Slovenija

Kraja vojaškega orožja

Roje pri Ljubljani, 06. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
E.Ž./M.S./J.M.
Komentarji
0

V noči s torka na sredo sta oborožena neznanca vdrla v varovano skladišče ministrstva za obrambo v Rojah pri Ljubljani. Neznanca sta napadla stražarja in odnesla sedem avtomatskih pušk ter zaboj streliva.

Neznanca sta razorožila vojake, ki so stražili skladišče
Neznanca sta razorožila vojake, ki so stražili skladišče FOTO: Reuters

Predstavnika obrambnega ministrstva in Policijske uprave Ljubljana (PUL) sta v skopi izjavi pojasnila, da sta predvidoma dva storilca vojaku, ki je opravljal stražarsko dolžnost, grozila s strelnim orožjem in mu nasilno odvzela sedem kosov vojaških pušk s pripadajočim strelivom. Ustrezna preiskava je tako že v teku, vse postopke pa pristojne službe ministrstva za obrambo usklajujejo s kriminalistično policijo.

V času napada sta skladišče varovala dva vojaka
V času napada sta skladišče varovala dva vojaka FOTO: POP TV

Podporočnica Mateja Trošt, ki je zadolžena za stike z javnostmi za 2. operativno območje, je povedala, da sta neznanca vojaka lažje poškodovala, tako da so zanj morali poskrbeti v Kliničnem centru. Po besedah Troštove se dobro počuti in je že v svoji enoti. Poveljnik 2. operativnega območja pa je sprožil vse ustrezne ukrepe v skladu s predpisi. Mednje sodi tudi zelo poostreno varovanje omenjenega objekta, zato da bi se omogočil nemoten potek preiskave in da ne bi prišlo do oviranja samega postopka na kakršenkoli način. Za vojake, ki sodelujejo pri varovanju objektov, je že poskrbljeno, saj so z njimi vojaški psiholog in poveljniki.

V času napada sta bila na straži dva vojaka. Eden pri vhodu, drugi je stražil zadaj. Storilca sta vdrla v varovano območje, enemu od stražarjev sta se izognila, drugega sta napadla. S pištolo sta ga udarila po glavi, a je vojak kljub vsemu ostal pri zavesti. Storilca naj bi nato vstopila prav v objekt, kjer so bivali ostali štirje vojaki, in sicer dva v pripravljenosti in druga dva na počitku, ter pokradla njihovih sedem avtomatskih pušk tipa kalašnikov in zaboj streliva. Roparja sta nameravala odnesti še en zaboj, a ju je prestrašil poškodovani stražar, ki je pričel kričati na pomoč.

Bojan Gregorič
Bojan Gregorič FOTO: POP TV

Kot so sporočili s Policijske uprave Ljubljana je bil eden izmed storilcev oborožen s pištolo, star okoli 23 let, visok okrog 175 centimetrov, srednje postave, oblečen pa v temnozelene hlače, temnejši pulover, obut pa je bil v športne copate. Drugi moški, katerega starost je med 20 in 25 let, je visok okoli 180 cm, oblečen v temnejše hlače, svetlejši zgornji del s kapuco, imel pa je daljše skodrane lase, segajoče do ramen.

Bo orožje prodano na črnem trgu?

Po vsej verjetnosti bo ukradeno orožje prodano na črnem trgu. Ta je pri nas najbolj cvetel po vojni za Slovenijo, ko se je dalo pištolo dobiti že za steklenico malo boljšega vina.

Orožje
Orožje FOTO: POP TV

Po besedah poznavalcev se pri nas na črnem trgu najbolje prodajajo pištole znamk bereta in zastava. Za prvo je treba odšteti 150, za drugo pa približno 100 evrov. Tudi odrezane lovske puške gredo dobro v promet, saj stanejo od 70 do 80 evrov. Med najdražjimi so škorpijoni, za njih je treba odšteti okrog 500 evrov. Najbolj poceni pa so bombe, stanejo le od 15 do 25 evrov. Strelivo oziroma metki stanejo največ 2 evra po kosu.

K nam orožje pretihotapijo iz nekdanjih jugoslovanskih republik, kjer ga je zaradi vojn največ, pa še najbolj poceni je. Slovenija pri tem, kot pravijo, igra predvsem vlogo prehodne države, saj se pri nas orožje skladišči, potem pa potuje v Italijo, kamor naj bi ga šlo največ, nekaj pa tudi v Nemčijo.

Že tretja tatvina vojaškega orožja?

Tatvina sedmih pušk in streliva iz vojaškega skladišča v Rojah pri Ljubljani je že tretja kraja orožja iz objektov Slovenske vojske v samostojni Sloveniji, preiskovalci pa storilcev še vedno niso našli.

Prva kraja vojaškega orožja se je zgodila pred slabimi tremi leti. V noči na 9. december leta 1999 je iz enega od skladišč postojnske vojašnice izginila večja količina lahkega pehotnega orožja ter streliva, in sicer 150 avtomatskih pušk, 30 do 50 pištol in približno 10.000 nabojev. Primer je preiskovala policija, obrambno ministrstvo, pa je zaradi škandala ustanovilo posebno komisijo. "Poveljnik vojašnice je tisti, ki za to odgovarja. Zato sem naredil konkretne ukrepe in prerazporedil poveljnika," je o postojnski tatvini povedal takratni obrambni minister, Franci Demšar, ki je po dogodku zamenjal nekaj poveljnikov v postojnski vojašnici, v vseh vojašnicah pa so takrat poostrili varnostne ukrepe.

Približno leto in pol po veliki kraji orožja v Postojni je slovenski obveščevalno varnostni agenciji del ukradenega orožja, ki naj bi bilo namenjeno v tujino, z navideznim odkupom na črnem trgu uspelo dobiti nazaj. Orožje so predali obrambnemu ministrstvu.

Junija 2001 pa so iz celjske vojašnice izginile štiri avtomatske puške znamke kalašnikov. Kot je pokazala preiskava, ni šlo za vlom, pač pa je orožje ukradel nekdo iz vojašnice. Sum se je še okrepil, ko sta dva tedna po kraji neznanca, ki sta se pripeljala z avtomobilom ljubljanske registracije, puške vrnila v vojašnico. In sicer sta se neznanca pripeljala do ograje, odprla prtljažnik in vrgla čez ograjo v folijo zavite puške.

O ustreznosti varovanja vojaških objektov je Major Bojan Gregorič, poveljnik 17. bataljona vojaške policije, povedal, da so vojaški objekti varovani v kombinaciji tehničnega in fizičnega varovanja, kot je šlo tudi v primeru skladišča v Rojah. "Ta neljubi dogodek sovpada s projektom kompleksne prenove sistemov varovanja v slovenski vojski (SV), ki se je začel na pobudo načelnika generalštaba SV, s katerim bomo prešli na izrazito tehnični sistem varovanja," dodaja Gregorič.

Več o celjskem pa tudi postojnskem primeru ni moč izvedeti, saj preiskavi še vedno nista zaključeni. Ponavljajoče se kraje orožja pa opozarjajo na pomanjkljivo varovanje vojaških objektov, v katerih vojska hrani svoje orožje, strelivo in eksploziv.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10