Ob letošnjem božiču so slovenski škofje vsem duhovnikom, redovnikom in redovnicam, misijonarjem in misijonarkam ter vsaki slovenski družini, še posebej pa bolnim, ostarelim in osamljenim zaželeli, da bi jim božična resnica prinesla mir, spravo in tisto veselje, ki ga svet ne more dati.
V svojem voščilu so škofje še napisali, da se je Božji sin ob svojem rojstvu odpovedal vsakemu razkošju in človeškim zakladom. "Le enemu se ni hotel odreči. Ob sebi je želel imeti Jožefa in Marijo, dva uboga člana družine. Bila sta uboga, a prežeta s svetostjo," so zapisali škofje.
Premier voščil državljanom
Tudi premier Janez Janša je v božičnem voščilu zaželel predvsem miru. “Mir, ki ga uživamo danes v Sloveniji in Evropi, je dragocen dar, za katerega smo vsi soodgovorni. Najprej vam ga želim na osebni ravni. Želim ga vsem v naši domovini, vsem našim rojakom po svetu, in vsem narodom sveta,” je zapisal Janša.
Janša se je spomnil predvsem tistih, ki živijo v pomanjkanju, osebnih stiskah in osamljenosti. “Spomnimo se jih s skromnim darilom, z drobno pozornostjo in s toplo besedo. Vsak zase zmore vsaj majhen korak, skupaj lahko naredimo praznične dni tople in polne za vse,” je še zapisal Janša.
Mufti za medverski dialog
Božično voščilo je ljubljanskemu nadškofu poslal tudi mufti Nedžad Grabus, v njem pa je izrazil upanje, da bodo v obdobju slovenskega predsedovanja Evropski uniji skupaj pospešili medverski dialog in še naprej razvijali strpnost in spoštovanje vseh ljudi v Sloveniji.
Mufti je poudaril, da imajo muslimani in kristjani veliko skupnih točk, pri čemer je izpostavil vrednote, kot so etika, spoštovanje boga in soseda. "Na teh vrednotah lahko razvijamo dialog, od katerega bodo imeli koristi vsi državljani Slovenije," je zapisal mufti. "Opredelitev Islamske skupnosti v Sloveniji je spoštovanje civilizacijskih in kulturnih vrednot, ki jih je slovenski narod strpno gradil skozi stoletja."
Erniša: Ne pozabimo tistih, ki potrebujejo našo pomoč
S Kristusom prihaja med nas tudi božja obljuba, da ljudje smemo v tem svetu živeti pokončno, svobodno, smiselno, v božični poslanici pravi evangeličanski škof Geza Erniša. "Med nas prihaja nekdo, ki nam privošči življenje z namenom, da ga tudi sami privoščimo drugim. Da ne spregledamo osamljenih, da se ne zavijemo v ledeni molk, temveč da podamo roko sprave, pomoči, sočutja."
"Božji sin iz Betlehema je prinesel sporočilo, da nas ima vse neskončno rad. On je tisti, ki bo zbral vse solze, ki smo jih prelili, opazil vsak nasmeh, ki smo ga podarili. Podarili tistim, ki trpijo, ki so žalostni, osamljeni, podarili tistim, ki nas potrebujejo." In takšni so po mnenju evangeličanskega škofa tudi pri nas in med nami.
"Zaradi tega se je vredno potruditi, da se bodo ljudje spet lahko smejali, pa čeprav bo to morda smeh med solzami." Resnica božiča namreč pravi, da je Bog z nami in nas spremlja v obetavnejšo prihodnost. "Odprimo torej resnici svoja srca in svoje duše," v svoji poslanici še pravi Erniša.
Verniki vabljeni k polnočnicami
Po Sloveniji so se verniki Jezusovega rojstva spomnili s številnimi mašami - polnočnicami. Mariborski nadškof in metropolit Franc Kramberger je mašo daroval v mariborski stolnici.
V Ljubljani bo tradicionalna maša opolnoči, daroval pa jo bo ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran v stolnici Sv. Nikolaja. V Kopru bo polnočnico daroval koprski škof Metod Pirih, v Murski Soboti bo mašo na sveti večer daroval murskosoboški škof Marjan Turnšek. V Novem mestu bo polnočnico daroval novomeški škof Andrej Glavan, v Celju pa celjski škof Anton Stres.
Papež Benedikt XVI. bo v baziliki sv. Petra v Vatikanu daroval božično polnočno mašo, ki je vrhunec božičnega praznovanja. Polnočnice naj bi se udeležilo več tisoč vernikov in turistov. Tradicionalna božična polnočnica bo potekala tudi v baziliki Jezusovega rojstva v Betlehemu.
Za papeža Benedikta XVI. bo to tretji božič, odkar je postal poglavar rimskokatoliške cerkve. Papež bo na sveti večer v svoji delovni sobi prižgal sveče na božični jelki z Bavarske, njegovo mizo pa bodo med drugim krasilo božično pecivo iz bavarskih samostanov.
V torek, na božični dan, bo Benedikt XVI. podelil svoj blagoslov mestu in svetu (urbi et orbi), nato pa bo božična voščila prebral v več jezikih. 1. januarja bo papež daroval novoletno mašo, ki bo popolnoma v znamenju katoliškega dnevnega svetovnega miru, ki ga na novega leta dan rimskokatoliška cerkev praznuje že več kot 40 let. Vatikan je poslanico ob svetovnem dnevu miru letos objavil že 11. decembra. V njej je papež pozval k varovanju okolja in večji solidarnosti med ljudmi.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.