Slovenija

Moški potreboval pomoč v Velenju, a so ga reševalci 14 minut iskali po Celju

Velenje, 14. 06. 2023 08.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Urška Bitenc, A.K.
Komentarji
103

V ponedeljek se je v Velenju zgrudil moški, ob klicu na 112 pa je dispečerski center Maribor na pomoč poslal celjske reševalce in to na napačno lokacijo. Reševalno vozilo iz Velenja je na pravo lokacijo prispelo šele po pol ure, moškemu so tačas pomagali mimoidoči. Napaka se je zgodila, ker kličoči niso povedali kraja dogodka. V dispečerskem centru Maribor nastali neljubi dogodek obžalujejo, hkrati pa se zahvaljujejo klicatelju in očividcem na kraju dogodka za sodelovanje, saj so s svojim preudarnim ravnanjem doprinesli k srečnemu razpletu: "Vsem vpletenim, predvsem pa oboleli osebi, ki je potrebovala nujno medicinsko pomoč, se v DCZ Maribor iskreno opravičujemo."

Celjski reševalci naj bi se 14 minut vozili od enega Sanolaborja v Celju do drugega, da bi našli pravo lokacijo. A ta je bila v Velenju.
Celjski reševalci naj bi se 14 minut vozili od enega Sanolaborja v Celju do drugega, da bi našli pravo lokacijo. A ta je bila v Velenju. FOTO: Shutterstock

"Danes ob 10.30 je moški pri avtobusni postaji pri Sanolaborju doživel hud epileptični napad," se začne zapis občanke, ki je prek družbenih omrežij sporočila, kaj se je zgodilo. Kot je zapisala v nadaljevanju, je moškemu na pomoč takoj priskočila starejša gospa, nato tudi sama. Obrnili sta ga na bok.

Z ostalimi občani, ki so bili na kraju dogodka, naj bi kar trikrat poklicali na interventno številko 112, a reševalnega vozila ni bilo. Nujna medicinska pomoč se je na kraj dogodka pripeljala po 33 minutah, je nato občanka razložila v zapisu. 

ZD Velenje
ZD Velenje FOTO: POP TV

Kot je pozneje izvedel lokalni portal Velenjčan, je bila ob klicu na interventno številko 112 aktivirana napačna enota. Dispečerski center Maribor, ki od 1. junija 2023 namesto ZD Velenje sprejema klice na številko nujne medicinske pomoči, je namreč aktiviral reševalce v Celju. A ko so ti prispeli do celjskega Sanolaborja, tam ni bilo nikogar. Celjski reševalci naj bi se 14 minut vozili od enega Sanolaborja v Celju do drugega, da bi našli pravo lokacijo. A ta je bila v Velenju.

Dispečer je glede na prve podatke kličočih sklepal, da je moški epileptični napad doživel v Celju. Ob prvem klicu na številko 112 namreč klicoči ni povedal, da gre za lekarno v Velenju, podal je le informacijo, da gre za Sanolabor pri zdravstvenem domu. 

Ob klicu na interventno številko 112 je treba nujno povedati kraj dogodka, ob tem pozivajo udeleženi.

"Ko je dispečer postavil podvprašanje, če je to zraven srednje šole, je bil odgovor kličočega pritrdilen. Dispečer v Mariboru je narobe sklepal, da gre za lokacijo v Celju. V Celju je Sanolabor v bližini srednje šole in zdravstvenega doma – enako kot v Velenju," poroča portal.

Na nas se je nato obrnila bralka, ki je bila prisotna v času dogodka. "Dispečer ni zahteval točnega naslova, pomoč je bila klicana še dvakrat in tudi takrat ni preveril točnega naslova," zatrjuje. 

Vprašanja glede poteka  dogodkov smo naslovili tudi na dispečerski center v Mariboru,  na odgovore še čakamo.

Po aktivaciji velenjskih reševalcev na kraju v treh minutah

Po pol ure je dispečerski center v Mariboru le aktiviral velenjske reševalce, ki so na kraj prispeli po treh minutah od ponovnega klica. Na kraj sta pripeli dve vozili. Kot so razložili v ZD Velenje, je prva reševalna ekipa dogodek opazila povsem naključno, saj je šlo za sanitetno vozilo, ki opravlja nenujne prevoze. Reševalci tega vozila so nato  preko 112 dispečerskemu centru v Mariboru sporočili pravo lokacijo. 

"Nujna medicinska pomoč ZD Velenje je bila s ponovnim klicem aktivirana nemudoma, in sicer ob 10.44, reševalno vozilo pa je k pacientu prispelo ob 10.47, kar dokumentira tudi sistem evidentiranja intervencij NMP," pojasnjujejo na ZD Velenje. Ob tem so se v zdravstvenem domu zahvalili mimoidočim, ki so na kraju dogodka pravilno posredovali. Razložili so nam tudi, da je epileptik ni bil v smrtni nevarnosti ter da se je epileptični napad končal sam od sebe.

"Ker si prizadevamo, da se takšni primeri ne bi dogajali, in v želji, da obstoječi sistem še nadgradimo, smo na napako, ki se je zgodila v Velenju, opozorili Dispečerski center Maribor in pristojno ministrstvo," so dodali v zdravstvenem domu.

ZD Velenje: Gre za osamljen primer, s sodelovanjem smo zadovoljni

Poudarili so tudi, da so s sodelovanjem z dispečerskim centrom zadovoljni. "Aktivacijski čas naših ekip se s tem ni podaljšal. Z vključitvijo v smo zadovoljni. Aktivacija, njihova odzivnost, posredovanje lokacij in ostalih potrebnih informacij so zelo korektni. To je bil osamljen primer, ko je žal prišlo do nesporazuma pri klicu oziroma pri beleženju lokacije." Med prednosti sodelovanja pa uvrščajo tudi možnost, da je reševalna ekipa lahko že na poti, ko se kličoči še pogovarja s centrom.

Odzval se je tudi Dispečerski center Maribor. Kot so zapisali ta danes s svojo dejavnostjo pokriva 32 občin, v katerih prebiva 607.658 prebivalcev. Na tem področju DCZ Maribor koordinira delovanje 19 izvajalcev zunaj bolnišnične nujne medicinske pomoči. V povprečju DCZ Maribor dnevno obravnava od 160 do 200 klicev na pomoč. 

Poslali so tudi natančen povzetek kronologije poteka dogodka:

             10:30:30 - DCZ Maribor prejme prvi klic klicatelja za obravnavani primer,

             10:32:14 – aktivacija ekipe NMP Celje z napotitvijo na lokacijo Sanolabor – Zdravstveni dom v Celju,

             10:37:17 – prvi klic ekipe NMP Celje za bolj natančne informacije o lokaciji dogodka,

             10:39:48 - klic očividke dogodka, da že pol ure čakajo na reševalno vozilo,

             10:43:11- DCZ Maribor na podlagi ugotovljenega odklona vzpostavi stik s prvim klicateljem na kraju dogodka (na lokaciji že ekipa nenujnih prevozov ZD Velenje),

             10:44:09 – aktivacija ekipe NMP Velenje in napotitev na pravo lokacijo v Velenju,

             10:47:17 – prihod ekipe NMP Velenje na kraj dogodka,

             10:49:28 – začetek transporta pacienta v ZD Velenje.

             11:12:22 – DCZ Maribor obveščen, da je pacient odpuščen v domačo oskrbo.

Preliminarne ugotovitve kažejo, da je komunikacijski šum nastal zaradi naključne podobnosti lokacij v Velenju in Celju. Tako je sprejemni zdravstveni dispečer na podlagi natančnega opisa mikrolokacije dogodka in odgovorov na dodatno postavljena vprašanja, kraj dogodka zmotno geolociral v Celju, pojasjujejo: "Tovrstni komunikacijski šumi so pri obravnavi klicev možni prvenstveno zaradi vpliva stresa na obeh straneh, nesodelovanja klicateljev ali nedelujočih procesnih in tehnoloških varovalk." Zaradi tega je pomembno, da klicatelji zdravstvenemu dispečerju povedo:  točen naslov (ulica, kraj, občina) ali opis mesta dogodka (kraj, občina),  telefonsko številko na kateri so dosegljivi za povratni klic,  ali je oseba budna/se pogovarja oz. odziva na glas ali bolečino, ali oseba diha normalno." 

Pri zadnjih dveh alinejah je izredno pomembno sodelovanje z zdravstvenim dispečerjem, ki bo klicatelja vodil po korakih preverjanja budnosti in dihanja pri osebi, ki potrebuje pomoč, izpostavljajo. 

 V Dispečerski službi zdravstva izvajajo izredno evalvacijo obravnave tega primera: "V skladu z ugotovitvami bomo izvedli vse potrebne  individualne in sistemske ukrepe s ciljem preprečitve ponovitve tovrstnega odklona. Vsekakor bomo revidirali obstoječi sistem procesnih in tehničnih varovalk, ki se v naši službi uporabljajo s ciljem pravilnega geolociranja kraja dogodka. Prav tako bomo ponovno apelirali za vzpostavitev elektronske izmenjave podatkov med Regijskimi centri za obveščanje in dispečerskimi centri zdravstva, pri čemer računamo na konstruktivno sodelovanja Uprave republike Slovenije za zaščito in reševanje, saj tovrstna povezava deluje edino med Regijskim centrom za obveščanje Ljubljana in DCZ Ljubljana."

 Kot so še dodali, nastali neljubi dogodek obžalujejo, hkrati pa se zahvaljujejo klicatelju in očividcem na kraju dogodka za sodelovanje, saj so s svojim preudarnim ravnanjem doprinesli k srečnemu razpletu: "Vsem vpletenim, predvsem pa oboleli osebi, ki je potrebovala nujno medicinsko pomoč, se v DCZ Maribor iskreno opravičujemo." 

Najpomembnejši podatki, ki jih je treba posredovati ob klicu na številko 112, so:

- točen naslov ali opis mesta intervencije; 

- telefonska številka, na kateri ste dosegljivi; 

- ali je oseba budna oziroma ali se odziva na glas ali bolečino ter 

- ali oseba normalno diha.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (103)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
14. 06. 2023 16.02
+2
Kakšno aplikacijo ima dispečer na računalniku, da ne vidi lokacije telefona in drugih podatkov, to so ja samoumevne stvari. Dandanes ni nobenega opravičila, mora se zavedati svoje odgovornosti.
Ramzess
14. 06. 2023 15.59
+1
Če niso povedali kraja dogodka, kam pa jih poslal. Nenazdnje se izkaže še, da ima Velenje lastno reševalno službo.
Dr.Rugelj
14. 06. 2023 12.51
+2
Klicoči je v takih situacijah verjetno pod stresom zato mora dispečer poskrbeti in biti tisti, ki poskrbi za pravilno ukrepanje !...dvomim pa, da klicoči ni navedel kraja nezgode - to je malo za lase privlečeno - ker ne moreš kar nekaj v tri prazne predvidevati kje je ponesrečenec - to mora dispečer izprašati klicatelja !!!...odgovornost bodo preložili na druge - mislim pa , da se ti pogovori snemajo - v čem je zdaj fora ?...
GenerausGTI
14. 06. 2023 12.48
+1
"aktivistka" nima prstov zraven?
Irvan
14. 06. 2023 12.02
+1
Nič presenetljivega pri nas je vse možno tako pač je.
brezvode
14. 06. 2023 12.00
+11
Nadzor klicev manjka lokacija klicočega bi morala biti na ekranu, kaj če nekdo kliče sam in se onesvesti ne mora povedat kje je skup padu, v tej tehniki vse v šlusu
televizija2000
14. 06. 2023 11.38
+0
"Dispečer ni zahteval točnega naslova, pomoč je bila klicana še dvakrat in tudi takrat ni preveril točnega naslova Ni njihova naloga. Ko se kliče se da pravi naslov !!!!
defodil
14. 06. 2023 12.04
+6
vprašanja na K: kdo, kje, kdaj, koliko...vse to je treba vprašati in dobiti odgovore
Ramzess
14. 06. 2023 16.04
+1
Tehnika bi lahko tudi kaj sama dala na ekran dispečerju, saj nismo v srednjem veku.
čevapgpt
14. 06. 2023 11.36
+9
pa koliko je takih.... verjetno bo zdaj kriv ta ki je skup padel da ni skup padel v celju...
Fronius
14. 06. 2023 11.34
+9
Po mojem bi moral dispečer obvezno vprašat klicočega za kraj dogodka.
santamaura
14. 06. 2023 11.07
+8
Celjski reševalci naj bi se 14 minut vozili od enega Sanolaborja v Celju do drugega - Verjetno so se počutili kot kokoši brez glave -
Gaylona
14. 06. 2023 10.49
-4
No ja glede nato,da je ta Sanolabor zraven Zdravstvenega doma dobesedno so rabili zelo dolgo 3min ker tam si v 1min drugače.
pingvinislo5
14. 06. 2023 11.05
+11
kaj, misliš da sedijo v avtu s prižganim motorjem čakajoč na klic?!
Gaylona
14. 06. 2023 11.16
-7
ne na malici so 24/7 in se mi celo cudno zdi da so se sploh odzvali klicu
Kometikjami
14. 06. 2023 10.41
+7
Dispecer bi lahko poklical nazaj klicatelja in se pozanimal. To moznost imajo.
Kometikjami
14. 06. 2023 10.41
+8
Sicer pa ne recem, delo diapecerja je zahtevno in stresno in ni stvari na svetu kjer se ne bi dogajale napake
Luka40
14. 06. 2023 10.23
-1
Kere burleske jaooo
smotka30
14. 06. 2023 10.22
+14
Sklepati pomeni nič vedeti. On mora vprašat kam napoti vozilo, pa ne se hecat, resno???
iskriv
14. 06. 2023 10.19
+23
To so posledice neumne centralizacije ! Dispečarske službe bi morale ostati tam , kjer so lokalne reševalne postaje , ki poznajo teren !
brusilec
14. 06. 2023 10.22
+9
to je bil lep problem slabe komunikacije .. ko klices je anjbolje da poves točen kraj .. sej je lepo opisano v članku
PomisliNaSonce
14. 06. 2023 10.16
+2
Dokler jih ne potrebuješ, te potrebujejo oni...ko jih potrebuješ, si si sam kriv
14. 06. 2023 10.15
-2
DCZ Maribor ima ogromno slabega nad glavo...
BlaBlaCat
14. 06. 2023 10.11
+14
Ne razumem... a dispečer je kar sam po svoji logiki aktiviral Celje - kako je sklepal na to? Zakaj ni vprašal kateri Sanolabor, in zagotovo bi mu povedali, da v Velenju.. če ni vprašal, kje je točna lokacija, je krivda tudi na njegovi strani, če je kar sam nekaj sklepal
Sprinter
14. 06. 2023 10.08
+2
Dispecerski centri delujejo a??? ni tole dobr zastavljeno
Dinho8O
14. 06. 2023 10.04
+3
Inteligenca pac pada, komunikacija prav tako. Ce bi bilo treba napisati sms, bi bilo vse natančno opisano.
brusilec
14. 06. 2023 10.24
+9
a dej .. sem ze dobil smse in email brez osnovnih informacij .. ko je panika odppve osnovna komunikacija nekaterim