Kot so sporočili z LMŠ, bodo v ponedeljek vložili interpelacijo o delu in odgovoronosti ministrice za kmetijstvo Aleksandre Pivec. Očitajo ji kršitev zakonodaje s področja integritete in preprečevanja korupcije ter suma zlorabe uradnega položaja in nespoštovanje etičnih norm in prikrivanje dejstev, ki so v javnem interesu (netransparentno delovanje).
"Interpelacijo smo danes v sopodpis poslali vsem poslanskim skupinam Državnega zbora RS – tako je v rokah 90 poslank in poslancev odločitev, kako visoko bomo postavili etične standarde ravnanja politike. Naj ne bodo še niže od minimalnih," so še dodali v sporočilu za javnost.
Ob interpelaciji Pivčeve se tako odpira zlasti vprašanje ravnanja poslancev DeSUS. Koalicijska pogodba sicer določa, da poslanci koalicije ne podpirajo interpelacij, a je vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša že ocenil, da bodo glede na razpoloženje med njihovimi poslanci ti interpelacijo najbrž podprli. V DeSUS se bodo dokončno sicer odločali na osnovi tega, kaj bo v interpelaciji zapisano. Imajo pa v poslanski skupini po njegovih besedah tako ali tako tudi "svoje razloge", te pa so v javnosti izpostavili že večkrat.
Tudi Tomaž Gantar je za TVS izrazil obžalovanje, da je sploh prišlo tako daleč, da je potrebna interpelacija. Kot je spomnil, je bilo njihovo mnenje, da bi morala Pivčeva odstopiti tudi z mesta kmetijske ministrice. "Očitki na njen račun so veliki in težki. Dokler niso ovrženi, bi bilo seveda dosti boljše, če bi to sama ugotovila," je bil kritičen. Glede na razpoloženje v poslanski skupini DeSUS bi se tudi po Gantarjevih besedah znalo zgoditi, da bi poslanci DeSUS interpelacijo lahko podprli.
Gantar je ob tem poudaril, da še vedno pričakujejo odstop Pivčeve z ministrske funkcije. Prav tako pričakujejo, da bo predsednik vlade Janez Janša potegnil kakšno potezo glede ministrice. "V končnem verjamem, da do glasovanja o interpelaciji ne bo prišlo," je še pripomnil.
Gantar je sicer zatrdil, da ne namerava kandidirati za predsednika DeSUS.
Spomnimo
Aleksandra Pivec za zdaj ostaja na čelu kmetijskega ministrstva. Poslanska skupina DeSUS sicer meni, da Pivčeva ni več primerna za ministrico, a svojega sodelovanja v koaliciji s tem ne pogojujejo.
O nesporazumih znotraj koalicijske stranke DeSUS se je šušljalo že nekaj časa, a so jih zanikali. To ni bilo več mogoče po obisku prve dame stranke na Krasu in v Izoli, saj je šlo za potovanja službeno-zasebne narave, nejasnosti glede tega, kdo je plačal, pa je bilo preveč. Spomnimo, na Krasu je Pivčeva z družino preživela dva dni, obiskala pa je tudi podjetje Vinakras. Stroške bivanja je sprva plačalo podjetje, za katero je ministrica za kmetijstvo posnela tudi promocijski video. Šele dan po tem, ko je dobila prva novinarska vprašanja, je podjetje zahtevalo povračilo, Pivčeva pa je plačala dan po izbruhu afere v javnosti – to je bilo mesec dni po tem, ko je bila z družino tam na dvodnevnem izletu.
Po aferi Vinakras je na dan prišlo še bivanje ministrice v Izoli (med 12. in 14. junijem). V tem primeru je stroške bivanja v hotelu Marina poravnala kar občina, a z njo sta bila tudi sinova. Pivčeva je med pojasnjevanjem tega primera sicer zatrjevala, da sta potem prespala drugod.
KOMENTARJI (860)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.