilo tudi pet zemeljskih plazov. V Strmcu pri Sv. Florjanu v občini Rogaška Slatina je plaz deloma zasul traktor, parkiran ob gospodarskem objektu. Gasilci so kraj pregledali in plaz dolžine 18 metrov in širine šest metrov prekrili s folijo. Lastnik bo v naslednjih dneh sam očistil okolico traktorja in ga prestavil.
Neurje ni prizaneslo tudi občini Majšperk, kjer so aktivirali Prostovoljna teritorialna gasilska društva Majšperk, Majšperk Breg, Stoperce, Medvedce in Ptujska Gora. Gasilci so iz dveh gospodarskih objektov, ene farme in petih stanovanjskih objektov izčrpali vodo in očistili cestišče Grdina–Kosovo sedlo. V Kupčinjem Vrhu in Stopercah so se sprožili trije plazovi.
Kot so še sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje, so bili aktivirani gasilci iz 35 prostovoljnih in dveh poklicnih gasilskih enot.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.