Slovenija

Kun zanika vpletenost

Ljubljana, 06. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Vlado Kun, domnevni vodja koroškega podzemlja, je bil zaslišan pred parlamentarno komisijo, ki preiskuje ozadje napada na Mira Petka.

"Od napada na novinarja Večera Mira Petka živim skupaj z mojo družino slabše kot pes," je na zaslišanju pred parlamentarno preiskovalno komisijo za primer Petek povedal Vlado Kun, ki se je v tretje le pojavil pred parlamentarnimi preiskovalci. Zanikal je vsakršno vpletenost v napad na novinarja, o svojem videnju dogodkov pa ni želel govoriti, ker ne želi "pometati pred tujim pragom". Po Kunovih besedah je zgodbo o tem, da za napadom na Petka stoji prav on, "zrežirala" policija, ki ga je očitno želela spraviti v zapor, pri vsem skupaj pa bi lahko šlo tudi za kakšno osebno zamero.

Vlado Kun
Vlado Kun FOTO: Dare Čekeliš

Tako konkretnih podatkov o ozadju napada na Petka Kun komisiji ni posredoval, ob tem pa je omenil, da kakršnihkoli dokazov o tem ne pozna, poleg tega pa je bil v času napada v zaporu. Nekatere očitke o tem, da naj bi vse skupaj organiziral prav izza rešetk, pa je komentiral, "da se to zdi smešno še oslu v hlevu". Niti sanjalo se mi ni, da se pripravlja napad na novinarja Večera, je zatrdil Kun in dodal, da si lahko zaradi kakršnihkoli izjav o tem, kaj je slišal o ozadju napada, svoj položaj samo še poslabša. Zato bi ga lahko kdo tudi tožil, "predvsem pa se z drugimi - mogoče vpletenimi - ne nameravam ukvarjati", je še dejal.

Zgodbo o njegovi vpletenosti v napad na Petka je po Kunovih besedah "zrežirala" policija, v ozadju takšnega scenarija pa bi lahko bila tudi kakšna osebna zamera. Policiste in kriminaliste je obtožil, da so ga želeli "potopiti", saj so - tudi med njegovimi znanci - razširjali informacije, da za napadom na Petka stoji prav Kun, ob tem pa je imenoval tudi enega od slovenjgraških kriminalistov Darka Pečolarja. Po trditvah Kuna so tudi za "odtekanje informacij" o primeru Petek, ki so se med drugim pojavljale tudi v medijih, prav tako odgovorni policisti. "Ko so ugotovili, da sem bil v času napada na novinarja Večera v zaporu, so bili najbolj nesrečni ravno policisti, ki so želeli vso stvar pripisati meni," je v zvezi s tem še dodal Kun.

Testiranje s poligrafom so mu predlagali približno leto dni po napadu, nanj pa je pristal, čeprav mu je več odvetnikov takšno potezo odsvetovalo. Na testiranje je pristal predvsem zaradi nekaterih objav v medijih, iz katerih je sklepal, da ga želi nekdo "potopiti", saj se je na ta način želel oprati krivde v zvezi z napadom. Ob tem je zavrnil tudi trditve, da je za testiranje postavljal pogoje, saj naj bi mu med slednjim postavili ogromno različnih vprašanj, vse skupaj pa je trajalo dve uri in pol. Kljub temu testiranja ne bi opravil, če bi vedel, da bo zaradi tega "izpadel kot bebec", je dodal. Pojasnil je tudi, da je sam predlagal še zaslišanje pod hipnozo, vendar do tega ni prišlo.

Navedbe nekaterih medijev, da naj bi bil prav on domnevni vodja koroškega kriminalnega podzemlja, je Vlado Kun označil za smešne, vse dogajanje okrog napada na Petka, v katerega ga želijo na vsak način vplesti, pa razume kot dobro načrtovan pritisk nanj. Vse skupaj se mu zdi sramotno, neverjetno pa je, da se lahko takšne stvari dogajajo v demokratični državi, saj je njegovo življenje v zadnjih dveh letih daleč od normalnega. Zato se je pritožil tudi varuhu človekovih pravic in napisal obširno pismo notranjemu ministru.

Kun je trditve o tem, da mu je želela policija "obesiti" napad na Petka, podkrepil tudi z dejstvom, da naj bi mu teden dni po napadu Neven Koludrovič (eden od osumljenih za napad) dejal, da so mu kriminalisti očitali, da naj bi mu Kun naročil napad na novinarja Večera. Ob odgovarjanju na vprašanja parlamentarnih preiskovalcev je povedal, da Koludroviča pozna iz zapora, pozna pa še enega od osumljencev, Andreja Štruca, za katerega meni, da ni sodeloval pri napadu. Zatrdil je še, da ni nikoli izjavil, da bi napad na Petka sam organiziral bolje. Na vprašanje enega od članov komisije pa je še pojasnil, da ni nikoli sodeloval z nekdanjim kriminalistom Dragom Kosom.

Kunovo pričanje bodo parlamentarni preiskovalci posredovali tožilcem, saj jim bo mogoče koristilo pri preiskovanju primera, je po seji komisije povedal njen predsednik Mirko Zamernik (SDS). Med drugim je napovedal, da bodo kmalu, verjetno še ta mesec, zaslišali Dušana Zakeršnika, sina znanega koroškega podjetnika Janka Zakeršnika (slednji je bil pred komisijo že zaslišan), ponovno pa tudi nekdanjega uslužbenca koroške podružnice NKBM Bogdana Ribiča, ki ga je omenjena banka po posredovanju komisije odvezala molčečnosti.

Nadaljevanje raziskovanja razdeljevanja prometnih dovolilnic

Mirko Zamernik
Mirko Zamernik FOTO: Dare Čekeliš

Zamernik je še povedal, da bo komisija nadaljevala tudi z raziskovanjem razdeljevanja prometnih dovolilnic avtoprevoznikom, omenjena problematika, s katero se ukvarjajo že leto in pol, pa je tako široka, da bi morali zanjo ustanoviti posebno preiskovalno komisijo, "ki ji dela kar nekaj časa ne bi zmanjkalo". Nekatere navedbe glede tega so po njegovem tako hude, da se pred razjasnitvijo zadev komisija do njih ne želi opredeljevati. Tako želijo pridobljene podatke preveriti, zato so dokazni sklep glede teh zadev razširili. Pred komisijo bodo zato zaslišali nekdanjega državnega sekretarja na prometnem ministrstvu Petra Pengala, Janeza Potočnika z istega ministrstva in enega od šoštanjskih avtoprevoznikov, je še napovedal Zamernik.