Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) se klici zaskrbljenih upokojencev še kar vrstijo. V minulih treh dneh jih je klicalo kar 4800, ki so od Zpiza zahtevali pojasnila glede znižanja pokojnin po varčevalnem zakonu. Informacije na telefonski številki 01 47 45 692 nudi 20 sodelavk in sodelavcev, je povedal predstavnik za stike z javnostmi na Zpizu Branko Kokot.
Približno 26.000 upokojencev je v petek v skladu z zakonom za uravnoteženje javnih financ prejelo nižje pokojnine. Gre za pokojnine, ki v celoti ali delno ne temeljijo na vplačanih prispevkih.
Zakon bo romal na ustavno sodišče
Sindikat upokojencev Slovenije pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije bo vložil pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti dela varčevalnega zakona, ki se nanaša na omejevanje pravice do letnega dodatka in na zniževanje pokojnin nekaterim skupinam upravičencev.
"Odzvali se bomo na nezadovoljstvo upokojencev, ki ji žuli zlasti znižanje pokojnin. Pri letnem dodatku bo zadeva bolj enostavna, pri znižanju pokojnin pa gre za več različnih primerov – od borcev do vojaških uslužbencev in policije," je povedal Miloš Mikolič iz omenjenega sindikata. Po njegovih besedah so prepričani, da zakon ni v skladu z ustavo. Mikolič je že na seji sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje 19. junija povedal, da pripravljajo pobudo. "Zakon nekaterim celo jemlje letni dodatek, ne pa ga le znižuje," je dejal.
Zakon za uravnoteženje javnih financ je določil omejitve pri izplačilu letnega dodatka za upokojence. Prejemnikom pokojnine v višini do 414 evrov ga bodo z julijskimi pokojninami izplačali v znesku 368 evrov, tistim s pokojnino od 414,01 do 518 evrov v znesku dobrih 223 evrov, tistim s pokojnino od 518,01 do 622 evrov pa v znesku 166 evrov. Prejemniki pokojnine v višini nad 622 pa do letnega dodatka niso upravičeni.
Vizjak: vsi veterani bodo izvzeti iz zniževanja pokojnin
Predstavniki Zveze policijskih veteranskih društev Sever so se zaradi problematike nižanja pokojnin sestali z ministrom za delo Andrejem Vizjakom. Po srečanju je Vizjak zatrdil, da bodo vsi veterani, ki so bili aktivni v vojni za Slovenijo, tudi prestopniki iz JLA, ostali izvzeti iz zniževanja pokojnin. Kot je pojasnil za TV Slovenija, bodo tisti, ki so jim pri izračunu delež pokojnine odbili, le-tega povrnili.
Posameznik bo moral sicer zdaj vložiti ugovor na izračun pokojnine in priložiti dokazila o priznanju statusa vojnega veterana, ki jih v skladu z omenjenim zakonom izključuje iz znižanja pokojnin. Kot trdi Vizjak, jim bo Zpiz odvzeti delež pokojnin povrnil v čim krajšem času.
Vizjak je v petek obžaloval, da o tem niso razpravljali že v času, ko se je zakon sprejemal v DZ. Koncept je po njegovih besedah zamišljen tako, da posega zgolj v nadpovprečne starostne pokojnine, to so tiste nad 622 evri, in sicer se progresivno znižuje tisti del te pokojnine, ki ima osnovo v proračunu in ni povezan z vplačilom prispevkov v pokojninsko blagajno. Dopustil je možnost, da se lahko pri izvajanju teh določb zgodijo tudi napake. Te bodo v prihodnjih dneh odpravljali in obravnavali tudi vse mejne primere, je zagotovil.
Zveza Sever je minuli teden sporočila, da so dobili številna obvestila upokojenih policistov, kriminalistov in delavcev nekdanje obveščevalno-varnostne službe s priznanim statusom vojnega veterana o prejemu obvestil o zmanjšanju njihovih pokojnin. V Zpizu pa so pojasnili, da so obvestila o znižanju pokojnin prejeli tisti, ki pokojnino iz državnega proračuna prejemajo tudi na podlagi katerega drugega predpisa, na primer zakona o policiji oz. so bili pred letom 1991 v aktivni službi JLA itd. Tako se tem osebam znižuje tisti del pokojnine, ki ga prejemajo na podlagi drugega predpisa, medtem ko se del pokojnine za vojnega veterana ne znižuje.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.