Slovenija

Mariborski policisti in redarji s skupnimi močmi nad prekrškarje na mopedih

Maribor, 28. 07. 2020 14.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Mariborski policisti bodo ob pomoči medobčinskih redarjev v prihodnjih dneh poostreno nadzorovali voznike motornih vozil, predvsem mopedov, v območju za pešce v središču Maribora. V zadnjem mesecu so namreč na številko 113 prejeli več prijav zoper mopediste, ki s svojim načinom vožnje v mestu pogosto ogrožajo pešce. Vozniki enoslednih motornih vozil so sicer kategorija bolj izpostavljenih udeležencev v cestnem prometu, kar izkazujejo tudi statistični podatki o stanju prometne varnosti, ki se je - sploh kar se tiče voznikov mopedov - letos močno poslabšala.

Mariborski policisti in redarji napovedujejo skupne nadzore v središču Maribora.
Mariborski policisti in redarji napovedujejo skupne nadzore v središču Maribora. FOTO: Damjan Žibert

Mariborski policisti so v zadnjem mesecu na interventno številko policije 113 prejeli več prijav občanov zoper voznike mopedov, ki v območju za pešce v Mariboru s svojim načinom vožnje pogosto ogrožajo pešce. Izrazito povečanje tovrstne problematike, ki je v nasprotju z 32. členom Zakona o pravilih cestnega prometa, je po navedbah predstavnika za odnose z javnostmi Policijske uprave (PU) Maribor Mirana Šadla izpostavila tudi Mestna občina Maribor (MOM). K sreči v letošnjem letu na tem območju še niso obravnavali nobene prometne nesreče.

Da bi v čim večji meri vplivali na zmanjšanje problematike vožnje motornih vozil (predvsem voznikov mopedov) na območju za pešce v središču Maribora, so se policisti in redarji dogovorili za sodelovanje v obliki skupnih poostrenih nadzorov cestnega prometa nad to problematiko.

"Tako bomo v sodelovanju z Medobčinskim redarstvom Maribor v naslednjih dneh izvedli več krajših skupnih nadzorov. Nadzore bomo opravljali nenapovedano, v terminih, ko pričakujemo največ kršitev," pojasnjujejo na PU Maribor.

Poseben poudarek bodo med nadzori namenili ugotavljanju kršitev:

- določil 32. člena Zakona o pravilih cestnega prometa (vožnja v območju za pešce),

- vožnje pod vplivom alkohola ter prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi (obvezen preizkus alkoholiziranosti),

- izsiljevanja prednosti,

- neuporabe zaščitnih čelad,

- tehnične brezhibnosti vozil,

- pravice voziti enosledno motorno vozilo,

- nepravilnega prevoza potnikov ...

Vozniki enoslednih motornih vozil so sicer kategorija bolj izpostavljenih udeležencev v cestnem prometu, kar izkazujejo tudi statistični podatki o stanju prometne varnosti, pravijo mariborski policisti. Stanje prometne varnosti voznikov mopedov se je namreč v letu 2020 na območju PU Maribor bistveno poslabšalo. Več je bilo hudo in lahko telesno poškodovanih, znaten delež pri tem pa predstavlja območje MOM, vendar ne na območju za pešce v središču mesta.

V obdobju od januarja do maja 2020 so bili vozniki mopedov na območju PU Maribor po njihovih podatkih udeleženi v 28 (9) prometnih nesrečah, v katerih so bili 4 (1) hudo telesno poškodovani in 17 (7) lahko telesno poškodovanih. Vozniki motornih koles so bili v tem obdobju udeleženi v 17 (33) prometnih nesrečah, v katerih sta 2 (1) umrla, 1 (7) je bil hudo telesno poškodovan in 10 (18) lahko telesno poškodovanih. (*V oklepajih so podatki primerljivega lanskega obdobja.)

Delež uporabe zaščitnih čelad voznikov mopedov v prometnih nesrečah je znašal 81,5 odstotka (66,7 odstotka), delež uporabe zaščitnih čelad voznikov motornih koles pa 94 odstotkov (97 odstotkov).

Najhujše prometne nesreče z udeležbo voznikov enoslednih motornih vozil so se na območju PU Maribor zgodile zaradi neprilagojene hitrosti, neupoštevanja pravil o prednosti in nepravilne strani/smeri vožnje, predvsem v naseljih v popoldanskem času. Nadpovprečno visok je tudi delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč med vozniki enoslednih motornih vozil, saj je delež alkoholiziranih voznikov motornih koles, ki so povzročili prometne nesreče, znašal 42,9 odstotka (11,1 odstotka), delež alkoholiziranih voznikov mopedov, ki so povzročili prometne nesreče, pa 47,4 odstotka (40 odstotkov).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

123soba
28. 07. 2020 18.39
+1
V Tržiču je tudi en kup mularije na skuterjih, brez čelad, divjajo, delajo črte z zavorami, kroge na asfaltu... Vse lepo in prav, dokler ne bo nesreče....
mzz66
28. 07. 2020 16.41
-3
To je samo nabiranje denarja. Pustite narodu še vsaj malo svobode. To je že represija nad ljudmi
eurosapiens
28. 07. 2020 15.41
+2
nobenega učinka ne bo ... policija ni sposobna narediti red ... redarska služba pa še manj ... balkan
Walter Pravicek
28. 07. 2020 15.41
+2
Pubeci bežite na Otok,Mariborski,ne oni cerkveni na Bledu!
N.N.
28. 07. 2020 15.40
-1
Mislim da so kolesarji večji problem.
RamzesII
28. 07. 2020 15.38
+0
"pravice voziti enosledno motorno vozilo" Kaj naj bi to pomenilo, se nanaša na vozniško dovoljenje, ali lastništvo ...
Walter Pravicek
28. 07. 2020 15.44
-2
moto brez prikolice.V zavoju dela dve sledi!
janezek123@gmail.com
28. 07. 2020 15.15
+18
Začnejo pa lahko kar pred svojim pragom z županom in njegovo vožnjo s skuterjem skozi rumeno in rdečo ter izsiljevanje peščev medtem, ko imajo ti zeleno luč.
KOdOvce
28. 07. 2020 15.22
+4