Nova mandatarka Alenka Bratušek se je v četrtek sestala z Igorjem Lukšičem, Gregorjem Virantom in Karlom Erjavcem, ki so srečanje ocenili za konstruktivno, so navedli na spletni strani Pozitivne Slovenije. Danes je pogovore nadaljevala s SD, v ponedeljek pa se bo srečala še z vodstvom stranke DeSUS.
Pričakovati je, da se bodo PS, SD, DL in DeSUS kmalu uskladili vsaj o novem razrezu ministrstev, saj bo novelo zakona o vladi matični odbor DZ obravnaval že v ponedeljek.
Lukšič: Pogajanja potekajo zelo dobro
Lukšič ocenjuje, da pogajanja potekajo zelo dobro. Kot je pojasnil, so orisali ključne prioritete nove vlade, ki bi bile pravzaprav osnutek za koalicijsko pogodbo. O podrobnostih ukrepov pa se še niso dogovorili.
Po njegovih besedah so se dogovorili, da ne bodo pisali "kakšnih obširnih besedil, temveč samo prioritete" glede tistih točk, ki jih potencialne partnerice lahko skupaj izpeljejo v dobro Slovenije. Po njegovem mnenju gredo v pravo smer. Kot je pojasnil, gre pravzaprav za osnutek koalicijske pogodbe, za ključne prioritete za čas, za katerega menijo, da bi si ga vzeli do predčasnih volitev.
"Gremo v nov zagon za gospodarstvo"
Opredelili so se, da bodo šli v drugo smer, kot je delala vlada Janeza Janše, "v nov zagon za gospodarstvo", je pojasnil predsednik SD. Dogovorjeni so, da nadaljujejo "protikorupcijsko delovanje" in povrnejo ljudem "zaupanje v pravičnost ter poštenost vlade".
O teh prioritetah so se, tako Lukšič, pogovarjali že predsedniki potencialnih partneric, obravnaval jih je tudi kolegij predsednika SD. "S tem nimamo večjih težav," je pojasnil. Ko bodo te prioritete dokončno dogovorjene z vsemi potencialnimi koalicijskimi strankami, jih bo mandatarka predstavila, pripravljena besedila pa bodo morala skozi sito organov strank. Pri SD bo pripravljene predloge obravnavalo predsedstvo in konferenca stranke.
O podrobnostih oz. konkretnih zadevah se še niso dogovarjali, denimo o morebitnem dvigu DDV ali o masi za plače v javnem sektorju. "To bo v zaključku pogajanj, ko bodo sodelovali tudi kandidati za ministre," je pojasnil Lukšič. Kandidati za ministre bodo namreč lahko po njegovih besedah predstavili svoje predloge in mnenje o tem, kaj lahko naredijo v enem letu. Lukšiča se sicer v javnosti najpogosteje omenja kot morebitnega kandidata za šolskega ministra. Vendar o vprašanju mase plač v javnem sektorju, torej tudi v šolstvu, se bodo pogovarjali, "ko bo čas za to", je dejal.
Kdo bodo ministri?
Glede kandidatov za ministre stranke sicer še molčijo, prav tako glede natančnega razreza ministrskih mest po strankah. Tudi o tem, ali bodo v vladi sedeli predsedniki koalicijskih strank, se bodo po Lukšičevih besedah odločali na koncu pogajanj.
Prioritete vlade oz. osnutek koalicijske pogodbe pa bodo morale stranke vsekakor uskladiti pred 14. marcem, ocenjuje prvak SD.
Da bi se osnutek koalicijske pogodbe pojavil v javnosti že ta konec tedna oz. v prihodnjih dneh, pa po Lukšičevem mnenju ne bi bilo dobro.
"Zamrznjeni" Janković
Erjavec pa je danes ob robu kongresa DeSUS dejal, da Bratuškova želi, da bi predsedniki potencialnih koalicijskih strank sodelovali v vladi in tako prevzeli več odgovornosti. Spomnil je, da predsednik DL Virant v vladi, ki zdaj opravlja le še tekoče posle, ni sodeloval, kar je "povzročalo težave v delovanju te vlade".
Dejal je tudi, da "bi bilo prav", da bi bil na dan, ko bo vlada predlagana, natančno jasen status Zorana Jankovića. "Je pa to predmet koalicijskih pogajanj," je pojasnil in dodal, da so se z Bratuškovo v četrtek pogovarjali tudi o tem. Kot je znano, je predsednik PS Janković na seji sveta stranke PS 21. februarja ponudil t. i. bianco odstopno izjavo. Dejansko naj bi odstopil z dnem, ko bo sestavljena nova vlada. Vendar pa Erjavec opozarja, da od Jankovića pričakujejo, da bo odstopil. "Če ne bo, potem ni možnosti, da bi stranka DeSUS sodelovala v tej novi vladi," je poudaril.
Predsednik DeSUS je prepričan, da se bo vlada oblikovala. "Ne vidim kakšnih posebnih preprek," je dejal in pojasnil, da se bodo tudi različna stališča glede slabe banke in državnega holdinga po njegovem mnenju dala uskladiti.
Ministrska mesta, ki naj bi jih zasedla stranka, so po besedah Erjavca stvar dogovora s koalicijskimi partnerji. Za DeSUS je po njegovih besedah zelo pomemben zdravstveni resor, v poštev pa bi lahko prišlo tudi ministrstvo za delo. Poudaril pa je, da gre pri slednjem za zelo zahteven in odgovoren resor ter da bi bilo prav, če bi del te odgovornosti prevzela PS kot najmočnejša potencialna vladna stranka.
Sicer pa naj bi ministri, ki že zasedajo določena mesta in ki solidno ali dobro opravljajo svoje delo, po besedah Erjavca z delom nadaljevali. Tako denimo Minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Tomaž Gantar po njegovi oceni svoje delo opravlja dobro. Zase pa je Erjavec dejal, da ne vztraja pri tem, da bi ostal minister za zunanje zadeve, pač pa se lahko vrne tudi v DZ.
Gantar za zdaj ne pričakuje ničesar
Gantar je sicer na vprašanje, ali pričakuje, da bo ostal na ministrstvu za zdravje, odvrnil, da za zdaj ne pričakuje ničesar. Kot je pojasnil, je to odvisno od vabila mandatarke in tudi od pogledov strank potencialne koalicije na zdravstvo.
KOMENTARJI (1849)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.