V hrvaških prometnih nesrečah je lani umrlo šest Slovencev, letos pa dva. Med najpogostejšimi tujimi udeleženci prometnih nesreč, ki se v času počitnic zgodijo na Hrvaškem, so tako slovenski vozniki. Hrvaška policija zato slovenske voznike poziva, da v času dopustov upoštevajo prometne predpise ter da se na pot odpravijo spočiti in pripravljeni.
Kot je na današnji novinarski konferenci na mejnem prehodu Obrežje povedal vodja oddelka za varnost v cestnem prometu pri hrvaški policiji Boris Orlović, se je na Hrvaškem lani zgodilo približno 42.000 prometnih nesreč, v približno desetino teh pa so bili vpleteni tujci.
Po njegovih podatkih so bili Slovenci lani udeleženi v nekaj več kot 850 hrvaških prometnih nesrečah, v katerih jih je šest umrlo, 190 jih je bilo težje in lažje poškodovanih, stvarna škoda pa je bila povzročena 660 slovenskim državljanom.
Ker je Hrvaška turistična dežela, se je tamkajšnja policija na prihod turistov in tujih voznikov tudi letos posebej pripravila. Prisotna bo predvsem na avtocesti in državnih cestah, delovala pa bo pretežno opozorilno in preventivno, je nadaljeval predstavnik hrvaške policije.
Represivno so bo odzvala le na dejanja izstopajočih voznikov, ki bodo kršili prometne predpise, vozili prehitro, vijugali po cestišču, nepravilno prehitevali in vozili po odstavnem pasu, je dodal.
Dirkajo in preizkušajo svoja vozila
Orlović je še dejal, da del tujih voznikov na hrvaških cestah – posebej v času manjšega prometa – dirka in preizkuša svoja vozila. Te je opozoril, da jih bodo prestregli in kaznovali, kazen za prekoračitev hitrosti za več kot 50 kilometrov na uro pa po hrvaških predpisih znaša skoraj tisoč evrov in hkrati obsega enoletni odvzem vozniškega dovoljenja, je še povedal.
V času turistične sezone se razmere na cestah poslabšajo
Novinarske konference se je udeležil tudi predstavnik sektorja prometne policije v upravi uniformirane policije Matjaž Leskovar, ki je poudaril, da se v času turistične sezone prometne razmere poslabšajo. Stanje na slovenskih cestah se je sicer lani popravilo, kljub temu pa je na njih junija, julija in avgusta lani umrlo 32 ljudi, kar je za 22 odstotkov manj kot predlani.
V navedenem obdobju jih je bilo huje poškodovanih za desetino manj kot predlani oz. 264 udeležencev v prometu, lažje poškodovanih pa 2369, kar je za osem odstotkov manj kot predlani. Med najpogostejšimi vzroki za prometne nesreče so bili prehitra vožnja oz. neprilagojena hitrost, nepravilna stran in smer vožnje ter izsiljevanje prednosti, je še navedel Leskovar.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.