Sedaj že nekdanja članica uprave Palome Mateja Perger, ki so jo na torkovi seji nadzornega sveta razrešili iz krivdnih razlogov, bo zoper odločitev nadzornega sveta vložila tožbo. Pergarjeva namreč meni, da so razlogi za njeno krivdno razrešitev "neargumentirani in neutemeljeni“. Kot je Pergerjeva še povedala na novinarski konferenci, se je nadzorni svet družbe za njeno krivdno razrešitev odločil zaradi nespoštovanja statutarnih določil pri nekaterih postopkih. "Ne vem, za katere postopke gre. Za tiste, ki se jih spomnim, pa so taki očitki neargumentirani," je zatrdila Pergerjeva.
Pergerjeva je še poudarila, da si je v času trajanja svojega mandata v Palomi ves čas prizadevala za večjo učinkovitost in uspešnost podjetja. Dodala je še, da so učinke njenih prizadevanj pogosto izničili pripadniki notranje opozicije. "Tisti, ki se ne strinjajo z ničemer, kar je novo, sodobno in kar vodi k večji učinkovitosti Palome. Pogosto so stopali v naveze z zunanjimi nasprotniki razvoja Palome, ki so vztrajno trosili neresnice in laži ter tistimi, ki so in še vedno zahteven gospodarski položaj Palome izkoriščajo za nizkotno predvolilno tekmo.“
Predsednik uprave Palome Danilo Marin, ki mu mandata niso podaljšali, pa je povedal, da "sklepi iz včerajšnje seje nadzornega sveta pomenijo triumf lokalnega tretjerazrednega politikantstva, ki je že več kot desetletje rak rana Palome.“ Marin je tudi prepričan, da je nadzorni svet s tem podjetju povzročil večmilijonsko škodo in da bo podjetje le s težavo dokapitalizirano še preden bo izpolnilo vse pogoje za stečaj.
Nadzorni svet potrdil dokapitalizacijo Palome
Sicer pa je nadzorni svet na torkovi seji, poleg razrešitve Pergarjeve, potrdil tudi dokapitalizacijski načrt. Uprava je namreč dokapitalizacijski načrt predlagala, da ne bi zašli v likvidacijske težave. Nadzorniki so tako podprli prvo fazo 72 milijonov evrov vredne dokapitalizacije v vrednosti 34 milijonov evrov. Konec avgusta pa bo dokapitalizacijo potrjevala še skupščina, čeprav je že znano, da jo večinski lastniki podpirajo. Iz Soda pa so za 24ur.com povedali, da je Sod upravi Palome naložil, da se zavzema za dokapitalizacijo z vstopom strateškega partnerja.
Nadzorniki so se na torkovi seji seznanili tudi s tekočim poslovanjem Palome v letošnjem letu, ko naj bi podjetje po neuradnih podatkih ustvarilo že za tri milijone evrov izgube. Govorili so o sestanku med upravo in največjimi delničarji Slovensko odškodninsko družbo ter Kapitalsko družbo in sestankom med upravo in predstavniki Mednarodne finančne institucije pri Svetovni banki, s katero se Paloma dogovarja za financiranje. Obravnavali so tudi konsolidirano letno poročilo za minulo leto, poročilo o delu in preveritev letnega poročila. Sprejeli pa so tudi dnevni red skupščine, ki bo 29. avgusta.
Zagorac: Argumenti in opozorila PS LIPA so bili upravičeni
Iz poslanske skupine Lipa pa so sporočili, da je "dveinpolletno izčrpavanje podjetja Paloma včeraj končno dobilo svoj epilog“. Krivdna razrešitev članice uprave ter nepodaljšanje mandata predsedniku uprave pa po mnenju poslanca Zagoraca pričata o "upravičenosti sumov, na katere smo vseskozi opozarjali v Poslanski skupini LIPA“.
Po besedah poslanca Lipe Boštjana Zagoraca naj bi minister za finance in predsednik NSi Andrej Bajuk pred meseci javno izrazil prepričanje, da je poslovanje Palome sicer težko, vendar več kot korektno. Zagotovil naj bi, da bo za kateregakoli člana stranke, ki bo odpoklican zaradi krivdnih razlogov, poskrbel, da jo bo nemudoma zapustil. Sam pa naj bi odstopil s položaja predsednika NSi. Pergerjeva pa je na vprašanje ali namerava iz stranke NSi izstopiti povedala, da je to bolj vprašanje za Bajuka, ki je človek iz politike, sama pa da je, čeprav se ji pogosto očita drugače, bolj človek iz gospodarstva. "Ali bom jaz članica kakšne stranke ali ne, to so bolj moje osebne odločitve, ki jih štejem bolj v razred svojega prostega časa, ne pa svojega profesionalnega življenja,“ je še dodala.
Bajuk se bo odločal na podlagi dejstev
Z NSi so sporočili, da finančni minister Bajuk ni nikoli pristajal na pavšalne obsodbe in prilagojene zaključke, zato je v primeru poslovanja Palome zahteval posebno revizijo poslovanja za obdobje najmanj petih let. Tudi v primeru nedavne odločitve nadzornega sveta je Bajuk, kot je sporočil tiskovni predstavnik NSi, dejal, da se bo odločal zgolj na podlagi dejstev, zato bo od lastnikov Palome zahteval podrobno poročilo o vzrokih za njihovo odločitev in oba člana uprave pozval, da svoja dejanja obrazložita. O vsebini poročila pa bo poročal izvršilnemu odboru stranke. Izvršilni odbor in častno razsodišče stranke bodo potem primer Pergerjeve tudi obravnavali in o njem zavzeli končne odločitve.
"Glede navedbe Lipe, da je Bajuk govoril o svojem odstopu z mesta predsednika NSi, moramo poudariti, da gre najbrž za lapsus Lipe ali pa za zlonamerno zavajanje,“ so še pojasnili na NSi.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.