Slovenija

Kultura za vse

Ljubljana, 03. 12. 2005 10.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenske kulturne institucije so obletnico Prešernovega rojstva obeležile z dnevom odprtih vrat.

Narodna galerija je brezplačno odprla svoja vrata
Narodna galerija je brezplačno odprla svoja vrata FOTO: 24ur.com

Danes je večina slovenskih kulturnih institucij s svojimi obiskovalci praznovala Prešernov rojstni dan, ki so si ga na ministrstvu za kulturo zamislili kot dan odprtih vrat. 

Ljubitelji umetnosti so tako lahko obiskali številne razstave, z brezplačnimi predstavami pa so Prešernov rojstni dan praznovala tudi gledališča. Na ministrstvu za kulturo so si dan odprtih vrat zamislili kot "demokratizacijo" kulture, saj je tako vsaj en dan v letu dostopna vsem. V akcijo je bilo vključenih približno 140 dogodkov po vsej državi.

Ljubitelji umetnosti so v Ljubljani lahko brezplačno obiskali Moderno in Narodno galerijo. Obe sta obiskovalcem ponudili tudi javna vodstva, za najmlajše pa so poskrbeli z ustvarjalnimi delavnicami. Vsa svoja razstavišča so za obiskovalce brezplačno odprla Mestna galerija Ljubljana, v Mednarodnem grafičnem likovnem centru pa so prav na ta dan odprli razstavo Jožeta Ciuhe. Mestni muzej Ljubljana je povabil na predstavo Ali Miklavž obstaja v izvedbi družinskega gledališče Kolenc in druge dogodke, med svoje zbirke in razstave pa je vabil tudi Prirodoslovni muzej Slovenije.

Ljubljanska Drama je v svoji Mali drami ponudila brezplačen ogled predstave "Anywhere out of this world" Boštjana Tadla v režiji Ivane Djilas, v Mestnem gledališču Ljubljanskem si je na Mali sceni bilo mogoče ogledati Gledališko uro ali kako nastane gledališka predstava Jasena Boka v režiji Mihe Goloba, opernobaletna hiša pa je najmlajše povabila k ogledu baleta Kdo je najmočnejši na svetu Bohuslava Martinuja. Vrata je odprla tudi Slovenska filharmonija (SF), ki bo ob priložnosti s koncertom obeležila tudi deseto obletnico komornega godalnega orkestra SF, kot solistka se je orkestru pridružila pianistka Dubravka Tomšič Srebotnjak.

Arhiv RS je povabil na javno predstavitev konservatorsko-restavratorskega posega na srednjeveškem rokopisu in inkunabuli, prireditve in delavnice v nekaterih svojih enotah je imela Knjižnica Otona Župančiča, Knjižnica Šiška pa je novim članom na ta dan omogočila brezplačen vpis.

Pestro tudi na Štajerskem

Mariborčanom je SNG Maribor čez dan odprlo dvorane in gledališke delavnice, ljubitelji baleta pa so si lahko zvečer v veliki dvorani ogledali Labodje jezero P.I. Čajkovskega. Ljubitelji likovne umetnosti in fotografije so lahko brezplačno vstopili v Umetnostno galerijo Maribor, fotogalerijo Stolp in galerijo Media Nox. Na Prešernov rojstni dan so se Mariborčani lahko oskrbeli tudi s kakšno brezplačno knjigo, saj sta Pionirska knjižnica Rotovž in Knjižnica Nova vas podarjali odpisane knjige. Pokrajinski arhiv Maribor je odprl vrata razstave Trideset zvezkov Gradiva za zgodovino Maribora v razstavišču Archivum, v razstavišču Rotovški trg pa si je bilo mogoče ogledati razstavo Listine in podobe mesta Maribor - 750 let mesta Maribor.

Slovensko ljudsko gledališče (SLG) Celje je imelo projekcijo dokumentarnega filma o igralcu Janezu Bermežu, dobitniku Borštnikovega prstana, in povabilo na predstavitev zbornika, ki so ga izdali ob 55. obletnici ustanovitve SLG Celje. V Prešernovem gledališču v Kranju so pripravili prvo slovensko uprizoritev komedije Jerzyja Kosinskega Gospod Chance v režiji Ivane Djilas, v SNG Nova Gorica filozofsko pravljico Zeleni ptiček Carla Gozzija v režiji Slobodana Unkovskega.

Akciji dneva odprtih vrat so se pridružili še Muzej novejše zgodovine Celje, Dolenjski muzej Novo mesto, Belokranjski muzej v Metliki, Mestni muzej Idrija, Pokrajinski muzej Kočevje, Tehniški muzej Slovenije v Bistri pri Vrhniki in še nekateri drugi muzeji, med galerijami pa Galerija sodobne umetnosti Celje, Galerija Božidarja Jakca v Kostanjevici na Krki in nekatere druge.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.