Občinske volilne komisije so javno objavile sezname kandidatur in list kandidatov za lokalne volitve, ki bodo 5. oktobra. V 11 mestnih občinah je najmanj županskih kandidatov v Slovenj Gradcu. V Mariboru se je v volilno tekmo podalo kar 17 kandidatov, Ljubljana pa se lahko pohvali z 12 županskimi kandidati.
Štiri mestne občine – Koper, Murska Sobota, Nova Gorica in Ptuj – imajo po devet županskih kandidatov, Novo mesto ima enega manj, v Kranju pa se jih bo pomerilo sedem. V Celju in Velenju se za županski stolček poteguje po pet kandidatov.
Kdo vse si želi biti ljubljanski župan?
V Ljubljani je poleg zdajšnjega župana Zorana Jankovića, ki se s podporo skupine volivcev poteguje za tretji mandat, podpise za vložitev kandidature zbral še direktor Slovenske filharmonije Damjan Damjanovič. Med izkušene županske kandidate sodi dolgoletni mestni svetnik Miha Jazbinšek (Zelena koalicija).
Nekaj izkušenj s kandidiranjem ima tudi predsednik SNS in nekdanji poslanec Zmago Jelinčič, ki pa je izkušnje nabiral v predsedniški volilni kampanji. V njej se je pred leti želela pomeriti tudi podjetnica Martina Valenčič, ki ji ni uspelo zbrati dovolj podpisov za vložitev predsedniške kandidature, za županjo Ljubljane pa se poteguje s podporo stranke Naprej Slovenija. Največja parlamentarna stranka SMC v prestolnici stavi na pravnika Aleša Avbrehta.
Ljubljanski županski stolček si obetajo tudi ekonomistka Marija Horvat (DeSUS), pedagoginja Irena Kuntarič Hribar (SD), inženirka elektrotehnike Nataša Sukič (Združena levica), inženir strojništva Jožef Jarh (Stranka enakopravnih dežel), administrator Gregor Škerl (Stranka Krščanskih socialistov Slovenije) in voznik Boris Žulj (Solidarnost).
Rekordno zanimanje za Maribor
Za županski položaj vlada v Mariboru rekordno zanimanje, saj je kandidatov kar 17, izključno moških. Poleg nekdanjega in sedanjega župana, Franca Kanglerja (Županova lista) in Andreja Fištravca (skupina volivcev), so to še nekdanji direktor mariborske bolnišnice Anton Kranjc (SMC), arhitekt Tomaž Kancler (SDS), televizijski voditelj Stojan Auer (Lista za pravičnost in razvoj), razvojni ekonomist Metod Dolinšek (SD), podsekretar na obrambnem ministrstvu Bernard Memon (NSi) in okoljevarstvenik Franc Jesenek (Stranka slovenskega naroda).
V mariborsko župansko tekmo so se podali tudi upokojeni gostinec Oton Štrucl (Krščansko demokratska stranka), producent v kulturi Peter Tomaž Dobrila (Solidarnost), učitelj Peter Rižnar (ZL), zdravnik Melqart Mohamad Berro (Zelena koalicija), nekdanja poslanca DZ Dragan Bosnić (ZaAB) in Borut Ambrožič (Stranka medgeneracijske solidarnosti in razvoja), nekdanji vodja Viol Andrej Šiško (Gibanje zedinjena Slovenija), magister tehniških znanosti Danilo Filip Križman (SMS - Stranka mladih - Zeleni Evrope) in najmlajši kandidat Rok Maltarski (LDS).
Tudi svetniških list je največ v Mariboru (29), sledita Nova Gorica in Novo mesto s po 19 listami ter Ljubljana in Ptuj s po 18. Najmanj, 11 svetniških list, je v Slovenj Gradcu in Velenju.
Med svetniškimi kandidati v prestolnici je opaziti kar nekaj znanih imen, predvsem na Listi Zorana Jankovića. Na njej denimo kandidirajo tajnik Islamske skupnosti v Sloveniji Nevzet Porić, glasbenik Magnifico, nekdanji ustavni sodnik Lojze Ude in selektor slovenske košarkarske reprezentance Jure Zdovc.
Največja parlamentarna stranka SMC pa za svetnika predlaga tudi poslanca Dragana Matića in zgodovinarja Janka Prunka. Za svetnika iz vrst SD pa med drugim kandidirata nekdanji dolgoletni poslanec Miran Potrč in nekdanji finančni minister France Križanič.
V Mariboru je številka ena med svetniškimi listami pripadla Listi župana Andreja Fištravca, na zadnjem mestu na glasovnicah pa bo Kanglerjeva Županova lista. Na prvi je med drugim radijski moderator Sašo Papp, druga pa nosi znana imena prejšnje vladajoče politične garniture, kot sta Milan Mikl in Tanja Vindiš Furman.
Listo za Maribor vodi nekdanji direktor Pokrajinskega muzeja Ptuj-Ormož Aleš Arih, listo SDS znova direktor Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Gregor Pivec, listo Lipe pa nekdanji poslanec DZ Sašo Peče. Dovolj podpisov je uspelo zbrati tudi novonastali Listi kolesarjev in pešcev, na kateri so znani mariborski intelektualci mlajše generacije – Josip Rotar, Petra Greiner, Miha Horvat in Manica Klenovšek Musil.
Nekdaj predstavnica Zelenih Slovenije Melita Cimerman nastopa na listi Solidarnosti, kjer ji družbo med drugim delajo galerist Primož Premzl, zdravnik Miran Pustoslemšek in režiser Matjaž Latin. Večkratna županska kandidatka Monika Piberl (Glas žensk Slovenije) se tokrat poteguje le za mestno svetnico. Združena levica pa med kandidati ponuja predstavnico romske skupnosti Jasmino Ahmetaj.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.