Vlada se je pritožila zoper sodbo upravnega sodišča, češ da je bil nekdanji direktor Urada za preprečevanje pranja denarja Klaudijo Stroligo nezakonito razrešen. Pritožbo je vlada sprejela prejšnji teden, vrhovnemu sodišču pa predlaga, da odpravi izpodbijano sodbo upravnega sodišča in o zadevi meritorno odloči oziroma zadevo vrne sodišču prve stopnje v ponovno odločanje.
Vlada namreč meni, da je imela zakonsko podlago za razrešitev Stroliga v takrat veljavnem zakonu o javnih uslužbencih, ki ga ustavno sodišče ni razveljavilo, ampak le naložilo parlamentu, da ga spremeni. Ker je sprememba stopila v veljavo šele 31. decembra lani, na razrešitev ni mogla vplivati, saj je bil Stroligo razrešen 27. decembra.
Odločitev o razrešitvi je bila sprejeta v skladu s takratnim zakonom, ki je predvideval, da se predstojnika organa v sestavi ministrstva lahko razreši kadar koli od nastopa funkcije, je zapisano v vladnem sporočilu za javnost.
LDS: Nezakonit poseg
Predsednik LDS Jelko Kacin pa je prepričan, da v primeru razrešitve Stroliga ne gre zgolj za konkretno osebo, ki ji vlada ni mogla očitati neprofesionalnosti ali nepravilnosti pri delu. Prav tako ne gre za nezapisano pravico vlade in ministra, da si izbere najožjo ekipo, za katero misli, da lahko sodeluje pri izvajanju svojih projektov. "Gre za očitno nezakonito poseganje v delo doslej neodvisne institucije," meni Kacin.
Kacin je zadovoljen, ker se je še enkrat pokazalo, da so dejanja sedanje vlade v popolnem nasprotju z njihovimi izgovorjenimi besedami ter volilnimi obljubami. "Pod krinko leporečja in reformne prihodnosti že ves čas ne izbirajo sredstev za dosego svojih ciljev," je prepričan Kacin. "Vlada nam s takimi potezami dokazuje, da ji je bolj od spoštovanja črke zakona pomemben popoln nadzor in nastavljanje svojih ljudi na vse mogoče položaje," je sklenil Kacin.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.