Slovenija

Mačehovski odnos države?

Žalec/Ljubljana, 09. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zveza policijskih veteranskih društev Sever je opozorila, da država še vedno ni vsem podelila statusa vojnih veteranov.

Po mnenju vojnih veteranov bi morala država kot praznike zaznamovati nekatere dogodke, pomembne za nastanek samostojne Slovenije (Foto: POP TV)
Po mnenju vojnih veteranov bi morala država kot praznike zaznamovati nekatere dogodke, pomembne za nastanek samostojne Slovenije (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Na letni skupščini zveze policijskih veteranskih društev Sever v Žalcu so člani ponovno opozorili, da Slovenija po 14 letih po osamosvojitvi še vedno ni priznala statusa vojnih veteranov vsem, ki bi si to zaslužili. Vojni veterani so spregovorili tudi o zakonu o dohodnini, s katerim je država obdavčila veteranske dodatke.

Veterani tudi o zakonu o dohodnini

Združenje Sever je zveza policijskih veteranskih društev Sever, katerih člani so predvsem policisti, rezervni policisti in drugi delavci policije ter državljani, ki so aktivno v vojni za Slovenijo leta 1991. Združuje 11 društev, ki pokrivajo celotno državo in imajo trenutno prek 6000 članov.

Veteranska organizacija si prizadeva za spremembo zakona o vojnih veteranih za rešitev vprašanja o obsegu upravičencev do pridobitve statusa vojnega veterana. Veterani si prizadevajo, da bi z zakonom uredili veteranstvo za tiste, ki jim ta status pripada. Nekateri, kot so npr. zdajšnji delavci organov za notranje zadeve, po sedaj veljavnem zakonu tega statusa ne morejo pridobiti. Krivičen pa se jim zdi tudi sedanji zakon o dohodnini, s katerim je država obdavčila veteranske dodatke. V zvezi si prizadevajo, da bi bili ti dodatki neobdavčeni.

Združenje Sever si prizadeva tudi za pravičnejšo delitev proračunskega denarja, ki ga država namenja za delovanje posameznih veteranskih organizacij. Na tokratni skupščini so člani še poudarili, da bi morala država dostojneje kot praznike zaznamovati nekatere dogodke, pomembne za nastanek samostojne Slovenije, npr. preprečitev mitinga resnice in ustanovitev manevrske strukture narodne zaščite.

Civilni vojni invalidi o spremembi zakona o vojnih invalidih

Minister Janez Drobnič je bil zaradi novele zakona o vojnih invalidih deležen številnih kritik
Minister Janez Drobnič je bil zaradi novele zakona o vojnih invalidih deležen številnih kritik FOTO: POP TV

Na letni redni skupščini pa se je sešlo Društvo civilnih invalidov vojn Slovenije, ki zajema osrednjo Slovenijo in Zasavje in je po številu članov najštevilčnejše v Sloveniji. Poleg opravljenega dela in načrtov za prihodnost so na skupščini največ pozornosti namenili predlagani noveli zakona o vojnih invalidih in jo ostro obsodili, ker civilnim invalidom nerazumno zmanjšuje že pridobljene pravice.

Predlog novele zakona naj bi veleval, da bi ti invalidi imeli ali pokojnino ali invalidnino, nič več pa obojega hkrati. Ker je predlog novele pripravilo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve brez posvetovanja z invalidi, je bil minister za delo Janez Drobnič deležen številnih kritik, češ da civilne vojne invalide meša, da so "produkti revolucije".

Nekateri člani menijo, da gre pri predlogu novele za drastično znižanje pravic in za poskus politiziranja invalidnosti. Na skupščini so člani društva soglasno potrdili sklep, da so proti temu, da bi imeli invalidi ali pokojnino ali invalidnino. Člani bodo sklicali izredno skupščino, o tej zadevi pa bodo obvestili tudi varuha človekovih pravic in pristojne evropske institucije. Člani pa so sicer predlagali tudi zamenjavo ministra Drobniča.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10