Vlada je sprejela Uredbo o izvajanju Zakona o jamstveni shemi Republike Slovenije za fizične osebe, ki podrobneje ureja vladno pomoč ''prebivalcem, ki so v krizi najbolj prizadeti ter jim tako omiliti posledice gospodarske in finančne krize''.
Država želi ''pomagati mladim družinam s stanovanjskim problemom, zaposlenim za določen čas in brezposelnim v času krize''. ''Odpreti jim želi vrata do bančnih kreditov, ki so jim sedaj zaprta. Upravičenci do kredita bodo lahko pridobili kredit pod približno enakimi pogoji kot ostali kreditojemalci, če pa zaradi specifične finančne situacij le-tega ne bodo mogli več odplačevati, lahko unovčijo jamstvo države. V tem primeru jim lahko država na njihovo prošnjo začasno odloži plačilo kredita do trenutka, ko ga bodo znova zmožni plačati.''
Kot je ob tem poudarila državna sekretarka na ministrstvu za finance Helena Kamnar, so za brezposelne predvideni predvsem krediti, namenjeni za financiranje življenjskih potrebščin, maksimalna vrednost takega kredita pa je 10.000 evrov z ročnostjo desetih let. "Verjetno bodo pri tej populaciji nastopili problemi s takojšnjim odplačevanjem kreditnih obveznosti. Domnevam, da se bodo teh kreditov posluževali zlasti tisti, ki pričakujejo, da bodo v nekem doglednem času dobili zaposlitev. Ne glede na to - dejstvo je, da tu zavarovanj ni in da država v celoti prevzema jamstva za poplačilo teh kreditov. To pomeni, da bomo s tem verjetno rešili marsikatero življenjsko stisko, seveda na breme državnega proračuna," je prepričana.
Ali bodo mladi res lažje prišli do stanovanja?
Za posojila za kreditojemalce, zaposlene za določen čas in mlade družine, je namenjenih 300 milijonov evrov jamstev, za tiste, ki so po 1. oktobru lani izgubili začasno delo, pa 50 milijonov evrov jamstev. SID banka bo na podlagi uredbe začela s postopki avkcije za banke, jamstvena shema pa bi lahko v praksi zaživela predvidoma v sredini septembra 2009. Prednost pri dodelitvi jamstvene kvote bodo imele banke, ki bodo ponudile odobritev kreditov z nižjo skupno efektivno obrestno mero od tiste, ki je določena v povabilu. Poleg ostalega mora pogodba s SIB banko vsebovati tudi zavezo druge banke, da ne bo pogojevala odobritve kredita iz jamstvene sheme s spremembo pogojev ostalih kreditov kreditojemalca pri isti banki, ki bi kreditojemalca postavili v neugodnejši položaj.
Izterjava z 'zamudo'
V Uredbi je tudi natančno določen način poplačila terjatev. Izterjava bo potekala tako, da bo banka svoje jamstvo unovčila pri SID banki, SID banka pa bo dolžniku posredovala zahtevek za plačilo zneska unovčenega jamstva. Če dolžnik ne bo ugovarjal, bo denar izterjala davčna uprava, kreditojemalec pa bo lahko podal prošnjo za odlog plačila kredita. V primeru ugovora na višino kredita pa bo SID banka poskrbela za izterjavo v postopku po Zakonu o izvršbi, pri čemer bo za dejanja v zvezi s tem lahko pooblastila poslovne banke.
Uredba določa tudi način plačevanja nadomestila za stroške priprave in vodenja jamstev, ki ga plačujejo banke SID banki. Nadomestilo se plačuje letno, in sicer do 20. januarja za tekoče leto. Za prvo in zadnje leto se pri obračunu upošteva dejansko število dni v letu, osnova za obračun pa je stanje glavnice posameznega kredita za zadnji dan koledarskega leta. Uredba tudi podrobneje določa način evidentiranja jamstev, način, na katerega mora SID banka ministrstvo za finance obveščati o izvedenih avkcijah, sklenjenih pogodbah o dodelitvi jamstvene kvote ter o izterjavah unovčenih jamstev ter drugem.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.