Predsednik SD Igor Lukšič je po izstopu DL iz koalicije dejal, da je aktualna vlada očitno "prišla do neslavnega konca, potem ko je obljubljala, da zna veliko bolje voditi Slovenijo kot prejšnja vlada". Ponovil je, da je za Slovenijo najboljša rešitev, da se prečisti in gre na volitve.
Lukšič pravi, da bo moral Janez Janša po odhodu DL iz koalicije "premisliti nastalo situacijo in ugotoviti, ali lahko dobi kakšnega drugega partnerja ali kako drugače zagotovi neko večino". Če ugotovi, da to ni mogoče, pa naj vlado do konca razpusti.
Socialdemokrati ugotavljajo, da je "celotna vladna kompozicija delala slabo, da je Sloveniji zapirala perspektivo in zato je bilo samo vprašanje časa, kdaj bo propadla". Kljub temu Lukšič meni, da mora vlada pred morebitnimi predčasnimi volitvami opraviti vsaj še eno ključno nalogo, to je ratifikacijo sporazuma s Hrvaško in določiti predmet spora za arbitražno komisijo, kar bi morala po njegovem mnenju že zdavnaj narediti.
Novakova: To še ne pomeni, da vlada ne more delovati naprej
Predsednica NSi Ljudmila Novak je dejala, da so v tej situaciji naslednje poteze odvisne od predsednika vlade.
Sama misli, da bo vlada delala še nekaj časa naprej, izvajala redne naloge in izpeljala reforme še nekaj korakov naprej. O izstopu DL iz koalicije je dejala, da bosta ministra DL verjetno do imenovanja novih delala naprej. "Odvisno je tudi od tega, ali bo kdo drug vložil konstruktivno nezaupnico, da bi prevzel vlado, da bi nastala nova koalicija. Če izstopi DL, to še ne pomeni, da ne more vlada delovati naprej. V kolikor bi se zelo okrnila vladna ekipa, pa ni smiselno vztrajati," je poudarila Novakova.
Bogovič izrazil upanje, da bodo v vladi našli rešitve
V SLS so navedli, da so v stranki stališče v zvezi s trenutno politično situacijo povedali že večkrat in na tem ostajajo "včeraj, danes, jutri". Minister iz vrst SLS Franc Bogovič je izrazil upanje, da bodo v vladi našli rešitve, da bo lahko ta nadaljevala delo.
SLS do zdaj ni delovala s figo v žepu in je tudi njen glavni odbor sprejel več sklepov o možnih rešitvah, je dejal. Če bi SDS predlagala drugega mandatarja, bi SLS z veseljem ostala v koaliciji, "sicer pa bo treba poiskati kakšne drugačne rešitve", je dejal.
Če se to ne bo zgodilo, bo SLS v skladu s sklepom glavnega odbora v koaliciji vztrajala do konca februarske seje DZ, ki bo potekala v začetku marca. Do takrat bo, kot je dejal sam, tudi minister s polnimi pooblastili.
Gorenak: SDS je stabilna stranka
Minister za notranje zadeve iz vrst SDS Vinko Gorenak pa je ob napovedanih izstopih strank in koalicije dejal, da je vesel, da je SDS stabilna stranka, saj so 9. januarja potegnili poteze, ki so za njih stalnica in ki niso več vprašljive. "Jasno smo napovedali, da lahko nadaljujejo, da lahko naredijo novo vlado. Lahko gremo na volitve, odprte so vse možnosti. Bojim se, da gre pri DL in DeSUS za to, da je nekdo splezal na drevo in dejal, da bo sedaj skočil. Ni pa čisto prepričan, kam bo skočil in ali bo ostal živ," je dejal.
KOMENTARJI (312)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.