Slovenija

Kriminalist se mora vživeti v glavo storilca

Ljubljana, 27. 06. 2023 08.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Sara Volčič
Komentarji
39

Nekaj manj kot 50.000 kaznivih dejanj je bilo na ozemlju naše države v preteklem letu. Kar pomeni, da je bilo po oceni na desettisoče tudi žrtev kaznivih dejanj. In kdor je bil žrtev, ne glede na težo kaznivega dejanja, zelo dobro ve, kako veliko mu je pomenil hiter odziv Policije, ki jo je nestrpno pričakoval na kraju kaznivega dejanja. Žal mnogi vedo tudi, kako dolge so minute, ko trepetajo pred storilcem, za katerega ne vedo, ali je zbežal stran ali je še kje v okolici in jih še vedno ogroža.

Vsa ta opravila, ki se zgodijo po klicu 113, se morajo vsi v Policiji zelo dobro naučiti, da, ko se zgodi, ne razmišljajo o tem, kaj jim je storiti, medtem pa podarjajo ubežniku dragocene minute za beg. Kaj vse morajo vedeti, na kaj vse morajo biti pripravljeni novopečeni kriminalisti, so jih učili kriminalistični inštruktorji z različnih področij dela Policije, sklepni del kriminalističnega tečaja - praktično usposabljanje  je potekalo v Gotenici. Vodja praktičnega dela kriminalističnega tečaja Dejan Garbajs, ki je vodja sektorja za splošno kriminaliteto v Upravi kriminalistične policije GPU, in kriminalistični inštruktor Robert Praček, sicer pomočnik direktorja Nacionalnega forenzičnega laboratorija GPU, sta o pomenu tečaja in urjenja bodočih kriminalistov spregovorila tudi v našem Popkastu.

"Gre za osnovno usposabljanje kriminalistov, sestavljeno iz teoretičnega dela in končnega 12-dnevnega praktičnega dela tečaja. Teoretičnega dela, ki traja tri mesece, se morajo udeležiti vsi, ki pridejo med kriminaliste iz civilnih vrst. Tam se spoznajo s teoretičnimi osnovami, z zakonodajo, taktiko, metodiko dela, temu pa sledi praktični del tečaja v Gotenici, na katerem sodelujejo tudi tisti, ki že delajo v policiji, pa želijo prestopiti v vrste kriminalistov," je povedal Garbajs.

Učijo se od najboljših in najbolj izkušenih. "Med kriminalističnimi inštruktorji imamo predstavnike vseh vej kriminalističnega preiskovanja, imamo inštruktorja s področja organizirane kriminalitete, splošne kriminalitete, gospodarske kriminalitete, forenzike ... ki tečajnikom ponudijo najširši repertoar znanja, ki obstaja na njihovem področju," je poudaril Praček. 

Da bodo, ko bo treba, vse to uporabili na terenu. Vsem ljudem, ki so bili žrtve nekega kaznivega dejanja, tudi tistim, ki jim je bila povzročena "samo" materialna škoda, je nadvse pomembno, da Policija zakonito in strokovno izvede vsa potrebna preiskovalna dejanja, da bi izsledili in prijeli storilca, poiskali dokaze, na podlagi katerih bi bil potem obsojen, da bi – vsaj tam, kjer je to mogoče – z zaporom ali drugačnimi ukrepi povrnil škodo žrtvi kaznivega dejanja in družbi kot taki.

Opisana pot pa še zdaleč ni preprosta in tako hitra, kot kdaj vidimo v kakšni televizijski nanizanki, že zato, da se primer razreši v okviru ene nadaljevanke, saj bi bil gledalec zelo vznemirjen, če bi moral čakati do naslednjega dne, ko bi bilo na voljo nadaljevanje ... V življenju ne gre tako zlahka in ne gre tako hitro. Včasih so potrebna tudi leta, kot je bilo v primeru enega najbolj odmevnih ropov na naših tleh, ropa SKB banke, ko je bil Dejan Garbajs vodja Oddelka za premoženjsko kriminaliteto. "Rop je bil uspešno preiskan, prijeli smo dva storilca – eden od njiju je ropal, drugi je pomagal, da so rop lahko sploh izvršili. Oba sta v zaporu. Drugega roparja smo identificirali, a je še na begu, zanj je izdana mednarodna tiralica. Imamo pa še nekatere sledi, za katere še ni narejena pozitivna identifikacija, ker še nimamo primerjalnega materiala, zato delam naprej," je povedal Garbajs.

Popkast z Dejanom Garbajsom in Robertom Pračkom
Popkast z Dejanom Garbajsom in Robertom Pračkom FOTO: 24ur.com

Kriminalisti primera ne zaprejo, dokler niso prijeti vsi, ki so v nekem kaznivem dejanju sodelovali. Za to pa je potrebna velika potrpežljivost, kajti rešitve niso vedno na dlani, potrebnega je ogromno znanja, angažmaja, vztrajnosti in dela vseh, ki so vključeni v preiskavo kaznivega dejanja. 

In kaj se pravzaprav zgodi znotraj policijskega traku, ki ga na neko prizorišče zločina namesti policija?

"Ko zazvoni številka 113, operater na OKC posreduje navodila, kaj mora narediti klicatelj, da zaščiti sebe, in na območje pošlje patruljo, ki je najbliže. Ta mora na kraju najprej varovati življenje ljudi, zatem premoženje in v nadaljevanju poskrbeti, da ostane kraj dejanja čim bolj nedotaknjen. Tam nato išče, zbere priče, če je osumljenec na kraju, mu odvzame prostost. Če je pobegnil, sledijo še okrepitve, ki pobegle iščejo, na kraj zločina pa pridejo še druge enote, ki izpeljejo ogledno dejavnost in ostale preiskovalne ukrepe. V lanskem letu je bilo tako opravljenih kar 16.342 ogledov krajev kaznivih dejanj in dogodkov." Na prizorišča večjih in hujših kaznivih dejanj često pridemo tudi novinarji, ki izza policijskega traku skušamo v objektiv ujeti čim več. Kdo vse pride na kraj in kdo so, med številnimi na terenu, kriminalisti?  "Kriminalisti pridejo v uniformi, pridejo v civilu, eni v belih pajacih, drugi v modrih, pač to so različne službe, ki delajo v kriminalistični policiji in so različno opremljene zaradi nalog, ki jih opravljajo. Prvenstveno se kriminalistična policija ukvarja s preiskovanjem kaznivih dejanj in naša naloga je na kraju kaznivega dejanja opraviti ogled, zbrati vsa potrebna obvestila, ki potem vodijo do preiskave tega primera oziroma do odkritja storilca," je poudaril Garbajs.

Danes ni nobena skrivnost, da sodbe na sodišču padajo ravno na segmentu, ki ga v začetku preiskave pokriva policija – zakonitost pridobljenih dokazov. "To je v zadnjih nekaj letih postala ena glavnih debat na sodišču med odvetniki – zagovorniki storilcev in forenzičnim svetom, kriminalističnimi tehniki. Temu rečemo strokovno 'chain of custody' torej skrbniška veriga dokaza. In ta ne sme biti nikoli v nobenem primeru kompromitirana," je povedal Robert Praček. Velik poudarek dajejo na tem v kriminalističnem tečaju, da novopečeni kriminalisti ne bodo delali napak. Kajti, ni dovolj, da ujameš storilca, ni dovolj, da ga dobiš pri kaznivem dejanju, niti ni dovolj, da mu denimo zasežeš mamila ali kaj drugega, kar je tihotapil ... le zakonitost vseh pridobljenih dokazov je tista, ki šteje. Vse kriminalistične vajence temeljito podučijo v to smer, povedo pa jim tudi, da vsak storilec na prizorišču zločina pusti neko sled, pa če se je na neko kaznivo dejanje še tako dobro pripravil. "Najprej je treba naučiti vsakega kriminalista, da vsak kontakt pušča sled. Treba je le poiskati način, kako to sled najti. Jo, kot mi rečemo v našem žargonu, fiksirat, torej zavarovati, dokumentirati, in potem to sled primerno obdelati do kriminalistično tehnične forenzične obdelave, ki se dogaja v v Nacionalnem forenzičnem laboratoriju," nam je pojasnil drugi mož NFL-ja.

Velika teža je na prvih korakih ob prihodu na prizorišče nekega kaznivega dejanja: "Se pravi, že prvi ukrepi, ki so na kraju, morajo potekati ob mislih, da bodo tam dokazi. Torej, ko rešujejo življenje, ko rešujejo materialni svet, imajo ves čas v glavi, da morajo misliti tudi na dokaze, ki so tam, zaenkrat še skriti. In zato morajo zavarovati kraj nekega zločina, da ti dokazi tam tudi ostanejo, da jih nato ogledna skupina poišče in primerno dokumentira, zavaruje, da bodo takšni obstali tudi na sodišču," je opisal Praček.

A preiskovalci so pogosto na tapeti, sploh če kakšna sodba na koncu pade. Tedaj mnogi usmerijo prst v policijo, kriminaliste, češ da svojega dela niso opravili dobro. Jih to frustrira, me zanima? "Če pomislimo, da se dokazi začnejo zbirati z našimi prvimi aktivnostmi, je treba ves čas paziti. Če gledamo preiskovanje 15, 20 let nazaj ali pa danes, moramo danes biti veliko bolj pozorni na to. Kajti, pogosto se zgodi, da imamo zbrane dokaze, obremenimo storilca, ampak potem odvetnik svoj zagovor – postopek pelje na način, da izpodbija verodostojnost zbranih dokazov. Ni nam v redu, če na koncu zadeva pade ... A če smo mi vse dali od sebe, če smo se maksimalno potrudili, potem vseeno zadoščenje ostaja. Bi bilo pa to večje, če bi prišlo tudi do obsodbe," je opisal Garbajs, njegov kolega Praček pa dodal: "Jaz kot inštruktor velikokrat o tem debatiram s svojimi udeleženci na kriminalističnem tečaju. Zdaj, če smo mi delali tako, kot je treba delati, in to predstavili tožilstvu, kajti tožilec vodi celotno preiskavo, in če je sprejel našo kazensko ovadbo in podal naprej obtožni predlog, jaz mislim, da je tu naše delo opravljeno dobro."

Na eni od praktičnih vaj kriminalističnega tečaja, kjer so lovili oborožena roparja – vključili so celo psa, ki išče tulce, v nadaljevanju izvedli poligrafsko testiranje, izdelali so tudi fotorobota roparja na begu –, sta sodelovali tudi dve tožilki, prav tako so imeli kolege iz sodne medicine, predstavnika vojske ter dva srbska tečajnika, urili pa so tudi kriminalista, ki bo deloval v specialni enoti kot bombni tehnik. "Poskrbimo, da vsako leto pride še kdo od zunanjih strokovnjakov na tečaj, s tem se naše znanje širi tudi na druga področja, prav tako pa zunanji strokovnjaki dobijo vpogled in znanje o našem delu. Ob tem se navežejo tudi osebni stiki, ki so doprinos pri kasnejšem operativnem sodelovanju," je poudaril vodja praktičnega dela tečaja.

"Ključ je v sodelovanju. Eden sam ne bo naredil ničesar, pa četudi je še tako bister in sposoben. Če gre kolega kriminalist zbirat obvestila, jaz pa delam ogled brez njegove informacije, lahko 50 metrov od hiše pustim neko bistveno sled," je pomen sodelovanja kriminalistov na terenu opisal Praček. Na vprašanje, po kakšnem ključu pa izsledijo storilce kaznivih dejanj, tudi tistih najbolj zahtevnih, pa sem dobila precej preprost odgovor: "Tukaj neke filozofije ni. Moramo se vživeti v vlogo storilca, poiskat njegovo pot in na tej poti iskati sledi, ki jih je storilec puščal."

Še več zanimivosti o tem, kaj vse se dogaja za policijskim trakom, kako delujejo skupine organiziranega kriminala, katerih kaznivih dejanj je največ in kako nevaren je poklic kriminalista ter kaj je v njem najtežje, pa boste zvedeli s klikom na zgornji video ali na storitvah Spotify ter Apple music.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Victoria13
15. 07. 2023 13.52
+1
Za kaznovanje bodo morali iznajti drug način, ker zapor pri nas je kot bivanje v hotelu...
Victoria13
15. 07. 2023 13.48
+1
Slovenija naj bi bila varna pri 50000 kaznivih dejanjih???
niktalop
27. 06. 2023 20.34
+1
Kriminalist se mora vživeti v glavo storilca. To je čista policijska šala. Kriminalist mora s pomočjo krim tehnikov in logičnim razmišljanjem na podlagi najdenih sledi najti storilca. Kriminalista najbolj zavedejo predpostavke, miselne nebuloze in precenjevanje lastnih sposobnosti.
Honeybear
27. 06. 2023 20.09
+0
Da se v mojo vživiš...dvomim.
Tone 12345
27. 06. 2023 18.59
+1
S srednjo šolo se no težko!
Tone 12345
27. 06. 2023 18.59
Blond James
27. 06. 2023 17.00
-1
Podtikanja prirejanje v tem so najbolj uspesni
Blond James
27. 06. 2023 15.54
+1
Xdata1
27. 06. 2023 14.47
+4
Nekaterim kriminalistom ne pomaga nobena šola in nobeno usposabljanje, ker so kot ljudje pokvarjeni in brez etike. Taki so potem lahko vodljivi pri nepreiskovanju hudih kaznivih dejanj, tudi umorov, s strani krimi nalcev. Ko bi morali taki dobiti takojšnjo odpoved delovnega razmerja, so pa nagrajeni z premestitvijo na boljše plačano delovno mesto. Ali se kaj spomniš smrti otročka Goran Savić, ali so te tako dobro nagradili, da te je še spomin zapustil. Dno od človeka.
Xdata1
27. 06. 2023 14.53
+2
Pa Bunić ..... ali si upate vsem umrlim v oči pogledat?
Xdata1
27. 06. 2023 16.25
Macu Picu, tudi moje je vse resnica. Kar naj me Savić toži, če si upa. Dno dna. Ko bi moral dobiti brco iz službe, dobi pa nagrado, premestitev na poligrafijo.
Kozorog123
27. 06. 2023 14.32
+2
Jaz bi rad enkrat izvedel pri koliko kaznivih dejanjih na leto sodelujejo tudi organi pregona (švercanje, prikrivanje, povzročitve nesreč, nasilje, lažni vlomi)... To bi bilo zanimivo raziskati vendar jih žal močno ščiti imuniteta...
eurosapiens
27. 06. 2023 14.25
+2
to pomeni da bi moralo v priporu - zaporu biti vsaj 50.000 novih ljudi vsako leto ... prostora pa je zgolj za kakih 1500 ljudi v celoti ... očitno se splača biti lopov ker te nimajo kam dati in se kazenska zakonodaja sploh ne more izvajati
Top Gun
27. 06. 2023 14.16
+9
Eni policaji so vredu, eni lopovi težava pa nastane, ko te lopove nihče ne sankcionira! Ni ga slabšega, kot je povarjen koruptiven ,pandur!,
Top Gun
27. 06. 2023 14.17
+5
Honeybear
27. 06. 2023 13.17
-1
Koliko jih je bilo pa pod janšnatovo vladavino?
Rookoko
27. 06. 2023 12.30
-1
V Janezovo glavo se je težko vživeti.
oježeš
27. 06. 2023 12.02
+12
Mislim, da so vsi zakoni usmerjeni v korist kriminalcev. Zakaj, če nekoga dobijo na kraju dejanja in vidijo da recimo krade, zakaj je treba iti točno po zakonih, da se mu dokaže da je kradel? Mislim, da so to nora dejanja, kajti kriminalcu, ki že tako krši zakone ni nikoli treba dokazovati, da ni on kradel, ampak vedno odvetniki iščejo in najdejo luknje v zakonu, da kriminalce ne obsodijo. Torej glede na vse predhodno v tekstu zapisano imajo kriminalci vedno veliko prednost tako pred zakoni, kot kriminalisti, ki raziskujejo kriminalna dejanja. Najbolj nevmesna je pa tista, da so dokazi kompromitirani. Če izhajajo iz kriminalnega dejanja in so dokaz, ne bi smeli biti nikoli kompromitirani, pa pridobljeni na kakršenkoli način. Ko bodo enkrat kriminalci morali dokazovati, da niso delali nezakonitih dejanj bo pa verjetno precej drugače in ne bodo sodbe v imenu ljudstva nova spodbuda za delanje novih kriminalnih dejanj.
Mirko papež
27. 06. 2023 10.00
+2
NA ŠTAJERSKEM JE ISTO
Kriminalna Država
27. 06. 2023 09.44
+9
Darko Muženić je član obalne mafije, vodja PP Domžale ima sina, ki preprodaja droge, tudi zasežene s strani policije. PP Ljubljana, predvsem Bežigrad uboga ukaze vrhovnega kriminalca ZOOrana de.
Kriminalna Država
27. 06. 2023 09.41
+10
Policija je največja mafijska organizacija v Sloveniji.
Rudar
27. 06. 2023 09.49
+5
Pejdi na prvo PP in jim to povej. Ajej...to pa ne bo šlo, ne?
Kriminalna Država
27. 06. 2023 09.55
+4
Sem jim že v obraz to povedal, hvala za predlog :)
Darko32
27. 06. 2023 10.26
+11
Rudar Kaj se delaš svetnika. Če bo šel na prvo PP postajo bodo priredili prijavo in namerno uničili dokaze. To je javna skrivnost dela na POLICIJI. Zato nehajmo s edelati neke poštenjake in povejmo to naglas, da prijavo dati na POLICIJO v priemrih, kjer so vpleteni policaji in sorodniki policajev je isto, kot bi prijavil krimilalca njegovemu vodji, kateri mu je dal navodila za izvajanje kriminala.
ssecnik
27. 06. 2023 09.36
+2
Hja,137 kaznjivih dejanj na dan?A se vam ne zdi,da je tu ena ničla preveč?
Victoria13
15. 07. 2023 13.58
+1
Na Prešernovi imajo oromno zbirko ljudi, ki so jih dobili pri kaznivih dejanjih...zdaj naj pa še statistično prikažejo katere narodnosti so...
Darko32
27. 06. 2023 09.23
+5
To, kar rpavita sta dobra za mešpanje megle. Namreč bliskovita akcija in zaščita vsega, kar bi lahko pomagalo kasneje za razrešitev nekega kriminalnega početja je edina dobra poteza. Vidimo primere, kjer domačini z bliskovito akcijo ukrepajo in nato šele POLICAJI pridejo. Vidimo predvsem pri kakšnih ropih in takrat so lahko uspešni. Če pa gredo v smer prirejanja dokazov samo zato, da bi nekoga obsodili in z tem opravičil isvoje delo pa je žal slika njihovega dela. Zato se ne čudim, če je sistemska korupcija v Sloveniji na tako visokem nivoju. EN drugega ščitijo in potem dobivamo, da sodbe padajo, ker se je iskazalo, da gre za prirejene dokaze in se hoče soditi na podlagi domneve.
ajdanakolesu
27. 06. 2023 09.09
+12
Kriminalist naj bi se vživel v psiho storilca ? Pa kaj je z vami ? Tak človek bi po dveh letih znorel ali končal na psihjatriji. S takšno metodo dela imajo američani hude probleme, ker kriminalist iz neznanega razloga postreli domače.
oježeš
27. 06. 2023 12.05
+3
Zato pa v Ameriki velja, najprej streljaj, potem sprašuj. Ravno zato, da se ne dela takih neumnosti, na žalost pa padejo vmes tudi nedolžne žrtve. Sicer pa, kje jih pa ni?