Na nujni seji odbora DZ za zdravstvo, na kateri so na zahtevo SDS obravnavali razmere v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, je bilo iz vrst opozicije slišati številne pozive k objektivni odgovornosti glede nepravilnosti, ugotovljenih v izrednem upravnem nadzoru na nevrološki kliniki po primeru Radan. Predstavniki stroke pa so opozorili na težke razmere v zdravstvu.
Odbor je razpravljal tudi o imenovanju v. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Andreja Baričiča. Nanj letijo različni očitki, a uživa zaupanje ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc, ki pa na sejo odbora ni prišla, je pa tja poslala državni sekretarki ministrstva.
Baričič: Moj interes je bolje služiti celotni skupnosti
Na seji je Baričič poudaril, da njegov interes predstavljajo spremembe in izboljšave, s katerimi bi UKC bolje služil posameznikom in celotni skupnosti. V odgovoru na očitke o številnih nepravilnostih je dejal, da ne pripada nikomur ali pa pripada vsem. "V resnici na tej funkciji pripadam vsem bolnicam in bolnikom ter vsem zaposlenim. In seveda na koncu tudi ustanovitelju. Moj interes je, da za te tri skupine spremenimo, izboljšamo, da bomo bolje služili posameznikom in celotni skupnosti," je poudaril.
Oster je bil do očitkov o slabi komunikaciji z javnostjo. Dejal je, da ima marsikatera aktivnost, ki trenutno poteka proti UKC Ljubljana, njemu osebno in njegovi družini, popolnoma jasen namen. Ocenjuje jo kot nasilje, na katerega ne odgovarja z nasiljem, zato omejena komunikacija.
"Tisto, kar se pogovarjam z zaposlenimi v kliničnem centru, je tisto, kar bomo navznoter postorili, da bo brez velikega pompa in brez velikih manevrov v korist naših bolnic in bolnikov. To je naš cilj," je še dejal Baričič.
Vrhunec poskrbel za opravičilo
Nekdanji generalni direktor UKC Simon Vrhunec se je opravičil vsem, ki niso bili zadovoljni z zdravljenjem v UKC. Dejal je, da so si vedno želeli najboljši možni izid za vsakogar, a se je v zdravstvu žal treba soočati tudi z negativnimi izidi.
Na seji je bilo slišati tudi o kadrovskih težavah oziroma pomanjkanju medicinskih sester. Na to je opozorila zlasti predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije Jelka Mlakar. Predsednica zbornice zdravstvene in babiške nege Darinka Klemenc pa je ocenila, da v nastalem položaju ne gre obtoževati drug drugega, zato poziva, da umirijo zadeve, se "poberejo iz pepela" in dajejo tudi predloge.
Strokovnjak za kakovost v zdravstvu Andrej Robida je opozoril na težave v zdravstvu po vsej državi, saj da so težave v UKC Ljubljana le vrh ledene gore. Odgovornost za razmere in tudi za odpravo napak pa po njegovem mnenju nosi vrh politike.
SDS: ministrstvo se izmika odgovornosti
Pričakovana je bila razprava članov odbora, zlasti opozicijski poslancev. Jelka Godec (SDS) je poudarila, da se ministrstvo za zdravje izmika odgovornosti. Po njenem mnenju mora ministrstvo narediti vse, da bodo odgovorne za nepravilnosti na nevrološki kliniki sankcionirali. Večina teh ljudi je še vedno na delovnih mestih, je opozorila Godčeva. Godčeva je glede imenovanja Baričiča na mesto v. d. generalnega direktorja dejala, da odsotnost kakršnegakoli programa pri njegovi predstavitvi ni dopustna. Poudarila je, da ni jasno, kako bo lahko človek, ki nima izkušenj na področju vodenja zdravstvenega zavoda in ne predstavi svojega programa vodenja, lahko stoodstotno vodil takšen javni zavod.
Franc Trček (ZL) je bil prav tako kritičen do Baričiča, ki po njegovih besedah ni predstavil niti svojega programa, hkrati pa nima izkušenj s tovrstnim vodenjem. Ministrstvo zato poziva k pojasnilu, zakaj si zasluži podporo ministrice. Kot državljana pa Trčka sicer ne zanima, kdo je na funkciji, pač pa, da sistem deluje, je transparenten in se ne zapravlja javnega denarja.
Po besedah poslanca NSi Jerneja Vrtovca je ministrstvo za zdravje za primer Radan izvedelo iz medijev, kar kaže na katastrofalen sistem na tem področju. Opozoril je, da sta primer Radan in otroška srčna kirurgija odkrila le vrh tega gnilega sistema. Zaupanje v institucijo, kot je UKC, je po njegovem mnenju ena izmed ključnih stvari. Tega zaupanja ni, je dejal Vrtovec. Po njegovih besedah bi bilo treba UKC "razbiti do temeljev in institucijo na novo postaviti".
Vojka Šergan (SMC) je dejala, da ministrstvo intenzivno dela na tem, da vzpostavi zdravstveni sistem tako, da bo vsem deležnikom v zdravstvu omogočil, da bodo lahko boljše delali in da bi izboljšali tudi varnost bolnikov.
Odbor je sicer večinsko potrdil koalicijska predloga sklepov. Z njima je tudi podprl ukrepe ministrstva za zdravje za odpravo nepravilnosti, ki jih je pokazal izreden upravni nadzoru na kliničnem oddelku za vaskularno nevrologijo in intenzivno nevrološko terapijo nevrološke klinike.
V enem od sklepov odbor še predlaga, naj ministrstvo pozove vodstva vseh bolnišnic, da se s poročilom in predlaganimi ukrepi seznanijo ter opozorilne dogodke obravnavajo na način, da takšne ponovitve v njihovih ustanovah ne bodo mogoče.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.