Kot je pojasnil vodja stalnega predstavništva države pri EU, veleposlanik Ciril Štokelj, je država svoje novo stališče predstavila na delovni skupini za Zahodni Balkan, ki deluje v okviru Sveta EU, kjer so zastopane vse članice unije. Prav tako je Slovenija svoje stališče predstavila v kabinetu visokega predstavnika EU za zunanjo in varnostno politiko Javierja Solane, ki je hkrati tudi generalni sekretar Sveta EU.
Neposrednih odzivov držav članic, nizozemskega predsedstva EU in Evropske komisije na novo slovensko stališče ni bilo, je nadalje povedal Štokelj. So pa vse strani izrazile ogorčenje nad tem, kar se je zgodilo, nato pa pozvale k reševanju spora prek dialoga in pogajanj in na tak način k iskanju ustrezne rešitve v evropskem duhu, je povedal veleposlanik.
Zagreb: Gre za neprimerno politizacijo
Hrvaško zunanje ministrstvo pa je v odzivu na umik podpore ponovilo stališče hrvaške vlade, da Evropske unije ne bi smeli uporabljati za pritisk na Hrvaško, zato izjavo slovenske strani o umiku slovenske podpore hrvaški kandidaturi za članstvo ministrstvo ocenjuje kot "neprimerno politizacijo".
Slovensko stran pa je ministrstvo pozvalo k nadaljevanju pogovorov o vseh vprašanjih skupnega interesa in izrazilo upanje, da ne bo več prihajalo do incidentov, ki kalijo odnose med državama. Kot poudarjajo na hrvaškem zunanjem ministrstvu, Hrvaška ni in tudi v prihodnje ne bo dala povoda za stopnjevanje napetosti v odnosih s Slovenijo kljub temu, da so slovenski državljani, med njimi tudi dva poslanca državnega zbora, premišljeno kršili hrvaško mejo.
Sanader: Hrvaška tovrstnih primerov ne more tolerirati
V reševanje primera, ki je po mnenju Hrvaške neprimeren in neodgovoren in ki v marsičem prehaja okvire predvolilne kampanje v Sloveniji, sta se po navedbah hrvaškega ministrstva osebno vključila tudi hrvaški premier Ivo Sanader in zunanji minister Miomir Žužul. Slednja sta se v New Yorku pogovarjala s slovenskim zunanjim ministrom Ivom Vajglom ter z visokimi predstavniki EU in njenih članic. Sanader je ob tem poudaril, da Hrvaška ne more tolerirati takih primerov in opozoril, da Hrvaška nasprotuje vsakršnemu stopnjevanju konflikta vzvezi s tem. Premier Sanader je "takšne izlete in provokacije" nekaterih predstavnikov slovenske strani ocenil kot nepotrebne.
Diplomatska ofenziva Zagreba

Hrvaško zunanje ministrstvo je po incidentu že začelo z ustrezno diplomatsko dejavnostjo. Stalna misija Hrvaške pri EU v Bruslju je o primeru nemudoma obvestila urad visokega predstavnika EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierja Solane in mu pojasnila hrvaška stališča. Pri tem je posebej izpostavila,da je do incidenta na meji prišlo neposredno pred petkovim obiskom Solane v Sloveniji. Na enak način so, kot pojasnjuje hrvaško zunanje ministrstvo, delovala tudi ostala diplomatska predstavništva Hrvaške v Evropi, še posebej v EU. Hrvaški veleposlanik v Ljubljani Mario Nobilo pa je hrvaška stališča pojasnil veleposlanikom članic EU v Ljubljani, je ministrstvo še pojasnilo v sporočilu za javnost.