Tako Uprava RS za zaščito in reševanje opozarja državljane na upoštevanje z uredbo o varstvu pred požarom v naravnem okolju predpisane ukrepe, Slovensko ekološko gibanje pa na spoštovanje zakona o varstvu okolja. V primeru, da bo kres povzročil požar v naravi, je treba o tem takoj obvestiti center za obveščanje na telefonsko številko 112.
Ukrepi uredbe o varstvu pred požarom v naravnem okolju tako določajo, da mora biti kurišče obdano z negorljivimi materiali, prostor okoli kurišča mora biti očiščen vseh gorljivih snovi, kurišče pa mora biti dovolj oddaljeno od gozda, dreves in zgradb. V času kurjenja mora biti vedno navzoča odrasla oseba, pri kurjenju pa se ne sme uporabljati gorljivih tekočin ali materialov, ki pri gorenju razvijajo močan dim in strupene pline. Ob vetrovnem vremenu je treba kurjenje kresa prekiniti, po končanem kurjenju je treba ogenj pogasiti, kurišče pa prekriti z negorljivim materialom. Ob javnih prireditvah s kresovanjem mora biti organizirana tudi požarna straža, ki jo lahko opravljajo le gasilci, opozarja uprava za zaščito in reševanje.
Večino kresovanj bodo pripravile območne sindikalne organizacije. Tako bodo tradicionalna prvomajska kresovanja v organizaciji Zveze svobodnih sindikatov Slovenije med drugim potekala na ljubljanskem Rožniku, kjer bo zbrane nagovoril predsednik zveze Dušan Semolič, v Žabji vasi v Novem mestu, na Smuku v Beli Krajini, pred Gasilskim domom na Ptuju, na Trgu zmage v Murski Soboti, pri radgonskem gradu v Gornji Radgoni in na Viru pri Domžalah. Na travniku pred stavbo novogoriške občine pa bo kresovanje potekalo v okviru prireditve Mesto mladih.