Na dan, ko bi zaposleni morali prejeti marčevske plače, je podjetje pristalo v blokadi. Zadnja plača pa še zdaleč ni edini dolg, ki ga ima podjetje do svojih zaposlenih. "Poleg marčevske plače še lanski regres, ki so ga delavci dobili 90 evrov, kar pomeni, da jim za leto 2022 delodajalec dolguje še nekaj manj kot tisoč evrov," je pojasnila Bobovčeva.
V tekstilnem podjetju Moda Milan je zaposlenih nekaj več kot 100 ljudi, med njimi tudi nekaj zakonskih parov. In ko oba člana družine ostaneta brez plač, ni enostavno.
"Zdaj, ko ni plače, je zadeva zelo zaskrbljujoča, tako s strani zaposlenih kot z naše strani, saj praksa govori, da ko delodajalec enkrat ne da na rok plače, lahko privede do najhujšega stanja, česar pa si zaposleni v tem podjetju seveda ne želijo," je povedala predstavnica Zveze svobodnih sindikatov Pomurje Zdenka Bobovec.
Zaposleni naj prinesejo svoj toaletni papir
Za povrh vsega pa naj bi se na oglasni deski pojavilo obvestilo, da naj si do nadaljnjega toaletni papir za lastne potrebe prinesejo s seboj. Zaposleni o tem obvestilu niso želeli govoriti, direktor pa pravi, da o njem ni vedel ničesar in da ga obsoja. Pa vendar je bilo v tem podjetju že precej kršitev, pravi Inšpektorat za delo.
"Od leta 2013 smo v tem podjetju opravili 33 nadzorov in ugotovili 42 kršitev. Nedavno smo prav tako ugotovili kršitev," je povedal direktor Inšpektorata za delo Luka Lukič. Ob nedavnem nadzoru so jim izdali prekrškovno odločbo s 1500 evri globe.
"Lahko izdajamo globe in ureditvene odločbe, ampak so situacije, kjer smo priča stvarem, ki presegajo naše pristojnosti, takrat pa lahko podamo naznanilo oziroma sum kaznivega dejanja," je dodal Lukič.
Več podrobnosti o kršitvah, ki so jih zaznali v tem podjetju, pa naj bi razkrili v sredo.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.