Ministrstvo za infrastrukturo je takoj po ujmi po besedah državnega sekretarja na tem ministrstvu Andreja Rajha sprejelo tri ključne ukrepe, in sicer so to vzpostavitev prevoznosti, povrnitev uničene ceste infrastrukture v prvotno stanje in gradnja nove infrastrukture.
"Z veseljem lahko ugotavljam, da se prevoznost vzpostavlja po vsej državi," je ob sprostitvi prometa čez novi montažni most ob porušenem starem na glavni cesti med Dravogradom in Slovenj Gradcem dejal Rajh. S tem se odpira transportna pot za gospodarstvo, prebivalce oz. tudi šolarje ob bližajočem se novem šolskem letu, je dejal.
Veselje ob odprtju montažnega mostu je izrazil tudi župan občine Dravograd Anton Preksavec in se zahvalil vsem, ki so se potrudili za tako hitro postavitev mostu. Z njim se, kot je dejal, ne samo Dravograd, ampak tudi Mežiška dolina in velik del Dravske doline odpirajo proti Slovenj Gradcu, avtocestnemu križu in Ljubljani.
"Ta most je nekako pokazal tudi nujnost in pomembnost tretje razvojne osi, saj smo zaradi tega podrtega mostu dejansko Korošci ostali odrezani od avtocestnega križa, naše gospodarstvo je moralo uporabljati obvoze preko Maribora, kar je pomenilo enormne stroške. Zato je projekt tretje razvojne osi resnično vitalnega pomena," je poudaril župan.
Da je lahko vzdrževalec državnih cest na Koroškem, to je Voc Celje, ob porušenem mostu čez Mislinjo pri Otiškem Vrhu postavil montažni most, so zemljišča za potrebno ureditev dovoznega vozišča začasno prispevali lastniki nekdanje tovarne ivernih plošč, podjetje Hancman in del tudi občina, je povedal župan. Most nima omejitev glede nosilnosti, prav tako ga lahko uporabljajo tudi kolesarji in pešci, čeprav župan osebno pešcem svetuje, da ga uporabljajo le v nujnih primerih.
S sprostitvijo prometa čez montažni most so zaprli začasni obvoz skozi poslovno cono pri Monterju, kjer morajo zdaj po županovih besedah dokončati ureditev cone, državo pa so že zaprosili za zamik roka izgradnje s konca septembra do konca letošnjega leta.
Ujma je pri Otiškem Vrhu uničila tudi tamkajšnji kolesarski most čez reko Mislinjo, ki pa ga bo, kot je ta teden povedal župan, prav tako treba podreti. Računa, da bodo kolesarsko pot lahko umestili na novi most, ko bo ta enkrat spet zgrajen čez reko Mislinjo.
V občini Mežica, kjer je narasla reka Meža uničila vse mostove, pa bodo po prvem montažnem mostu, ki ga je v Mežici postavila Slovenska vojska ob pomoči makedonske in je bil odprt 14. avgusta, v kratkem dobili še dva.
Montažni most na Marholčevih ridah, ki bo omogočal dostop z vozili čez reko Mežo stanovalcem v petih hišah, bodo postavljali Poljaki. Začetek del je predviden konec tega tedna, postavljen pa bo predvidoma do konca tega meseca, je povedal direktor občinske uprave Občine Mežica Blaž Šaloven. Na območju Marholčevih rid je prehod čez reko trenutno možen le peš preko postavljene začasne brvi.
Še en most pa bodo postavili Čehi pri Šumahu. Ta bo omogočal dostop z vozili do stanovanjske hiše in podjetja Kogelnik. Postavljati ga bodo začeli prihodnji teden, zaključek del pa je za zdaj predviden do 10. septembra, je še pojasnil Šaloven.
Vzpostavlja se tudi železniški promet proti Koroški
Medtem se vzpostavlja tudi železniški potniški promet proti Koroški. Po koroški železniški progi so iz smeri Maribora doslej vlaki vozili samo do Podvelke, danes popoldne pa prvi potniški vlak pričakujejo tudi do Dravograda. "Vzpostavitev prevoznosti proge do Prevalj je predvidena do ponedeljka, 4. septembra," je napovedal Rajh. Glede prevoznosti po železnici naprej proti Avstriji pa je dejal, da je to trenutno nekoliko oteženo zaradi plazu tam, kjer naj bi sanacija trajala nekoliko dlje.
Glede novih infrastrukturnih projektov pa je Rajh dejal, da pripravljajo nabor projektov, ki so že pripravljeni na izvedbo. Konkretno jih ni navedel, je pa povedal, da je med njimi tudi "projekt Mežica - Črna".
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.