Leseni most, ki ga bo nadometil montažni, je avgusta odneslo v velikih poplavah, ki so prizadele Slovenijo. Dela je hrvaška vojska pričela izvajati v nedeljo, most pa naj bi bil sestavljen do srede. Po postavitvi mostu bodo morali urediti še klančine, saj sta bregova na različni višini.
Kot poročajo hrvaški mediji, gre za prvi most, ki ga bo Hrvaška vojska postavila na tujem.
Nazarski župan Matej Pečovnik je za STA povedal, da je občina s svojimi pogodbeniki že očistila strugo Savinje. V petek pa so dobili poizvedbo direkcije za vode po lokalnih podjetnikih, ki bi bili pripravljeni pomagati s čiščenjem rek strug. "Če bodo naši podjetniki potrjeni, bodo najprej očistili Dreto, kjer imamo šest do sedem prodišč, ki jih je treba čim prej sanirati. Potem pa lahko ti podjetniki pomagajo tudi na prizadetih območjih izven nazarske občine," je še povedal Pečovnik.
Minister za obrambo Marjan Šarec je dejal, da je most predvsem pomemben za 130 prebivalcev, ki tam živijo in se ukvarjajo s kmetijstvom. Ta most je za njih vitalnega pomena, brez njega ne bi mogli normalno živeti, je poudaril. "Hrvaška je bila že prvi dan vključena v pomoč. Prvi dan poplav so poslali helikopter na Muro. Kasneje, v okviru mednarodne pomoči, pa inženirsko enoto, katere delo danes vidimo tukaj. Zelo smo zadovoljni, da delo poteka tako hitro." Šarec je dejal, da sodelovanje tudi dokazuje, kako pomembno je vlaganje v vojsko. "Pomembno je imeti opremljeno in usposobljeno vojsko. Nikoli ne vemo, kakšna stvar nas lahko zadane. Lani smo imeli požare, letos poplave. Vedno moramo biti pripravljeni."
Minister se je zahvalil hrvaškemu kolegu in pripadnikom ter pripadnicam hrvaške vojske.
Mario Banožić je dejal, da so prišli, ker so želeli izkazati pomoč Sloveniji in narediti vse, da se razmere v Sloveniji normalizirajo. Banožić je ob tem izrazil sožalje vsem svojcem žrtev poplav. "Posledice so na žalost res hude. V avgustu smo na Hrvaškem imeli veliko izzivov, predvsem požarov. Najpomembneje je, da je naša vojska pripravljena reševati tako v Sloveniji kot sosednji državi." Povedal je, da bo Hrvaška nudila pomoč tudi v prihodnje, če bo to potrebno.
Kot smo izvedeli, je med obiskom ministrov prišlo do manjše nesreče. Snemalec ene od hrvaških televizij je zaradi nepazljivosti zdrsnil z mostu v reko Dreto. Ponesrečenega in premočenega predstavnika medijev so na kraju oskrbeli, pri padcu pa ni utrpel poškodb.
Do konca septembra na Savinjskem in Koroškem v okviru mednarodne pomoči predvidena postavitev še šestih mostov
Župan Občine Prevalje Matic Tasič je ob robu srečanja gospodarskega ministra Matjaža Hana z župani koroške in savinjske regije dejal, da so žalostni, ker so danes izvedeli, da je vlada preklicala mednarodno pomoč, ki je bila ves čas na voljo. Vlado je pozval, naj razmisli o tem, da "ekipa, ki je uigrana", ostane vsaj še do konca meseca. Ob tem je omenil, da je danes odšla francoska ekipa.
A generalni direktor uprave za zaščito in reševanje Leon Behin pojasnjuje, da ni šlo za kakršenkoli sklep vlade ali odločitev na nivoju države. Pač pa je šlo za željo francoske enote, ki v Sloveniji pomaga že mesec dni, da odide na zaslužen počitek. "So izčrpani, njihova oprema je iztrošena. Mi se jim lahko samo zahvalimo za vso pomoč in spoštujemo njihovo odločitev," je dejal Behin.
"Tudi enota Slovaške, ki deluje na območju Savinje, bo ta teden verjetno zaključila svoje delo in odšla na počitek. A se bo potem naslednji teden vrnila in pomagala še kak teden," je pojasnil Behin in dodal, da bo ta enota izvajala aktivnosti v dogovoru z direkcijo za vode. Poljske in hrvaške enote za postavitev mostov pa bodo nadaljevale delo, dokler predvidenih mostov ne postavijo, dodatno prihaja v pomoč še češka enota za postavitev mostov.
"Do konca septembra naj bi bilo postavljenih še šest mostov v okviru mednarodne pomoči, ki prihaja iz Hrvaške, Češke, Švedske in Poljske," je dejal Behin. Vsi mostovi bodo postavljeni v Savinjski dolini in na Koroškem. Pojasnil je še, da je pomoč v okviru evropskega mehanizma na področju civilne zaščite mišljena kot prva pomoč za prvo intervencijo po naravni nesreči in da ni običajno, da bi enote v drugi državi pomagale tako dolgo, kot pomagajo v Sloveniji. Obenem pa je s koncem aktivacije državnega načrta čas intervencije prešel v fazo sanacije, sanacija vodotokov pa je znova v pristojnosti direkcije za vode.
"Z uveljavitvijo interventne zakonodaje je odprta tudi možnost direkciji za vode za najem večjega števila izvajalcev za vzdrževanje vodotokov in po naših informacijah aktivnosti za to že tečejo," je še dejal Behin.
"V vsem tem času bo po sklepu vlade v skladu s potrebami delovala tudi Slovenska vojska s tehnično enoto," je dodal in spomnil, da vojska v Prevaljah pomaga pri gradnji vodovoda.
Koordinacijo potreb lokalnih skupnost ter direkcij za vode in infrastrukturo sicer vodi delovna skupina za koordinacijo obnove, ki jo vodi državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Boštjan Šefic. Razporejanje tujih enot pa tudi po koncu aktivacije državnega načrta še vedno poteka enako, kot je potekalo prej, je še dejal Behin.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.