Poslanska skupina Nove Slovenije (NSi) podpira nastanek podeželskih občin zaradi večje možnosti vpliva prebivalcev na razvoj manjšega kraja. S tem je zagotovljeno enakovredno izvajanje lokalne samouprave v Sloveniji, so zapisali v sporočilu za javnost. V NSi so vseskozi zahtevali čim večjo finančno avtonomijo vseh 210 občin v Sloveniji, zato podpirajo novi zakon o financiranju občin.
V stranki menijo, da je bil stari zakon predvsem na področju porazdelitve prihodkov občin iz dohodnine enakopraven in diskriminatoren, saj ni zagotavljal zagotavljal enakih možnosti za financiranje z zakoni določenih nalog, ki so jih občine dolžne zagotavljati državljanom.
Ljubljana se je do sedaj utapljala v denarju, medtem ko je bila večina občin odvisna od finančne izravnave, trdi NSi. ''Posledično Mestna občina Ljubljana ni imela niti interesa niti potrebe, da bi za povečanje mestne blagajne finančno obremenjevala občanke in občane ter tako dosegala še druge možne prihodke. Pravi absurd je, da večina občin v Sloveniji z odmero visokega nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča dodatno finančno obremenjuje svoje občanke in občane, medtem ko so lahko Ljubljančanke in Ljubljančani manj obremenjeni. Še večji absurd je, da marsikje mestne občine še nimajo vzpostavljenih evidenc in marsikdo nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča sploh ne plačuje,'' so zapisali v sporočilu za javnost.
Torej, če želi Ljubljana občanom zagotoviti ustrezen obseg storitev javne uprave, bo morala občina obremeniti občane. ''Nihče ni sedaj Ljubljani nič vzel, dobijo tisto, kar jim zakonsko pripada in na osnovi tega imajo pač manjši presežek, kot so ga imeli v preteklih letih, ko finančnih sredstev niso v celoti porabili,'' so dodali.
Pobuda za oceno ustavnosti novega zakona o financiranju občin je popolnoma neutemeljena, menijo v poslanski skupini NSi. ''Vsem štirim občinam, pobudnicam presoje, so sorazmerno zagotovljena finančna sredstva za izvajanje zakonskih določenih nalog. Nobenega vzroka ni, da bi katera od teh štirih občin, predvsem pa Ljubljana, ne morala izvajati določenih nalog oziroma zagotavljati zadostnih finančnih sredstev.''
''Zato je utemeljitev mestne občine ponovno pravi absurd, saj navaja, da ne bo finančnih sredstev za doplačevanje oskrbnine v domovih, doplačevanje oskrbe v posebnih socialno varstvenih zavodih za socialno šibke, plačevanje obveznega zdravstvenega zavarovanja za občanke in občane, ki obveznega zavarovanja nimajo urejenega z drugih naslovov, gasilska društva in tako dalje.''Ljubljanski župan Zoran Janković je izjavil, da je v Ljubljani voda najcenejša v državi, kar pomeni, da občanke in občani z največjim standardom v državi plačujejo najcenejšo vodo. Najbrž je to tudi posledica bivšega zakona o financiranju občin, so še zapisali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.