Odgovorni policisti se na posameznem mejnem prehodu glede na razmere odločijo, kako bo potekal nadzor potnikov, je dejala Vesna Drole, tiskovna predstavnica policije. Na Generalni policijski upravi pa pregleda o tem, na katerih mejnih prehodih slovenski policisti trenutno dosledno izvajajo sistematični pregled vseh potnikov in na katerih ne, nimajo.
Droletova je izpostavila še, da mejni policisti podatkov o tem, kakšne so čakalne dobe na posameznih mejnih prehodih, vseskozi pošiljajo na Prometno-informacijski center za državne ceste.
Na podlagi analize tveganja in ocene razmer na zunanji scengenski meji in z namenom zagotavljanja čim bolj nemotenega prehoda ter upoštevanja nujnosti zagotavljanja varnosti EU so bili v skladu z uredbo sprejeti ukrepi, s katerimi bodo poskušali zmanjšati čakalne dobe na mejnih prehodih, so povedali na ministrstvu za notranje zadeve.
'To pomeni, da policija po potrebi in upoštevajoč načelo sorazmernosti začasno opušča sistematični nadzor pri potnikih, ki predstavljajo manjše varnostno tveganje. Ukrepi se bodo izvajali do normalizacije razmer,'' so sporočili. To seveda ne pomeni, da pregledov ni več, saj evropska uredba še vedno velja, prav zato še nastajajo zastoji na prehodih.
Slovenija bo predlagala ukrepe
Na ministrstvu so še pojasnili, da bo v začetku naslednjega tedna evropski komisar za migracije, notranje zadeve in državljanstvo Dimitris Avramopoulus sklical sestanek, na katerem bodo obravnavali nekatera odprta vprašanja, povezana z izvajanjem sistematičnega nadzora na zunanjih schengenskih mejah. ''Republika Slovenija bo predstavila celovito informacijo o stanju in izpostavila predloge, ki jih je zagovarjala že v pripravi in v času sprejemanja uredbe. Prav tako bo izpostavila dejstvo, da je za učinkovito izvajanje ukrepov nujna ustrezna pripravljenost vseh držav, ki sodelujejo pri izvajanju uredbe,'' so poudarili na ministrstvu.
Ministrstvo bo tudi v naslednjih dneh v tesnih stikih tako s predstavniki Evropske komisije in pristojnim komisarjem, kakor tudi s predstavniki Republike Hrvaške na operativni in politični ravni.
Premier Miro Cerar je dogajanje v izjavi komentiral kar prek Twitterja. Med drugim je dejal, da bodo v prihodnjih dneh zahtevali ureditev razmer in prilagoditev ukrepov. ''Režim mora biti bolj življenjski. Treba je zagotoviti varnost znotraj schengenskega območja, a ne smemo povzročati toliko slabe volje med ljudmi in škode gospodarstvu,'' je poudaril Cerar.
V soboto režim omilili na Hrvaškem
Evropski komisar Avramapoulos je že v soboto začasno omilil sistematičen nadzor zunanjih meja Evropske unije na hrvaški meji s Slovenijo in Madžarsko, je potrdila hrvaška policija, ki je začela izvajati ciljno usmerjena preverjanja potnikov.
Načelnik hrvaške policijske uprave za mejo Zoran Ničeno je v soboto zvečer za hrvaško televizijo (HTV) potrdil, da so se vrnili na "stari režim", kar pomeni ciljno usmerjeno preverjanje potnikov namesto v petek uveljavljenega sistematičnega nadzora vseh, ki prestopajo mejo, kar je pomenilo nadzor tudi državljanov EU.
Kot je pojasnil, nova uredba Evropske komisije velja še naprej, a bodo policisti na meji s Slovenijo in Madžarsko od sobote sistematično preverjali le državljane tretjih držav, na podlagi policijske profilacije pa bodo ciljno preverjali zgolj določene državljane članic EU in Švice. Enak režim hrvaški policisti izvajajo tudi na meji s Srbijo ter Bosno in Hercegovino, je dejal Ničeno.
KOMENTARJI (433)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.