Predsednik republike Danilo Türk je na Brdu pri Kranju gostil pogovor o prihodnosti EU. Ugledni govorci, med katerimi sta tudi dva evropska komisarja, so v svojih nastopih analizirali tudi vzroke za krizo, v kateri se je znašla Unija, posebej območje evra. Več govorcev je omenilo tudi napovedano oblikovanje bančne unije in izzive, ki jih prinaša, ter predstavilo svoje poglede na prihodnjo vlogo Evropske centralne banke.
Evropski komisar Janusz Lewandowski in predsednik Türk sta poudarila, da se velika večina, več kot 95 odstotkov sredstev, vplačanih v proračun Evropske unije, vrne v države članice, nameni pa se predvsem za investicije.
Predsednik Türk je poudaril, da je treba večletni finančni okvir Unije za obdobje med letoma 2014 in 2020, glede katerega so pogajanja v EU v sklepni fazi, uporabiti tako, da bomo imeli od njega čim več koristi. Proračun je po mnenju predsednika tudi priložnost, da Evropa okrepi svoje razvojne usmeritve v vse bolj globaliziranem svetu.
Za nas v Sloveniji bi bilo po mnenju predsednika Türka dobro, če bi evropska sredstva uporabili za projekte, ki spodbujajo ekološki razvoj in ustvarjajo delovna mesta. Predsednik je še dejal, da v Sloveniji podpiramo zamisel o bančni uniji, pa tudi zamisel o fiskalni uniji uživa široko podporo.
Bančna unija bo delovala le, če bo delovala tudi finančna unija
Pomembna tema današnje razprave je bila tudi bančna unija, katere vzpostavitev je predlagala Evropska komisija.
Glavni svetovalec generalnega direktorja direktorata Evropske komisije za notranji trg in storitve Elemer Tertak je menil, da bo bančna unija delovala le, če bo delovala tudi finančna unija.
Nekdanji guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari je poudaril,da je pristaš vzpostavitve bančne unije, da pa pri tem vidi nekaj težav. Med njimi sta nejasna povezava med Evropsko centralno banko (ECB) in Evropsko bančno agencijo (EBA) ter dejstvo, da je EBC podrejena političnemu organu. Sam bi bil za to, da se EBA pridruži ECB kot samostojna institucija znotraj sistema ECB.
Evropski komisar za okolje Janez Potočnik je spomnil, da je v svetu v prihodnje več milijard ljudi prešlo iz revščine v srednji razred, direktor Združenja bank Slovenije France Arhar pa je opozoril, da je v Evropi zaradi krize trend obraten, torej da srednji razred izginja in je vse več socialno ogroženih. Po njegovem se zastavlja vprašanje, kako v Evropi zgraditi sistem, ki bo zajel socialno šibke in hkrati spodbujal ustvarjalnost.
S tem se je strinjal tudi komisar Potočnik, ki je ob koncu posveta opozoril še na trajnostni koncept delovanja Unije, tako v gospodarstvu kot tudi glede okolja, saj bo to po njegovem ključnega pomena za konkurenčnost Evrope. Konvergenca, ki se trenutno dogaja z Azijo in v določeni meri tudi z Južno Ameriko, Evropo po njegovem lahko okrepi le, če bo ta začela proizvajati drugače, z manjšo in trajnejšo porabo virov ter tako postala bolj konkurenčna.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.