"Očarljiva dežela, kjer so ljudje odprti, hrana je dobra in pokrajina čudovita". To je le del hvalospeva Sloveniji, ki ga je v časopisu The Boston Globe objavil dopisnik, pisatelj in fotograf Russ Juskalian. Slovenijo je obiskal skupaj s starši, ki prav tako ne skrivajo navdušenja. Potovanje so začeli v prestolnici, za katero Juskalian zapiše, da je "energična in živahna". Poleg prestolnice omenja še obisk Tolmina, Kobarida in Trente. Pri potovanju ga je med drugim pozitivno presenetilo, "da je vse tako blizu". Obisk so zaključili s sprehodom po slovenski obali.
Kako podobne objave v tujih medijih vplivajo na turizem v Sloveniji in ali postaja Slovenija vedno bolj privlačna destinacija za tuje turiste? Za odgovore smo se obrnili na Sektor za turizem javne agencije SPIRIT Slovenija in Turizem Ljubljana.
Tuji mediji pogosto pišejo o Sloveniji
Tiskovna predstavnica SPIRIT Slovenija Livija Kovač Kostantinovič pojasnjuje, da v prvi vrsti spremljajo tiste objave, ki nastanejo na osnovi sodelovanja njihove agencije in tujih medijev ob obisku Slovenije. Recimo bralci spletne strani Rough Guide so med destinacijami, ki jih je preprosto treba obiskati v letu 2014, izbrali tudi Slovenijo. Ena od vodilnih strokovnih revij o turizmu na nemškem trgu – FVW je v februarski številki objavila obsežen članek o turizmu v Sloveniji. Kot bistveno konkurenčno prednost so poudarili raznolikost. Novinarka britanskega časopisa The Guardian pa izpostavlja Slovenijo kot cenovno zelo konkurenčno in kakovostno destinacijo za smučanje in bordanje. Postavi jo ob bok Švici, Italiji, Avstriji in Franciji. Lonely Planet, vodilni svetovni medij s področja potovanj, je med 1000 najboljših idej, krajev in dejavnosti za popotnike avanturiste uvrstil tudi Slovenijo.
Pred kratkim pa je Slovenijo obiskala turška ekipa znanega turističnega programa Travel Channel. Pripravljali in snemali so material za oddajo "Welcome to Slovenia".
Poleg naštetih objav v agenciji izpostavljajo še eno zanimivo raziskavo, ki se nanaša na najpogosteje uporabljene ključne besede v povezavi s Slovenijo na družbenih omrežjih (forumi, blogi, Twitter in Facebook) v letu 2013. Rezultati so pokazali, da so bile najpogostejše tematske relacije povezane z Ljubljano in dogodkom Eurobasket 2013.
Da spremljajo objave v tujih medijih, prikimava tudi tiskovna predstavnica Turizma Ljubljana Petra Stušek. Pravi, da se na njih obrnejo številni novinarji in blogerji. Tako tudi vedo, kdaj bodo objave o Sloveniji izšle. Poleg tega pa spremljajo objave preko relevantnih hashtagov in Google alertov.
Stuškova meni, da zagotovo objave tako v tradicionalnih, kot elektronskih medijih vplivajo na obisk Slovenije. Tudi Kovač Kostantinovičeva je prepričana, da pisanje tujih medijev pripomore k naraščanju števila tujih turistov. Poudarja, da vse več turistov išče informacije o turističnih destinacijah in ponudbi na svetovnem spletu oziroma na družbenih omrežjih.
Nas tujci le hvalijo ali tudi grajajo?
"Tuji mediji nas praviloma hvalijo, pravzaprav še nisem zasledila v vsej karieri izrazito negativnega zapisa o Ljubljani. Največ smeha pa povzroči poskus izgovarjanja imena našega mesta, sploh tistim, ki se v Ljubljano odpravljajo prvič," na vprašanje odgovarja Stuškova. Tudi Kovač Kostantinovičeva pravi, da so tuje objave o Sloveniji in slovenski turistični ponudbi pretežno pozitivne, kar dokazujejo tudi zgoraj navedeni primeri.
Postaja Slovenija vedno bolj priljubljena destinacija za tujce?
Rast števila turistov in njihovih prenočitev temu pritrjuje, pojasnjuje Kovač Kostantinovičeva. Med turističnimi prenočitvami so namreč v letu 2013 zabeležili skoraj dve tretjini tujih prenočitev. 62 odstotkov prenočitev so ustvarili tuji turisti, od tega največ turisti iz Italije (16 odstotkov), sledili so turisti iz Avstrije (12 odstotkov) in iz Nemčije (12 odstotkov).
Tuji turisti so v največjem številu prenočevali v gorskih (27 odstotkov vseh tujih prenočitev), domači pa v zdraviliških občinah (47 odstotkov vseh domačih prenočitev). Zaradi večjega obiska tujih turistov je več prenočitev v letu 2013 zabeležila tudi Ljubljana, in sicer skupno za 10 odstotkov več kot leta 2012.
Stuškova pojasnjuje, da prestolnica vstopa v leto 2014 v znamenju 2000-letnice rimske Emone, kot gostiteljica več priznanih večjih kongresnih dogodkov, z novo turistično strategijo in predvidoma na poti k milijonu nočitev letno.
Kdo pa je najbolj navdušen nad prestolnico? Na prvem mestu so tako po prihodih kot nočitvah tradicionalno naši sosedje Italijani, ki jih že leta navdušuje sproščeno ozračje centra brez avtomobilov, številni lokali in restavracije na nabrežjih Ljubljanice in prireditve na javnih površinah. Sledijo jim Nemci in Britanci. Visoko so uvrščeni tudi Francozi, Američani, Izraelci, narodi sosednjih držav in nekdanje skupne domovine, vedno bolj pa se po lestvici prihodov in nočitev vzpenjajo navzgor tudi obiskovalci iz azijskih držav, ne le Kitajske, pojasnjuje Stuškova.
Tudi Kovač Kostantinovičeva pravi, da so v letu 2013 visoko rast števila turistov in njihov prenočitev zabeležili iz Kitajske (kar 29 odstotkov več prihodov), Koreje (42 odstotkov več prihodov) in Brazilije (kar 60 odstotkov več prihodov).
Kaj tujce najbolj navdušuje, kaj hvalijo?
Kovač Kostantinovičeva pojasnjuje, da je raziskava, ki jo je leta 2012 izvedel Statistični urad RS, razkrila, da so turisti najbolje ocenili naravno okolje, osebno varnost med bivanjem, sledi gostoljubnost domačega prebivalstva, možnost za počitek in sprostitev, lokalna kulinarika, možnost sporazumevanje v domačem jeziku in kakovost gostinskih storitev.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.