Slovenija

Pojasnila ministrstva: resnice in zmote o evidentiranju delovnega časa

Ljubljana, 17. 11. 2023 07.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je obrazložilo podrobnosti novega zakona o evidencah delovnega časa, ki bo v uporabi od ponedeljka in po mnenju predstavnikov delodajalcev prinaša številne birokratske ovire. Kot poudarjajo, zakon ne nalaga obveznega "štempljanja". Elektronske evidence bodo obvezne samo za kršitelje.

Minister Luka Mesec poudarja, da zakon ni pisan za to, da bi uvajal nadzor ali komurkoli omejeval svobodo. "Namen in smisel zakona je zaščititi pravice zaposlenih in zagotoviti plačilo za opravljeno delo in preganjati najhujše oblike kršitev delavskih pravic, ki smo jim bili zaradi neurejenega stanja na tem področju priča v preteklosti."

Inšpektorat za delo RS že vrsto let opaža, da je največ kršitev prav na področju vodenja evidenc in izrabe delovnega časa. S tovrstnimi kršitvami pa so bili povezani tudi nekateri odmevni primeri, ki so v zadnjih letih odmevali v javnosti. Med najbolj razvpitimi kršitelji je spomnil na podjetja Marinblu, Selea in Avtostop. Zakon bo omogočal lažje preprečevanje in odkrivanje kršitev. 

Mesec poudarja, da zakon ščiti predvsem delavke in delavce, saj z natančnejšim vodenjem evidence zagotavljamo spoštovanje določb o delovnem času ter zagotavljanju počitkov in odmorov.

"Obveznost vodenja evidenc (pogosto imenovano štempljanje) kot dnevna obveznost obstaja že sedaj, novela zakona, ki se bo začela uporabljati 20. novembra, predvideva le podrobnejšo opredelitev, kako jih voditi, da bodo urejene evidence v končni posledici v interesu obeh strank delovnega razmerja, tako delavca kot tudi delodajalca. Že na podlagi dosedanje ureditve bi se moralo evidentiranje izvajati na način, da se vsak posamezni delovni dan zabeleži dejansko število ur, ki jih je opravil delavec. V praksi bi se to moralo zagotavljati na način, da sta znana začetek in zaključek opravljanja dela, dnevno pa se zabeleži skupni seštevek opravljenih ur dela."

Evidentiranje prihoda v službo
Evidentiranje prihoda v službo FOTO: Adobe Stock

Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV-A) je bil sprejet 21. aprila 2023 in je začel veljati 20. maja 2023, uporabljati pa se bo začel šest mesecev po uveljavitvi, to je 20. novembra 2023, kar pomeni, da so imeli delodajalci pol leta časa, da se na novosti pripravijo. O spremembah in dopolnitvah zakona so se v okviru za ta namen ustanovljene pogajalske delovne skupine Ekonomsko-socialnega sveta dogovorili socialni partnerji. 

Na ministrstvu odgovarjajo tudi na nekatere neresnice, ki se v zvezi z zakonom pojavljajo v javnosti. 

Novela zakona omejuje fleksibilnosti dela (NE DRŽI)

Pravila, ki določajo delovni čas, odmore in počitke, niso vsebina Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ampak so predmet druge zakonodaje, kjer se v okviru teh pravil ureja organizacija delovnega procesa (temeljni predpis na tem področju je Zakon o delovnih razmerjih). Vodenje evidence predpisuje le beleženje izrabe delovnega časa, kot se to izvaja v praksi. Ustrezno beleženje bi sicer moralo biti v interesu obeh strank – delavcu zaradi pravilne izrabe delovnega časa z namenom njegovega varstva, delodajalcu pa zaradi ustreznega pregleda in spremljanja opravljenega dela ter ustreznega izvajanja delovne zakonodaje.

Delovni čas morajo sami zase evidentirati tudi samozaposleni (NE DRŽI)

Ne, tudi na podlagi novele ZEPDSV-A samostojni podjetnik sam zase ne bo obvezan voditi evidence o izrabi delovnega časa, kot je to veljalo že do zdaj. Obveznost vodenja evidence o izrabi delovnega časa lahko za samostojnega podjetnika nastopi le takrat, ko druga oseba zanj opravlja delo na način, ki pomeni delavca, in še v tem primeru bi moral evidence voditi za osebe, ki pri njem opravljajo delo. Takšen primer je samostojni podjetnik, ki zaposluje delavce, kar pomeni, da mora za te delavce voditi evidenco o izrabi delovnega časa.

Po novem bodo morali evidentirati delovni čas tudi funkcionarji in poslovodje (NE DRŽI)

Dopolnjeni zakon jasneje in ožje določa razmerja, za katera je treba ob zaposlenih delavcih tudi voditi evidenco o izrabi delovnega časa. Jasneje in ožje se za namen zakona definira delavca, in sicer bo po začetku uporabe ZEPDSV-A treba voditi evidenco o izrabi delovnega časa za osebe, ki na kakršnikoli drugi pravni podlagi opravljajo delo za delodajalca ali opravljajo samostojno poklicno, kmetijsko ali drugo dejavnost, le pod pogojem, da ga opravljajo osebno in so vključene v delovni proces delodajalca ali pretežno uporabljajo sredstva za opravljanje dela, ki so del delovnega procesa delodajalca, in osebo, ki pri delodajalcu opravlja delo zaradi usposabljanja.

Presoja obveznosti vodenja evidenc za te osebe in ustreznosti izvedbe evidentiranja je sicer odvisna od posamičnega delodajalca in situacije v posameznem konkretnem primeru, je pa treba poudariti, da se definicija v svojem temelju v razmerju do teh oseb (npr. funkcionarjev in poslovodnih oseb) ne spreminja glede na prej veljavno zakonodajo.

Ministrstvo na novo uvaja "štempljanje" (NE DRŽI)

Delodajalec je moral že od leta 2006 do sedaj voditi evidenco o izrabi delovnega časa, v katero se dnevno vpisuje za posameznega delavca podatke o številu ur, skupno število opravljenih delovnih ur s polnim delovnim časom in s krajšim delovnim časom od polnega z oznako vrste opravljenega delovnega časa, opravljene ure v času nadurnega dela ...

To, kar se slabšalno navaja kot "štempljanje", bi se moralo izvajati že na podlagi predhodno navedene ureditve na način, da se vsak posamezni delovni dan zabeleži dejansko število ur, ki jih je opravil delavec. V praksi bi se to moralo zagotavljati na način, da sta znana začetek in konec opravljanja dela, dnevno pa se zabeleži skupni seštevek opravljenih ur dela.

V smislu dnevne obremenitve pri beleženju lahko ocenimo, da gre pri dodatnem vpisovanju podatka (ki bi moral sicer biti že znan na podlagi pretekle ureditve) za zanemarljivo majhno spremembo. Pri elektronskem vodenju evidence pa se ta praviloma že vseskozi napolnjuje na način, da se v evidenco vnaša te časovne točke oziroma dogodke, ki jih informacijski sistem samodejno pretvori v ustrezne zapise, kar pomeni, da dodatne obremenitve v zvezi s tako imenovanim "štempljanjem" ni.

SDS za črtanje določil 'sporen in v praksi neizvedljiv' zakon

Iz SDS so sporočili, da se z osnovnim namenom zakona sicer strinjajo, a so že v razpravi opozarjali na prezahtevne birokratske ovire, ki bodo onemogočile njegovo izvajanje. Vladi očitajo, da je v tem mandatu poleg omenjene novele zakona sprejela še več drugih škodljivih zakonskih aktov, med drugim razveljavitev določb dohodninske novele, ki je vsem državljanom in državljankam prinesel višje neto plače. "Takšne ozkogledne in neusklajene odločitve zavirajo rast slovenskega gospodarstva, vnašajo nemir in negotovost v poslovno okolje ter vodijo v nižji življenjski standard državljanov," so prepričani. 

Slovenija že danes zaostaja v razvoju nasproti drugim državam članicam EU, dodatne birokratske obremenitve tako delodajalcev kot delojemalcev pa bodo težave slovenskega gospodarstva samo še poglobile, opozarjajo. 

Njihovi poslanci so zato v četrtek v parlamentarno proceduro vložili Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Predlagajo črtanje vseh členov spornega zakona. S tem se bo slovenskemu gospodarstvu omogočilo, da se bo namesto z nepotrebno birokracijo ukvarjalo z rešitvami za ustvarjanje večje dodane vrednosti. 

Njihov predlog si lahko ogledate v spodaj priloženem dokumentu.

SDS-ov predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (639)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

čevapgpt
21. 11. 2023 09.58
kje so inšpektorji hodili ko je bilo treba preverit po podjetjjih zakaj delavci po pol leta niso dobili plač, zakaj niso bili plačani prispevki, na šiht so pa kao morali hodit? kje so takrat hodili.
etopig man
20. 11. 2023 12.02
Na Konc koncev je to slabo samo za zaposlenega. Delodajalec bi imel malo več dela delavec pa nebo imel nobene prostosti, registracija za odmor malice, nemogoče popravljati ure za nazaj torej pozabljena kartica povabljena registracija za delo, malico. Brez veze. Prej je bilo odlično.
Rudolf Maister
18. 11. 2023 13.02
+2
Mesec ima še kako prav. Pred volitvami je perjad napovedovala : podjetnike sterat v morje ,povišat davke, uvest davek na nepremičnine ,uvesti obvezni davek za dopolnilno zavarovanje,uveljaviti zakon po katerem bo tisti ki ni plačalzdravstvenega zavarovanja in je dolžan 160€ ?!?!?! ostal pred vrati bolnišnice,povečati prispevke NVO-jem na 450 miljonov €,znižati pokojnine,povišati upokojitveno starost. odpisati Jankoviču več kot 40 miljonov dolga itd.itd. Dobili so 400 000 glasov,zato Mesec prav imaš samo gazi !!!
rogla
18. 11. 2023 12.08
+11
Dokler zakon ne velja za vse brez izjem, ga je neumno upoštevati!
Darko32
18. 11. 2023 12.11
+8
PREPOVEDATI IZJEME IN UVESTI ZA VSE ENAKO. NEMORE KNEK POSTOPAČ SE IGRATI IZJEME.Zato imaš popolnoma prav, kar navajaš.
JApajaDAja
18. 11. 2023 12.21
+5
ko stranka "jaz sem funkcionar" z lj uličarji kroji usodo vseh v slo živečih, potem je to signal za STOP !
sport5
18. 11. 2023 11.45
+4
zakon spremeni samo to,da lahko inšpekcija naloži kršitelju elektronsko Štemplanje,ki se lažje nadzoruje.Vse ostalo ostaja isto,kot do sedaj.Zakaj takšna panika ?
Darko32
18. 11. 2023 12.12
+6
Top a potrjuje, da je inšpekcija v bistvu potuha in skrbi za organiziran kriminal legalno.
jung
18. 11. 2023 11.35
+9
Poglejmo npr zelo uspešnega Hrvaškega mladega podjetnika Rimca. Zgradil je objekt, kjer imajo zaposleni od fitnesa... Itd... Uspeh je v timskem delu in dobrih odnosih. Tu čas ne igra nobene vloge. E moj Mesec, od kot si prišel. Pojma nimaš ne o gospodarstvu in ekonomiji. Spelji se čimprej in ne morit sposobnih podjetnikov.
Darko32
18. 11. 2023 12.13
+1
Prijatu ti si navedel priemr RIMCA in ne Slveonskega balkanskega poslovanja. Zato je drugi del v bistvu brezveze napisan.
JApajaDAja
18. 11. 2023 12.22
+0
ne bo dolgo ko hdz več ne bo mogel financirati tega balona !
Ramzess
18. 11. 2023 10.58
+11
Razlagajo tisti, ki so iz zakona izvzeti. Pa saj vemo da so zakoni namenji malim ljudem alias slamnatemu človeku, ako razumete.
JApajaDAja
18. 11. 2023 12.24
-2
Castrum
18. 11. 2023 10.55
+8
JŠ pravi: Kjer si v podjetju med sabo zaupajo in imajo dobre odnose, bodo delali podobno kot doslej in bodo izpolnjevanje papirjev skupaj z zaposlenimi vzeli zgolj kot še eno nepotrebno birokratsko neumnost, ki jo je treba narediti, da si pač pokrit in imaš mir. Kjer direktorji in lastniki delavce izkoriščajo in ustrahujejo, da si ne upajo govoriti o kršitvah, poiskati pomoči sindikata ali podati prijave, pa bodo že našli način, da bodo to počeli še naprej.
Castrum
18. 11. 2023 10.55
+10
In nadaljuje: Delovna inšpekcija zato zaradi novih evidenc ne bo odkrila nič več kršiteljev delovne zakonodaje, bo pa odkrila tiste, ki so manj spretni v izpolnjevanju obrazcev, in jim veselo pisala kazni. Minister se bo zaradi izrečenih kazni hvalil, da zakon deluje. Ko se bodo čez čas vsi naučili izpolnjevati evidence in bo kazni manj, se bo minister pohvalil še bolj, češ da je z zakonom uspel zmanjšati število kršitev. Oboje bo uspeh samo na papirju, ampak tako takšni birokratski sistemi delujejo.
Castrum
18. 11. 2023 10.57
+5
jung
18. 11. 2023 11.16
+1
Volja
18. 11. 2023 10.28
-1
Ne vidim razloga, da bi uporabili kompromis med znanimi rešitvami iz tujine, kot npr. ni treba podrobne evidence voditi tistim podjetjem, kjer imajo zaposleni v povprečju plačo vsaj 3x-minimalne plače brez vodstvenega in vodilnega kadra...
Volja
18. 11. 2023 10.49
-1
In, seveda prihodki iz proračunskih od posrednih ali neposrednih virov morajo biti višji od 20% vseh prihodkov ustanove, podjetja, organa,...
Volja
18. 11. 2023 10.51
-2
Volja, 18.11.2023, 10:49:16 - popravek NIŽJI od 20%...
Lolo Ruru
18. 11. 2023 10.16
-1
6 mesecev Uporablja se že v šoli tukaj v Ljubljani.
Ponent
18. 11. 2023 09.28
+2
Zelo dober zakon... na evidenčnem listu, ki ga dobite od delodajalca piše točno koliko je vredna nadura(+50%), praznik (+150%),...zdaj se jasno vidi, ali ste dobili toliko kot bi morali ali ne, in tudi država seveda.
Important notice
18. 11. 2023 09.16
+4
In kaj bodo naredili, ko si bodo ljudje morali štempljati odmor, kljub temu da ga bodo preživeli s sendvičem v eni roki in tipkovnico v drugi. Brez veze tole.
Ramzess
18. 11. 2023 11.00
+2
To imajo kjer imajo malico zunaj podjetja (območja podjetja), drugje ne, ne bilo logično. Vmesnih pavz pa se tako ne štemplja, saj delavci ne gredo nikamor ven iz podjetja ipd.
ceta69
18. 11. 2023 11.17
bodo mogli svoje delo prvo dokončati ne nonstop odlagati za drugič.........js
Important notice
18. 11. 2023 12.34
+4
Ja pa se. Tudi če ne zapustiš prostorov podjetja, je treba evidentirati pavzo. Neumnost do konca!
Important notice
18. 11. 2023 09.08
+10
Če vedo, kdo so kršitelji, zakaj "mlatijo" vse povprek?
Ramzess
18. 11. 2023 11.01
+4
tianot
18. 11. 2023 08.55
-2
Podpiram evidentiranje.Čas ko sem v službi želim da je plačan redno in v obliki nadur.Dejansko bi morala biti plačana tudi pot na delo in z dela, ker tudi takrat delam oziroma vidim na službenem telefonu.
a.kralj1994
18. 11. 2023 08.50
+8
Kako bodo meni (sem šofer kamiona v mednarodnem prometu), kontrolirali pri mojmu šefu, kdaj sem prišel in kdaj odšel iz službe, saj bo šef lahko pisal kar bo hotel? Vsi ti podatki bodo povsem nepomembni in neverodostojni, dokler ne bodo primerjali mojih podatkov, ki si jih pišem sam...in kaj bo, ko bodo vidne razlike? Čigava bo veljala? Kdo bo odgovarjal?
prašek
18. 11. 2023 09.19
+1
Imaš potni nalog in tahograf !!!!!!!!!!!!!!
Volja
18. 11. 2023 10.37
-1
Tako kot doslej. Nezadovoljni delavec zatoži svojega šefa v najbolj blagi obliki z dokumentacijo SINDIKAT, v ostri pa INŠPEKCIJO.
kr--en
18. 11. 2023 08.21
+3
Bolj kot to kar počne vlada, me se čudim nerazumno visoki podpori temu zakonu v anketi pod tem prispevkom.
kr--en
18. 11. 2023 08.22
+4
fljfo
17. 11. 2023 21.47
+7
Včeraj v studiu pa je vrli Mesec pokazal vse, kar premore...🤦
fljfo
17. 11. 2023 21.44
+7
Kakšen papak je izpadel včeraj Mesec v studiu...ajoj
geemale
17. 11. 2023 21.42
+4
ob vsem tem rompompomu pogrešam navodilo kaj se zgodi, če npr. učiteljica na koncu meseca tolče minus ure.... pri nas gre ustrezno število dni dopusta, če pa tega ni, pa neplačan dopust in opomin pred odpovedjo....
Volja
18. 11. 2023 10.42
-2
Ni mi jasno, koliko se jim priznajo ure za PRIPRAVE na šolske ure, in to v primeru, da bolj kot ne uporablja kopije predhodnih let ali pa kar vnaprej naštancane priprave po predmetih, ki jih brezplačnp ponujajo slovenske založbe... Predvidevam, da je slednjw močan adut za uvrstitev izdaje učbenika med obvezne...
Ramzess
18. 11. 2023 11.03
+1
Se strinjam, ostalo so dopolnitve na kopije iz prejšnjih let, saj se snov v glavnem itak ponavlja.
Tone 12345
17. 11. 2023 21.37
+5
Ta politika je bolana!v 35 letih se a ma vsak mandat spomnijo obravnavat neko neumnost neumne zakone da slepijo rajo in da jim prođe mandat če bodo imel srečo!!ta primitivna politika je leglo primitivcev v parlamentu ki odločajo o pomembnih stvareh o katerih nimajo pojma!edina rešitev parlament zapret jih nagnat na zavod iskat delo ne spanje in zdraharstvo sbsrednješolsko izobrazbo!in postavit recimo 10 strokovnjakov iz raznih področij ki bodo odločali o vsem ali pa samo enega cloveka samo janše ne ker pol smo gotovi za vedno!!!