Slovensko zunanje ministrstvo (MZZ) je ta teden prejelo verbalno noto z madžarskega veleposlaništva, v kateri protestirajo zaradi "politično neodgovorne naslovnice tednika Mladina" in prosijo za pomoč pri "preprečevanju podobnih incidentov v prihodnosti". "Veleposlaništvo Madžarske v Ljubljani je prepričano, da naslovnica tednika Mladina z 22. marca 2019 krši načela svobode tiska in izražanja in da dejanja, kot je objava naslovnice, škodijo sicer odličnemu dvostranskemu sodelovanju naših držav," so zapisali v tako imenovani verbalni noti.
Na MZZ so nam potrdili, da so prejeli omenjeno noto in nanjo tudi odgovorili. "V odgovoru smo zapisali, da MZZ pri izvajanju politik in aktivnosti dosledno spoštuje načelo svobode medijev in svobode izražanja ter ne posega v uredniško politiko posameznih slovenskih medijev, niti je ne ocenjuje." Več pojasnil na ministrstvu za zdaj ne dajejo.
Pahor se je vzdržal komentarja
Za odziv smo zaprosili tudi predsednika republike Boruta Pahorja. Iz njegovega kabineta so zapisali: "Predsednik republike se vedno vzdrži komentiranja medijev, ker bi to lahko bilo razumljeno kot poseganje v svobodo tiska in govora. Njegova stališča o nujnosti medsebojnega spoštovanja pa so splošno znana."
Kot so pojasnili, se je na isti način predsednik Pahor konec avgusta 2018 odzval na vprašanja glede naslovnice Demokracije. "Enak odgovor velja tudi za naslovnico Mladine. Predsednik Pahor pričakuje, da bodo enako mero vzdržanosti glede komentarjev slovenskih medijev zavzele tudi vlade drugih držav."
Društvo novinarjev: To so nedopustni pritiski
V Društvu novinarjev poudarjajo, da je poteza Madžarske "dokaz resnosti razmer v tako imenovani demokratični Evropi". "Da madžarsko veleposlaništvo označi naslovnico tednika Mladina za 'politično neodgovorno' in pozove slovensko zunanje ministrstvo, naj 'pomaga pri preprečevanju podobnih incidentov', je ne le popolnoma nesprejemljiv, temveč skrajno nezaslišan izraz predstave o popolnem oblastnem nadzoru, discipliniranju in obvladovanju medijev," so jasni v krovni organizaciji novinarjev.
Kot so poudarili, gre za nedopustne pritiske, ki "po načinu, retoriki in ostrini spominjajo na čase in družbenopolitične sisteme, ki naj bi jih države srednje in vzhodne Evrope pustile za seboj že pred 30 leti".
Pri tem so opozorili tudi na "plastičen prikaz" na to, kako vlada uradno demokratične države, članice EU in Nata vidi vlogo medijev v družbi. "Madžarska vlada je v v zadnjem desetletju sistematično kršila vsa načela medijske svobode, ki je eden temeljev demokratične družbe, pomagala pri zapiranju neposlušnih medijev in z drugimi metodami pritiska kritične novinarje pregnala ali iz poklica ali na sam rob medijskega prostora," opozarjajo v društvu. Poudarjajo, da novinarji in mediji v Sloveniji niso potencialna tarča oblastnih podrejanj, pač pa so avtonomni in svobodni.
Šuklje: Ne spomnim se, da bi se to že kdaj zgodilo v EU
Nad potezo madžarske vlade in diplomacije je presenečen tudi Borut Šuklje, diplomat in nekdanji veleposlanik Slovenije v Beogradu. "To kaže na popolno nerazumevanje tako političnega kot medijskega prostora. Mediji so neodvisna četrta veja oblasti, imajo svoje nadzorne svete in država s tem nima nič," je dejal za 24ur.com.
Ravnanje Madžarske je označil za neprimerno reakcijo. "Jaz se ne spomnim, da bi se kaj takega zgodilo v Evropski uniji, da bi se neka država zaradi poročanja enega medija pritožila na zunanje ministrstvo z diplomatskimi orodji."
Glede odziva slovenskega zunanjega ministrstva je bil Šuklje jasen: "To je edino, kar lahko odgovorijo na takšno noto. Da v Sloveniji spoštujemo avtonomnost in neodvisnost medijskega prostora in da država zato ne more ukrepati."
Karikatura zbodla Orbana?
Za Madžarsko je, kot kaže, moteča naslovnica Mladine, na kateri je prikazan madžarski predsednik vlade Viktor Orban, ki po nacistično salutira, ob njem pa se stiskajo predsednik stranke SDS Janez Janša, poslanec SDS Branko Grims in evropski poslanec SDS/EPP Milan Zver. Karikaturo spremlja napis: "Evropo damo, Orbana ne damo."
Nota je le zadnja v vrsti madžarskih odzivov, piše Mladina. Zaradi karikature so namreč v uredništvu že prejeli pismo madžarske veleposlanice v Ljubljani Edit Szilagyine Batorfi. Mladini je očitala, da si ne prizadeva za prijateljstvo med narodi in da njeni članki ne odsevajo dejstev.
Tudi tiskovni predstavnik madžarske vlade Zoltan Kovacs, ki redno obračunava z madžarskimi mediji, se je na svoji spletni strani ta teden razpisal o Mladini. Zapisal je, da ga "zgodovinsko zmedena in neprofesionalna drža Mladine", ki jo je označil za nekdanjo "glasnico Komunistične partije" ne preseneča.
O Mladinini karikaturi so v preteklih tednih poročali skoraj vsi še preostali neodvisni madžarski mediji, kot so 24.hu, hvg.hu, tednik Magyar Narancs, madžarski poslovni portal napi.hu. Prav zato je madžarska vlada na nogah.
Prvi takšen primer v zgodovini samostojne Slovenije
Mladina piše, da so jim številni izkušeni diplomati potrdili, da takšne note še niso videli. Eden od teh je tudi Roman Kirn, nekdanji svetovalec pri predsedniku vlade na področju zunanje politike in dolgoletni diplomat. Dejal je, da so takšne note za države, kjer velja svoboda tiska, nenavadne. "Sam takšne note v svoji praksi nisem videl, še manj odposlal. Dogaja pa se, da diplomatsko-konzularna predstavništva v takšnih primerih posredujejo neposredno pri uredništvih," je dejal.
"Kar počne Madžarska, je mednarodni škandal, ob katerem pa je do zdaj uradna Ljubljana molčala in si zatiskala oči," so zapisali v Mladini. Opozorili so tudi na dejstvo, da vpliv Madžarske na politiko v Sloveniji ni zanemarljiv. Med drugim je Madžarska prek medijskega holdinga, ki ga obvladuje Orbanov krog, dala finančno injekcijo Nova24TV, ki so jo pred tremi leti ustanovili člani in podporniki SDS.
"Največja slovenska parlamentarna stranka, SDS, je danes največja Orbanova dolžnica. Čeprav ima Madžarska večje interese v Romuniji, na Slovaškem ali Hrvaškem, ni dvoma, da se je do zdaj Orbanov režim najtesneje in brez posebnega upora usedel prav v Slovenijo, kjer obvladuje del notranje politike. To smo lahko zadnjič zaznali tudi pri razpravi znotraj Evropske ljudske stranke (EPP) o izključitvi Orbanovega Fidesza iz skupine: slovenski predstavniki so ga najbolj branili," so zapisali v Mladini.
Kot je ob tem dejal urednik Mladine Grega Repovž, diplomatska nota kaže, s kom ima opravka vsa Evropa. "Država, ki si drzne zahtevati od vlade druge države, naj ukrepa zoper novinarje, ki ji je to tako naravno, pomeni resno varnostno grožnjo vsej regiji," pravi Repovž.
KOMENTARJI (1078)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.