Podizvajalci gradbenih del na pomurski avtocesti so ob 10. začeli z dvourno zaporo pomurske avtoceste.
Predstavnik podizvajalcev in organizator mobilne zapore pomurske avtoceste Miroslav Požar je dejal, da je v njihovem prvem izrazu državljanske nepokorščine sodelovalo okoli 50 vozil. Požar je iz avta na čelu kolone za 24ur.com dejal, da je zaradi počasne vožnje kolona vozil že pred Pesnico bila dolga 10 kilometrov.
Njegove trditve so zanikali na prometnoinformacijskem centru (PIC), kjer so za 24ur.com povedali, da je ob 10.45 okoli 20 osebnih in tovornih vozil pri Cerkvenjaku zapeljalo na avtocesto v spremstvu policijskega vozila in vozila Darsa. Po njihovih podatkih so ta vozila peljala s hitrostjo 80 kilometrov na uro. A obenem so avtomatski števci na pomurski avtocesti 20 minut pozneje kazali, da je povprečna hitrost vozil na odseku med Vučjo vasjo in Mursko Soboto 63 kilometrov na uro.
Požar je nato dejal, da okoli njihove kolone ni bilo nobenega policijskega, ''še najmanj pa Darsovega vozila''. Dodal je, da so policisti že na začetku izločili vsa tovorna vozila. Podizvajalci so nekaj čez 12. uro prispeli na cilj v Pincah, kjer je potekala tiskovna konferenca.
Zadovoljni, a ne poplačani
Podizvajalci so bili po koncu protesta zadovoljni, saj jim je uspelo vzbuditi pozornost za svoje težave, protest pa so izvedli tako, kot so načrtovali, torej zakonito. Kljub počasni vožnji pa kolona, ki se je nabrala od Maribora do Pinc, ni bila zelo dolga.
Mirko Požar je znova opozoril na mnenja oziroma sklepe finančnega ministrstva, komisije za nadzor javnih financ DZ in vlade, ki nalagajo Darsu, da problem reši bodisi z unovčitvijo bančnih garancij, ki je namenjena tudi za poplačilo podizvajalcev, bodisi s plačilom iz zadržanih sredstev. Po njihovih besedah je zadržanih sredstev za 42 milijonov evrov, bančnih garancij pa čez 80 milijonov.
"Več kot očitno je, da sredstev očitno ni, ker je Dars verjetno preveč plačal SCT. Dejstvo je tudi, da pomurska avtocesta nima uporabnega dovoljenja, kar pomeni, da bi morala biti zaprta, pristojne inšpekcije pa žal ne ukrepajo," je dodal Požar.
V tej skupini upnikov je od 25 do 30 podjetij, njihov zahtevek pa med osem in devet milijoni evrov. Kot so povedali, je to zanje ogromno, za določena podjetja pomeni tudi ogrožen obstoj in ogrožena delovna mesta zaposlenih.
Pomurka: avtocesta, hitra cesta, cesta brez uporabnega dovoljenja?
Potem ko je Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) preklicala vlogo Združenja izvajalcev zaključnih del v gradbeništvu Slovenije za izdajo dovoljenja za zaporo pomurke, so podizvajalci ločeno od GZS, prek Društva podizvajalcev, vlogo za zaporo vložili na Družbo za avtoceste (Dars). Ta je konec maja zavrnila vlogo Društva podizvajalcev, pri čemer je navedla, da bo popolna zapora protizakonita. Podizvajalci, ki so sprva načrtovali popolno zaporo, so se nato odločili za dvourno protestno vožnjo.
"Ne želimo kršiti zakonov. Kot izraz državljanske nepokorščine bomo izvedli protestno vožnjo, ki bo omejena z 61 kilometri na uro, torej kilometer na uro več, kot je dovoljeno," pravi predsednik Društva podizvajalcev Mirko Požar, ki zaradi protestne vožnje napoveduje kolono na pomurki. Spomnil je, da pomurska avtocesta še vedno nima uporabnega dovoljenja. Podizvajalci so v zvezi z uporabnim dovoljenjem že aprila povpraševali inšpekcijske službe, a niso dobili nobenega odgovora, kaj bodo naredili. Po mnenju Požarja bi morala biti avtocesta zaprta, ker nima uporabnega dovoljenja.
Na Darsu pa poudarjajo, da je na celotni pomurki, skupaj z odcepom hitre ceste do Dolge vasi, trenutno s strani ministrstva za okolje in prostor pridobljeno uporabno dovoljenje oziroma odločba o poskusnem oziroma začasnem obratovanju za vse odseke, z izjemo dveh, in sicer za odcepa Cogetinci–Vučja vas (11,6 kilometra) in Beltinci–Lendava (17,4 kilometra). "Od skupno 85,2 kilometra avtocestnega kraka je tako brez uporabnega dovoljenja omenjenih 29 kilometrov avtoceste ali približno tretjina pomurskega kraka," so pojasnili.
Podizvajalci že vse od začetka letošnjega leta bijejo boj za poplačilo neplačanih del pri gradnji avtocest. Od Darsa terjajo unovčenje bančnih garancij, namenjenih za poplačilo podizvajalcev. Na Darsu pa medtem poudarjajo, da bančnih garancij ne morejo unovčiti za poplačilo podizvajalcev; kot je pokazalo tudi pravno mnenje. Medtem sicer pregledujejo posamezne zahtevke podizvajalcev, če bodo ugotovili, da se kateri od zahtevkov nanaša na dela, ki še niso bila poplačana glavnemu izvajalcu, bodo plačilo poravnali iz lastnih sredstev, v nasprotnem primeru pa dvakratnega plačila ne morejo izvesti.
V Društvu podizvajalcev poudarjajo, da so pri iskanju pravice za plačilo opravljenih del na avtocestah izčrpali že vse dane možnosti. V prid podizvajalcev se je, kot navajajo, izreklo ministrstvo za finance, ki je Darsu naložilo unovčenje bančnih garancij, pa tudi komisija državnega zbora za nadzor javnih financ. Podporo so podizvajalci dobili tudi na sestanku pri predsedniku vlade v začetku aprila, kjer je bila sprejeta odločitev, da Dars v roku 60 dni reši problematiko podizvajalcev, prav tako je sklep s poplačilom podizvajalcev v 15 dneh sprejel državni zbor, spominjajo v društvu in dodajajo, da se je preteklo sredo iztekel omenjeni 15-dnevni rok, ki ga je določil državni zbor.
"Ob vsem navedenem pa Dars, ki je v 100-odstotni lasti države, ne spoštuje volje lastnika niti najvišjih državnih inštitucij. Po polletnem dogovarjanju, vseh obljubah in vloženih tožbah nam ne preostane drugega kot izraz državljanske nepokorščine," je sporočil Požar. Dodal je, da Dars doslej kljub obljubam ni rešil niti enega zahtevka podizvajalcev. Sicer poudarja, da se podizvajalci nikoli ne bodo vdali v usodo. "Državljansko nepokorščino bomo izražali tako dolgo, dokler ne bodo plačali in prepričan sem, da bodo slej kot prej plačali," je še dejal.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.