
V večjih mestih je takšna krpica zemlje še toliko bolj dragocena in cenjena. Na srečo ljubiteljev vrtičkarstva, ki iz leta v leto postaja čedalje bolj pomemben rekreativni dejavnik meščanov, so mestne občine po Sloveniji zanje v večji meri primerno poskrbele.
Mestna občina Ljubljana (MOL)
V MOL so predlogi novih lokacij za vrtičke sestavni del Izvedbenega prostorskega načrta MOL. Dopolnjeni osnutek omenjenega dokumenta je bil javno razgrnjen v aprilu in maju 2008, v okviru javne razgrnitve pa so bile lokacije vsem na vpogled.
Trajne lokacije za vrtičke so v dopolnjenem osnutku razporejene tako, da kar se da enakomerno oskrbujejo vse predele mesta. Nahajajo se predvsem na robovih urbanih kompleksov v predelih Zaloga, Hrušice, Bežigrada, Vižmarij, Šentvida, Dravelj in Podutika ter med Malim grabnom in južno avtocesto, na območju v bližini Livade na Barju, Rudniku in v Slapah.
Poleg trajnih območij za vrtičke bodo vrtički ponekod dovoljeni tudi kot sestavni del ureditev zelenih površin v stanovanjskih območjih. Na nekaterih območjih, ki bodo v prihodnje namenjena drugim programom, pa bodo vrtički do takrat lahko gostovali začasno, če ne gre za neprimerne lokacije.

Vrtički v lasti MOL se oddajajo v zakup osebam s stalnim prebivališčem na območju MOL, ki nimajo v lasti zemljišča v MOL, primernega za vrtiček. Prav tako takšnega zemljišča ne sme imeti v lasti kdo izmed drugih članov gospodinjstva, pri oddaji vrtička pa se upošteva starost in dohodek prosilca.
Zakupnino za zakup vrtička bodo na MOL določili v skladu s predpisi o ravnanju s stvarnim premoženjem občine in ne bo višja od vrednosti, ugotovljene s cenitvijo. Poleg zakupnine bodo zakupniki skladno s predpisi o ravnanju s stvarnim premoženjem občine plačevali tudi sorazmeren del obratovalnih stroškov in stroškov rednega vzdrževanja (elektrika, voda, odvoz odpadkov, vzdrževanje objekta za shranjevanje orodja, sanitarij in parkirišč ter podobno) glede na velikost in opremljenost vrtičkov.
Po uradni cenitvi zakupnine za vrtiček v izmeri 60 m², ki je opremljen z dostopom do vode na vsakih osem vrtičkov in zabojnikom za smeti, bo znašala 67 evrov letno, torej 1,1 €/m² na leto. Obratovalni stroški in stroški rednega vzdrževanja pa bi ob normalni rabi glede na navedeno opremljenost znašali pet evrov na mesec.

Vrtiček se lahko odda občanu MOL v zakup za dobo najmanj enega leta in največ petih let. Zakupno razmerje se na predlog zakupnika po preteku zakupne dobe podaljša za dobo do petih let, razen če je za zakup vrtička zainteresiran občan MOL, ki vrtička v lasti MOL še ni imel v zakupu, ali če MOL potrebuje zemljišče za druge namene.
Če vas zanima več o najemu vrtičkov v Mestni občini Ljubljana ter tudi, kako je z vrtički v Mestnih občinah Maribor, Celje, Kranj in Velenje, kliknite na Cekin.si, tukaj. KLIK!
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.