Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je zoper predsednika vlade Roberta Goloba uvedla preiskavo v zvezi s trditvami nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar, da je bila pred odstopom decembra lani deležna neupravičenih političnih pritiskov. KPK je o tem odločila v začetku novembra, v ponedeljek pa je s tem, kdo je obravnavana oseba, seznanila javnost.
Kakšen je torej zdaj status premierja Goloba, ko je proti njemu uvedena preiskava KPK? "On je obravnavana oseba, ki ima pravico, da pred komisijo pove svoje videnje zadeve oziroma naših očitkov zoper njega. Roberta Goloba bomo zaslišali v najkrajšem možnem času, ker naš namen ni zavlačevati preiskavo, ampak jo, ko bo le mogoče in seveda, ko bodo tudi vsi razpoložljivi za zaslišanja, končati," je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil David Lapornik, namestnik predsednika KPK.
Prvak opozicijske SDS Janez Janša KPK očita, da je za odločitev o uvedbi preiskave potrebovala kar eno leto. Prijavo so namreč prejeli že decembra 2022. Lapornik je znova poudaril, da je tako dolgo trajal predhodni preizkus prijave. "Kot smo rekli, smo sodelovali z drugimi državnimi organi. Mi smo še vedno prvi od teh državnih organov, ki smo ta prvotni, uvodni del zaključili in šli v fazo preiskave. Zakaj je tako dolgo trajalo, je tudi zato, ker je zadeva kompleksna. Treba je bilo natančno preučiti zadevo, opraviti razgovore že v predhodnem preizkusu prijave, zato da ne bi šli v preiskavo brez tega utemeljenega suma," je pojasnil namestnik predsednika KPK.
Lapornik je zavrnil očitke Janše, ki pravi, da je protikorupcijska komisija od samega začetka "inštrument tistih, ki na levi strani postavljajo in odstavljajo vlade" ter da "preiskava pomeni odstavitev Goloba". "To bom zanikal, ker je komisija vedno delovala, vsaj v mojem udejstvovanju v njej, profesionalno, strokovno in brez kakršnih koli zunanjih pritiskov. Vse vlade, ki so do zdaj odstopile zaradi ugotovitev komisije, so odstopile zaradi pravnomočnih ugotovitev komisije, ne same uvedbe preiskave. Je pa res to, kar trdimo že v letnem poročilu, in tudi prejšnji teden na odboru za pravosodje: za kršitev integritete bi morale biti jasno določene sankcije," je poudaril.
Iz postopka odločanja v konkretni zadevi se je že decembra lani izločil predsednik komisije Robert Šumi. Svojo odločitev je med drugim utemeljil s tem, da ima na Policiji urejeno zamrznitev pogodbe o zaposlitvi in da je bil poslovno povezan z Bobnarjevo, s katero sta več let sodelovala, so po omenjeni seji sporočili iz KPK.
"Gospod Šumi se je izločil tudi zato, da bi zaščitil integriteto institucije, ker je sam imel stike z osebami, ki so vpletene v prijavo oziroma v očitke. In na ta način, s svojo izločitvijo, je poskrbel, da ne more biti nobenega dvoma o neprofesionalni odločitvi, ali pa kakršnem koli pomanjkanju strokovnosti pri tej odločitvi," je pojasnil Lapornik in dodal, da Šumi, dokler postopek ne bo končan, o tej zadevi ne bo izvedel nič vsebinskega.
KOMENTARJI (300)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.