Na veliko soboto, dan pred praznikom velike noči, se kristjani spominjajo Jezusa v Božjem grobu. Na ta dan tudi pripravijo velikonočne jedi, med katerimi so poleg pirhov tudi šunka, hren in potica. Praznovanje velike noči, spomina na Jezusovo vstajenje, bodo začeli nocoj z vigilijo, ki jo bo v Rimu vodil papež Frančišek.
Velika sobota je v Katoliški cerkvi dan celodnevnega čaščenja Jezusa v Božjem grobu, kamor je bil po smrti na križu prenesen na veliki petek. Zgodaj zjutraj duhovniki blagoslavljajo velikonočni ogenj in vodo, s katerima verniki pokadijo in pokropijo domove.
Verniki bodo danes k blagoslovu odnesli velikonočne jedi, ki so jih pripravili. Enako bodo naredili pravoslavni verniki, ki letos veliko noč praznujejo na isti dan kot katoličani in evangeličani. Slednji na veliko soboto zakurijo velikonočni ogenj, prav tako pripravijo jedi za nedeljski velikonočni zajtrk, vendar jih ne blagoslavljajo.
Velikonočno praznovanje bodo katoliški verniki začeli zvečer z obredi velikonočne vigilije oziroma bedenja, vrhunec pa bo vse skupaj doseglo z nedeljskimi vstajenjskimi mašami.
Papež Frančišek bo velikonočno vigilijo v Baziliki sv. Petra v Vatikanu vodil ob 20.30. V ljubljanski stolnici bo vigilijo zvečer vodil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, v mariborski pa mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl.
Pravoslavni kristjani bodo praznovanje začeli z bogoslužjem, ki ga bodo pripravili ob polnoči, in nadaljevali z nedeljsko dopoldansko liturgijo.
Evangeličanski škof Geza Filo bo imel bogoslužje velike noči v nedeljo dopoldne v evangeličanski cerkvi v Ljubljani.
Cerar: Med nami je še vedno preveč neagtivizma in strahu
"Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik in simbol iskanja prave vere, miru, družinske radosti sprave in ljubezni. Med nami je še vedno preveč negativizma in strahu, kaj bo z nami, kaj bo z našo prihodnostjo. A verjamem, da je ključno tisto, kar nam je, voditeljem držav EU, v svoji poslanici ob 60. obletnici Rimske pogodbe povedal papež Frančišek: v prvi vrsti moramo krepiti solidarnost, s katero bomo spet našli upanje. Za to pa je ključno v ospredje postaviti človeka in njegovo dostojanstvo," je zapisano v velikonočni poslanici slovenskega predsednika vlade Mira Cerarja.
"Ne bomo imeli miru in demokracije ter pravne in socialne države, če ne bomo izhajali iz človeka kot vrednote. Še naprej bomo prav zato tudi sprejemali ukrepe za boljše življenje: vlagali bomo v razvoj, delovna mesta in dostojne življenjske razmere za mlade, starejše, delavce, upokojence in druge," je dejal Cerar in dodal, da moramo velikonočni čas izkoristiti za to, da "si podamo roko. In z roko v roki, okrepljeni z novo energijo sočloveka, delajmo in stopajmo naprej".
KOMENTARJI (219)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.