Slovenija

Kršitelji evropskih volitev

Ljubljana, 16. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Znane so ugotovitve Računskega sodišča o volilni kampanji za evropske volitve. V končnem poročilu sodišče nepravilnosti ugotavlja pri treh strankah.

Koliko nepravilnosti bodo prinesle prihajajoče volitve? (foto: Dare Čekeliš)
Koliko nepravilnosti bodo prinesle prihajajoče volitve? (foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Zbiranje in porabo denarja so nepravilno prikazali v stranki Slovenija je naša, Novi Sloveniji in Liberalni demokraciji. Nova Slovenija je dobila negativno mnenje, saj je v poročilu zapisala dobrih 700 tisoč tolarjev manj denarja kot so ga zbrali. Hkrati so prikazali, da so porabili kar dobra dva milijona več kot v resnici.

Janez Sodržnik, Slovenija je naša
Janez Sodržnik, Slovenija je naša FOTO: POP TV

"Mi smo dobili pozitivno mnenje z vidika verodostojnosti vseh podatkov in s poročilom smo zelo zadovoljni. So pa nas opozorili na določene tehnične pomanjkljivosti. Zgodilo se je celo, da smo en račun dvakrat knjižili, da je bil izkaz celo previsok. Računsko sodišče je ugotovilo, da smo zapravili manj denarja," je iz stranke Slovenija je naša pojasnil Janez Sodržnik.

Nova Slovenija je dobila mnenje s pridržkom tako za financiranje kot tudi za prikaz zbiranja in porabe sredstev. Zbrali so namreč 60 tisočakov več kot so jih zapisali, porabili pa so jih 300 manj. Poleg tega so nekaj računov, ki niso bili del kampanje, poravnali s posebnega volilnega računa. "Mi smo dobili tako mnenje zato, ker smo tudi zahvalo volivcem po volitvah vključili v strošek kampanje, kar se nam je zdelo normalno. Vendar glede na to, da smo porabili relativno majhen delež sredstev, je bil ta odstotek sredstev toliko velik, da je potem računsko sodišče to knjižilo kot kršitev," je povedal Anton Kokalj (NSi).

Bogdan Biščak iz LDS
Bogdan Biščak iz LDS FOTO: POP TV

Liberalni demokraciji je računsko sodišče zapisalo mnenje s pridržkom, saj so prikazali za 80 tisoč tolarjev premalo zbranih in za 300 tisoč premalo porabljenih sredstev. Bogdan Biščak iz LDS je najprej ponovno razložil, da so kampanjo organizirali skupaj z DeSUSOM "za enega od računov, ki ga je plačal DeSUS so nam pozabili povedat zato ga nismo navedli, šlo je za 76.000 tolarjev. Eden od računov pa je prišel že po tistem, ko smo poslali poročilo na računsko sodišče, nekaj čez 300.000 tolarjev in ga seveda zato nismo mogli prikazati."

Prvi mož računskega sodišča opozarja, da je zakon o volilni kampanji pomanjkljiv.

"Tukaj govorimo predvsem o tem, da morajo politične stranke dva meseca pred zaprtjem računa organizatorjem volilne kampanje že podati poročilo o porabljenih sredstvih znotraj volilne kampanje kar pomeni, da je to poročilo predmet evidentiranja računskega sodišča," pravi Igor Šoltez, predsednik Računskega sodišča. Ker gre le za mnenje računskega sodišča, nobena od strank ne bo sankcionirana, vse pa bodo upravičene do povračila dela stroškov volilne kampanje.