Ob nakupu vozila bodo tako morali biti poravnani davek na dodano vrednost, davek na motorna vozila in taksa za razgradnjo vozila, ki se obračuna 14 tolarjev na kg vozila.
"Z vidika davka na dodano vrednost in nacionalnih taks, je v primeru nabave vozil v teh državah, so dajatve odvisne tudi od tega, od koga se to vozilo kupuje. Velikokrat pa tudi od tega, ali so ta vozila že bila registrirana ali ne," je pojasnil Alojz Zupančič, namestnik direktorja Generalne carinske uprave.
Ne glede na to, kje je vozilo kupljeno, pa bo treba v Sloveniji plačati davek na motorna vozila. Ta je za vozila cenejša od milijona tolarjev 1 odstotek, za vozila dražja od 6 milijonov pa 13 odstotkov.
Najpogosteje se uvažajo vozila v vrednosti med 1.800.000 tolarjev in 3.000.000 tolarjev. Za vozila cenejša od 2.400.000 je davek 3,5 odstotka, za tista v naslednjem razredu pa 5 odstotkov. Obračun davka na dodano vrednost pa je tako za Slovenijo kot tudi za tuje prodajalce, zaradi različnih notranjih ureditev, še vedno zelo zapleten.
"Pri izvozu v tujino kupcu vrnemo 20 odstotkov cene v gotovini. Kupec najprej plača celotno ceno z davkom vred, ko ga izvozi, pa mu davek vrnemo," je povedal Alois Waisel, prodajalec vozil iz Gradca.
"Pred dvema dnevoma sem prvič prodala rabljen avto Slovencu. Naredili smo običajno fakturo, kot bi bil Italijan, jasno z davkom vred. Govorim o fizični osebi. Za praven osebe veljajo drugačna pravila, je povedala Sussana Fanelli, prodajalka vozil iz Trsta.