Po ulicah več slovenskih mest je točno opoldne zaplesalo četvorko več tisoč maturantov. V Ljubljani se je prijavilo slabih 9000 mladih, v Mariboru jih je zaplesalo okoli 2500, v Celju pa skoraj 1600.
A glede letošnjega plesa dijakov zadnjega letnika ni bilo najbolj pomembno ne koliko jih je plesalo ne pod okriljem katerega organizatorja so plesali. Vse je skrbelo le, ali bodo to počeli trezni.
Tako so plesali v Ljubljani:
Mariborčani brez alkohola zaplesali četvorko
Mlade plesalce je v Mariboru nagovoril predsednik republike Danilo Türk. Mladim maturantom je čestital, ker so dosegli "točko zrelosti", in jih ob tem pozval k odgovornemu praznovanju tega "pomembnega" dne. Hkrati je izrazil navdušenje nad odločitvijo, da mariborska četvorka poteka brez alkohola. "Za vami je veliko dela in danes imate vso pravico, da se zabavate," je poudaril predsednik in mladim zaželel, da bi praznovali tako, da bi imeli na ta dan lepe spomine.
Sicer pa sta predsednik republike in DJ Uroš Umek že pred dnevi skupaj posnela videosporočilo, v katerem mlade pozivata k odgovorni zabavi ter jim sporočata, da na maturantski četvorki ne potrebujejo alkohola za to, da se lahko vživijo v svojo vlogo in zabavajo.
Tudi mariborski župan Franc Kangler je bil ponosen na dijake in se ne boji morebitnih nasilnih izgredov, do kakršnih je prišlo na sredinih študentskih in dijaških demonstracijah v Ljubljani. "Danes boste tukaj zaplesali v nove izzive in nove priložnosti, zato si želim, da si usodo mesta Maribor tudi leta 2012, ko bo kulturno središče Evrope, skupaj delimo," je dejal v nagovoru pred začetkom plesa.
Takole so se zavrteli v Mariboru:
Kaj pa rekordi? V Plesni zvezi pravijo, da gredo k višjim ciljem
V Plesni zvezi Slovenije so pojasnili, da namen njihove letošnje prireditve ni bil podiranje rekordov, saj je v preteklosti pri tem prihajalo do številnih anomalij. Kot je povedala Betka Šuhelj Nikolič, vsako leto tako ali tako pleše več kot 25.000 dijakov, zato so se odločili dogodek "popeljati k višjemu cilju" in dogodek osredotočili na promoviranje zabave brez alkohola.
"2.200 mariborskih maturantov ni imelo v rokah alkohola. To je zame čudežen podatek," je dejal predsednik programskega sveta Fundacije Z glavo na zabavo Sašo Kravos.
Vseeno pa so iz Plesne zveze sporočili, da je Maturantska četvorka med seboj povezala 23 slovenskih in 28 evropskih mest. Skupno je tako na ulicah Slovenije, Hrvaške, Srbije, Bosne in Hercegovine, Madžarske, Makedonije, Slovaške in Češke zaplesalo več kot 30.000 maturantov.
V Urški želijo mladim ponuditi kaj drugega kot pitje alkohola, hkrati pa beležijo tudi rekorde
Tomaž Ambrož iz Plesne šole Urška je omenil, da so v desetih letih, odkar prirejajo maturantsko četvorko, dobili precej posnemovalcev, kljub temu pa so zlasti veseli, da mladim lahko ob koncu šolskega leta ponudijo tudi nekaj drugega od standardnega pitja alkohola. Ambrož je tako zavrnil, da bi danes prišlo do ekscesov, saj je 15 minut po zaključku prireditve "promet stekel nemoteno po čisti Slovenski cesti".
Koordinatorka Maturantske parade 2010 Sonja Savnik pa je sporočila, da je plesna šola Urška z ljubljansko četvorko izzvala svoj lanski rekord. "Do 11. ure se je registriralo 8964 maturantk in maturantov, kar je 2876 več kot lani. Po pregledu vsega dokaznega materiala bo nov Guinnessov rekord tudi prijavila. Istočasno je z Ljubljano plesalo 54 mest devetih držav,“ so sporočili. Guinness World Record v Londonu je lani priznal še novi rekord – največja četvorka na eni lokaciji. "Maturantska parada si ga je priplesala s 6088 maturantkami in maturanti v Ljubljani. Tako smo letos izzvali istočasno kar dva rekorda. S 8964 plesalci smo enega tudi priplesali," so ponosno sporočili.
Mladi plešejo v Škofji Loki:
Iz plesne šole Plesni val pa so sporočili, da je četvorko v Celju istočasno zaplesalo 1584 maturantov.
Bodite zgled mladim!
K treznosti je mlade v posebni poslanici spodbudil tudi minister za zdravje Dorjan Marušič, ki je pozval starše, pedagoške delavce, predstavnike lokalnih skupnosti in medije, naj s svojim zgledom mladim pokažejo, da se je mogoče zabavati brez alkohola.
Trgovci in gostinci! Razmislite, kaj počnete!
Podobne pozive mladim so pripravile tudi nevladne organizacije Inštitut za raziskave in razvoj Utrip, Zavod 7 in že omenjena Fundacija Z glavo na zabavo. Tem prizadevanjem so se pridružili tudi v Dijaški organizaciji Slovenije (DOS). "Tudi DOS v želji, da bi bil spomin na ta poseben dan čim lepši, ne pa zamegljen ali celo zaznamovan z nesrečo, vse sodelujoče dijakinje in dijake poziva, da se ob tem dogodku odrečejo alkoholu in prepovedanim drogam," so zapisali v sporočilu za javnost. "Na DOS upamo, da trgovci, organizatorji "zabav" in gostinski lokali na račun dijakov in dijakinj s prodajo alkoholnih pijač tokrat ne bodo zaslužili toliko, kot si obetajo in kot je bila praksa v zadnjih letih. Pri tem lahko pomagajo prav maturantke in maturanti, s tem, da se uprejo premišljenemu "napadu na dijaške žepe".
Na sredini novinarski konferenci je sicer Janez Ogulin iz Uprave uniformirane policije napovedal, da so se skupaj z drugimi inšpekcijskimi službami dogovorili, da bodo danes poostreno nadzirali točenje in ponudbo alkohola ter tako skušali poskrbeti, da bi bilo letos čim manj z alkoholom povezanih javnih kršitev reda in miru ter kaznivih dejanj. Tako v lokalih nadzirajo, ali gostinci spoštujejo zakon o omejevanju uporabe alkohola, enako delajo tudi pristojne inšpekcijske službe.
KOMENTARJI (170)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.