Zaradi aktualnih dogajanj v egiptovski prestolnici in drugih večjih mestih slovenskim državljanom na MZZ odsvetujejo vsa potovanja v Kairo, Aleksandrijo, mesta v delti Nila, mesta ob Sueškem prekopu, mesta Zgornjega Egipta, območje severnega in osrednjega Sinaja ter na obmejna območja z Libijo, Sudanom in Izraelom.
Turistična središča in letovišča ob Rdečem morju medtem še naprej ostajajo relativno varna. A na MZZ vseeno svetujejo "previdnost, spremljanje virov informacij ter upoštevanje navodil lokalnih organov in organizatorjev potovanj".
Slovencem v Egiptu tako na MZZ priporočajo redno spremljanje televizijskih in radijskih novic, obvestil oblasti, informacij, ki jih dajejo hoteli in turistične agencije. Svetujejo tudi izogibanje demonstracijam in večjim zborovanjem, središču mesta Kairo ter predsedniški palači in njeni okolici v kairskem predelu Heliopolis.
Kot je povedal Aleksander Gasser, ki dopustuje v Hurgadi, je stanje v tem priljubljenem počitniškem središču ob Rdečem morju povsem mirno.
"Predvsem domačini in tudi turisti z enim očesom po televiziji spremljamo dogodke v Kairu, a vendarle se nam zdi, da nam teh 400, 500 kilometrov in pet, šest ur razlike po cesti med prestolnico in letovišči ob Rdečem morju dajejo neko varnost, da nam vsaj v tem trenutku ni treba skrbeti in še vedno pravzaprav brezskrbno uživamo počitnice," je povedal.
O pozivu MZZ za zdaj še niso bili obveščeni, prav tako jih turistična agencija ni kaj posebej opozorila pred morebitno nevarnostjo. "Lahko pa, da se bo tudi to zgodilo. Vendar je tukaj sodelovanje med slovenskimi in lokalnimi vodiči odlično in mislim, da če bo do česa prišlo, da bomo tudi obveščeni," je še povedal Gasser po telefonu iz Hurgade.
MZZ zaskrbljen zaradi Egipta, poziva k zadržanosti
Na slovenskem zunanjem ministrstvu "z veliko zaskrbljenostjo" spremljajo poročila o zaostrovanju razmer v Egiptu in še posebej obžalujejo, da je nasilje tam terjalo tudi človeška življenja. Od egiptovskih varnostnih sil na MZZ pričakujejo, da se bodo vzdržale nesorazmerne uporabe sile, od protestnikov pa prav tako izogibanje vsakršnemu nasilju.
"Politično krizo v Egiptu je mogoče preseči le s takojšnjo prekinitvijo nasilja in čimprejšnjo vzpostavitvijo političnega dialoga, ki naj temelji na spoštovanju demokratičnih standardov, človekovih pravic in vladavine prava. Sprte strani pozivamo, da v tem procesu sodelujejo konstruktivno ter v duhu strpnosti in doseganja konsenza o prihodnosti Egipta," so še sporočili.
Ministrstvo za zunanje zadeve bo še naprej pozorno spremljalo varnostne razmere v Egiptu, slovensko veleposlaništvo v Kairu pa bo skladno s svojimi pooblastili slovenskim državljanom, če bo to potrebno, nudilo ustrezno konzularno pomoč.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.